Trasa plánované silnice R49 přes Zlínský kraj | foto: MF DNES

Za předraženou studii o výskytu křečka chtějí silničáři peníze zpět

  • 54
Předraženou studii za více než dva miliony korun, která se týkala výskytu křečka na trase plánované dálnice D49 z Hulína do Fryštáku, se krajští silničáři rozhodli reklamovat. Udělali to až poté, co o případu opakovaně psala MF DNES a o studii se začalo zajímat ministerstvo dopravy.

Ředitelství silnic a dálnic ČR nejprve tvrdilo, že studie za tolik peněz je velmi objemná, nakonec se ale ukázalo, že má pouhých 60 stran a konkrétnímu výzkumu je věnováno jenom deset z nich.

Křeček a R49

jak šel čas...

Podobně neochotně teď pražské vedení ŘSD sděluje informace o tom, jak se reklamace vyvíjí. Zatím řeklo jen to, že zpracovatel studie, společnost Ekoteam, by měl část peněz vrátit. O jakou částku však jde?

„Z důvodu jisté opatrnosti ji v současné době nechceme zveřejňovat,“ uvedl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Jan Studecký.

Silničáři si nechali na předraženou studii zpracovat posudek od Agentury ochrany přírody a krajiny. Ten popsal její nedostatky a byl podkladem pro stanovení reklamované sumy.

„Odborný posudek AOPK analyzoval rozsah a kvalitu provedených prací v rámci studie firmy Ekoteam,“ popsal Studecký.

„Studie byla na základě posudku skutečně reklamována a v blízké době by mělo dojít k ukončení celé kauzy zaplacením reklamované částky ze strany zpracovatele,“ doplnil.

Žádnou konkrétní informaci i přes opakované dotazy MF DNES však nesdělil.

Práce na jeden a půl měsíce

Silničáři už dříve přiznali, že studie nebyla kompletní a odevzdané výkony neodpovídaly ceně. To potvrdili také odborníci.

„V případě, že by ji prováděla Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, stála by desítky tisíc korun,“ odhadla vedoucí Správy CHKO Bílé Karpaty Jiřina Gaťáková.

Silničáři by měli požadovat také detailní rozpis skutečně odvedené práce a její ocenění, protože částky, které chtěl Ekoteam, jsou neuvěřitelné.

Ceník prací, který silničářům za monitorování křečka vykázala firma Ekoteam.

Za hodinu práce si společnost účtovala 800 korun. Stanovení počtů a umístění nor podle ní vyšlo na 128 tisíc, zjištění struktury zemědělských plodin v místě a okolí na 121 tisíc a za opakované vypracování žádosti o výjimku k zásahu do území chráněných živočichů si naúčtovala téměř 400 tisíc.

Přitom lidé z Ekoteamu objevili v okolí Alexovic a Třebětic jen 73 křeččích nor, z toho pouhých pětačtyřicet aktivních.

„Je to práce pro jednoho člověka na jeden a půl měsíce, včetně čtyř až pěti dní v terénu. Stát by měla 100 až 120 tisíc,“ myslí si předseda hnutí Děti Země Miroslav Patrik.

Předražená zakázka na křečka byla vypsána ještě za minulého vedení ŘSD. Fakturu podepsala tehdejší pověřená ředitelka Soňa Křítková, která byla v čele státní firmy od konce července do začátku prosince 2014.