Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Babiš převzal na Kroměřížsku petici tisíců lidí na podporu výstavby dálnic

  8:00aktualizováno  10:04
Premiér v demisi Andrej Babiš převzal v Pravčicích na Kroměřížsku petici na podporu dálnic D49 a D55 ve Zlínském kraji. Podepsalo ji téměř patnáct tisíc lidí. Vláda vyjela na návštěvu Zlínského kraje, místní politici budou po premiérovi a jeho ministrech chtít třeba také změny zákonů.

Do Pravčic, kudy má vést D49, a do Otrokovic čekajících na pokračování D55, vzal Babiše a jeho ministry hejtman Jiří Čunek. Chce, aby viděli místo, o kterých následně budou jednat.

Fotogalerie

Přípravě prvního úseku D49 mezi Hulínem a Fryštákem brání výskyt chráněných živočichů, na něž upozornili aktivisté. Krajský soud v Brně loni vydal předběžné opatření, dosud však stále nerozhodl o platnosti, nebo neplatnosti výjimky ze zvláště chráněných druhů živočichů, kterých se tady vyskytuje 17 (viz též Stavba dálnice D49 se odsouvá, aktivistům opět vyšla sázka na křečka).

U D55, která se má začít stavět letos, jsou stále potíže s vyvlastněním pozemků (viz též Otrokovice vyvlastnily pozemky pro obchvat, majitelé se odvolali).

Petice má přimět zákonodárce ke schválení zákona, který by usnadnil povolování staveb důležitých silnic. Dokument nyní poputuje jak do Poslanecké sněmovny, tak do Senátu, řekl její iniciátor, bývalý hejtman Libor Lukáš.

Hejtman požaduje zákony, které omezí vliv aktivistů na dálnice

Také Čunek bude chtít vládu přesvědčit, aby schválila zákony, které ekologům umožní vyjádřit se jen do fáze územního řízení, později už ne.

Babišova vláda zahájila výjezdy do krajů. Na Zlínsku je přivítali pálenkou

„Máme zákony, které těmto uzurpátorům vycházejí vstříc. Jejich právo vyjádřit se musí být ohraničené. Změna potřebných zákonů může trvat rok a půl, bez nich může dálnice D49 stát i 10 let,“ obává se Čunek.

Poslanci už schvalují zákon, který zjednoduší vyvlastnění tak, že stát na problematických pozemcích bude moci stavět a současně bude s jejich majiteli jednat o ceně (viz též Stavět se bude moci i na vašem, i když se ještě soudíte o výši náhrady). „To ale nestačí, je třeba to řešit komplexně,“ nastínil Čunek.

Nebývá přitom zvykem, aby nově ustavená vláda (byť tato je v demisi) navštívila při svých cestách mimo Prahu jako první Zlínský kraj. Teď se to ale děje, protože to vyhovovalo premiérovi Babišovi (ANO) a zlínskému hejtmanovi Čunkovi (KDU-ČSL).

„Dohodli jsme se na tom s panem premiérem s ohledem na náš čas. Jsem rád, že k nám vláda přijede teď, protože nás hodně trápí pomalá výstavba dálnic, důležitá je i plánovaná přehrada ve Vlachovicích či nemocnice,“ přiblížil Čunek.

Podpoří proměnu nemocnice a novou přehradu?

Hejtman bude na Babiše tlačit i kvůli nemocnicím, jež jsou ve Zlínském kraji třaskavým tématem. Především pokud jde o Baťovu krajskou nemocnici ve Zlíně. Čunek chce postavit její nový centrální příjem, což je vlastně malá samostatná nemocnice, ovšem ještě neví kde. Mluvil o průmyslové zóně v Holešově, ale nevyloučil ani areál stávající nemocnice (viz též Pacient bude jezdit za lékařskou péčí, ne opačně, říká hejtman Čunek).

„Vláda by měla vypsat dotační program, který by se netýkal jen nákupu přístrojů, ale i výstavby nemocnic,“ navrhne Babišovi Čunek, který by chtěl do tří let začít nový špitál budovat. Stát může až 6 miliard.

Proti možnému stěhování nemocnice se ozvalo mimo jiné i hnutí STAN, jehož zástupci sedí s lidovci v krajské radě a vedou zlínskou radnici (viz též Zlínský primátor a hejtman si vyměnili názory přes média. Kvůli špitálu).

„Je dobře, že chce hejtman přesvědčit premiéra, aby se stát na výstavbě nemocnic podílel. Nevidím ale jinou možnost, než že by vyrostla v areálu Baťovy nemocnice,“ reagoval krajský radní přes školství a poslanec Petr Gazdík.

„Krajská nemocnice musí být ve Zlíně. Hejtmanovy snahy vůči premiérovi mě nezneklidňují,“ podotkl zlínský primátor Miroslav Adámek.

Dalším tématem je plánovaná přehrada ve Vlachovicích, která má být zásobárnou vody pro široké okolí. Zlínský kraj už se dohodl s obcemi a Povodím Moravy a potřebuje souhlas vlády, protože investorem bude stát (viz též Obce, kraj i vlastníci pozemků podpoří stavbu vodní nádrže Vlachovice).

„Vláda má na konci března schvalovat vodní díla, která by se měla stavět. Doufáme, že pochopí, jak je to důležitá investice,“ naznačil náměstek hejtmana Josef Zicha (STAN), který má tuto oblast v kompetenci.

Hnilička navštíví vsetínský stadion, zlínský ne

Babišova vláda bude cestovat po Zlínském kraji téměř kompletní, někteří ministři však budou mít vlastní program. Společně pak bude vláda jednat s krajskou radou. Zkrátka, alespoň co se týče možností lobbovat za své projekty, nepřijde ani krajské město.

Babiš si ve Zlíně kromě opravovaného Památníku Tomáše Bati, na nějž stát už i díky jeho přičinění přispěl, prohlédne památkově chráněné Velké kino, jež je dva roky zavřené kvůli havarijnímu stavu.

„Chceme, aby se vláda na kino podívala a řekla, jak může finančně pomoct. Budeme žádat o dotace u ministerstva kultury. Je reálné, že uspějeme,“ věří Adámek.

Na opravu kina, jež je důležitou památkou z baťovské éry, budou potřeba stovky milionů korun.

Zlín potřebuje také peníze na opravu chátrajícího zimního stadionu. „Budeme se o tom bavit, hnutí ANO má v programu podporu sportovišť a zimních stadionů. Mohla by to být první věc, kterou Milan Hnilička udělá,“ řekl náměstek zlínského primátora Jiří Korec (ANO).

Bývalý hokejový brankář Hnilička je v hnutí ANO zmocněncem pro sport a do Zlínského kraje zavítá také. Ovšem podle programu si prohlédne jen vsetínský zimní stadion Na Lapači.

„Nepřekvapuje mě to, protože návštěvu organizuje kraj. Budu se však chtít s panem Hniličkou setkat,“ dodal Korec, čímž narážel na to, že hejtman Čunek je ze Vsetína a byl tam řadu let starostou.

Autor:


Nejčtenější

Dálnice D49 má zelenou, soud zamítl i žalobu kvůli čmelákovi a žabám

D49 Hulín-Fryšták, stavba 4901

Příprava dálnice D49 z Hulína do Fryštáku bude pokračovat. Soud zamítl i druhou žalobu aktivistů týkající se chráněných...

Na Moravě se potopila výletní loď, pět pasažérů včas přeskočilo na jinou

V plavební komoře v Nedakonicích u Uherského Hradiště se potopila malá výletní...

Malá výletní loď se kvůli trhlině ve dně potopila v pátek v podvečer v plavební komoře Nedakonice na řece Moravě. Včas...KOMENTÁŘ: Festivalu Masters of Rock kraloval pohodář Gene Simmons

Zpěvák a baskytarista kapely Kiss Gene Simmons 15. července 2018 na festivalu...

Poslední dva roky měli vyprodáno předem, letos to nakonec nevyšlo. Podle pořadatelů dorazilo na vizovický Masters of...

Noční plavce, kteří poničili plot koupaliště, odhalily nastražené kamery

Koupaliště v Bystřici pod Hostýnem.

Výtečníci, kteří se před pár dny v noci koupali v uzavřeném bazénu v Bystřici pod Hostýnem, nejspíš nečekali, že budou...

Fanoušci metalu přijeli do Vizovic týden předem. Jste blázni, říkají jim

Fanoušci na metalovém festivalu Masters of Rock 2018 ve Vizovicích.

Stále dříve přijíždějí někteří fanoušci na festival Masters of Rock, který začal ve čtvrtek a do neděle přiláká podle...

Další z rubriky

Bývalou advokátku soudí za to, že podváděla klienty. Škoda je 99 milionů

Zlínská advokátka Marcela Tobolová u krajského soudu.

Krajský soud ve Zlíně začal projednávat případ Marcely Tobolové, která je obžalovaná, že jako advokátka podváděla své...

Zlínská radnice vypsala soutěž na proměnu centrálního náměstí Míru

Náměstí Míru ve Zlíně.

Zlínská radnice vypsala architektonickou soutěž na proměnu náměstí Míru v centru města. Vrací se tak k soutěžím, které...

Na Masters of Rock společně zahraje domácí Fleret s finskými metalisty

Kapela Fleret se Zuzanou Šulákovou na metalovém festivalu Masters of Rock ve...

O jedno z vyvrcholení metalového festivalu Masters of Rock ve Vizovicích se v neděli postará nezvyklé spojení: finští...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz