Noví poslanci chtějí podpořit urychlení stavby dálnic D49 a D55.

Noví poslanci chtějí podpořit urychlení stavby dálnic D49 a D55. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Noví poslanci chtějí podpořit stavbu dálnic i opravu zlínského kina

  • 17
Noví zástupci Zlínského kraje ve Sněmovně plánují, co by mohli udělat pro region. Chtějí pomoci s dálnicemi, zvýšit platy učitelům a objevil se i nápad na zřízení fondu, z něhož by se ve Zlíně opravilo Velké kino.

Pokračování výstavby dálnic D49 z Hulína do Fryštáku a D55, jejíž součástí je dokončení otrokovického obchvatu. Tyto dvě důležité cesty považují poslanci zvolení za Zlínský kraj za priority, na kterých se shodnou napříč stranami.

Stát s penězi na výstavbu už počítá. Příprava dálnice D49 se ale zadrhla kvůli chráněným živočichům, na jejichž výskyt upozornili ekologové (o výhradách ekologů zde), u D55 se zase řeší vyvlastnění posledního pozemku (o vyvlastnění zde).

„V případě D49 bychom měli jednat s aktivisty, aby pokud možno ustoupili od svých požadavků, nebo budeme muset rychle prosadit nový zákon,“ podotkl nový poslanec Marek Novák (ANO).

Jde o zákon o liniových stavbách, který má usnadnit proces povolování stavby dálnic tak, aby do něj aktivisté nemohli se svými požadavky vstupovat tak snadno a často.

„Lobbování za dopravní infrastrukturu je pro kraj to nejdůležitější,“ míní lidovecký poslanec Ondřej Benešík, který načíná druhé volební období. „Poslanci z kraje v oblasti dopravy vždy drželi při sobě. Jsem si jistý, že to tak opět bude,“ dodal Petr Gazdík (STAN), který je ve Sněmovně sedm let.

S podporou dálnic souhlasí i další poslanci za Zlínský kraj z jiných stran: za ODS Stanislav Blaha, za SPD Jaroslav Holík, za Piráty František Elfmark a za komunisty Vladimír Koníček.

Velké očekávání mají ve Valašském Meziříčí, které se nemůže dočkat dalších dvou důležitých silnic - obchvatu města a Palačovské spojky (více zde). Teď má dokonce dva poslance: Jaroslava Dvořáka (SPD) a Pavla Pustějovského (ANO), který je navíc manažerem hnutí a má blízko k předsedovi Andreji Babišovi.

„Lobbing, samozřejmě v mezích zákona, je strašně důležitý, a když máte kolegu ze stejného hnutí přímo ve Sněmovně a ANO může mít nadále ministra dopravy (před volbami jím byl Dan Ťok z ANO, pozn. red.), je komunikace jednodušší,“ věří meziříčský starosta Robert Stržínek, který je také z ANO. „S těmito cestami budu chtít městu pomoci,“ slíbil Pustějovský.

Nový fond na opravu kulturních a sportovních staveb?

Šance Meziříčí navíc zvyšuje fakt, že ANO jasně vyhrálo volby a sestavuje vládu. Ve Sněmovně tak bude mít mnohem větší sílu než ostatní strany. I proto má alespoň nějakou šanci na první pohled nezvyklý nápad zlínského poslance Nováka.

Na státní úrovni by chtěl zřídit fond, z něhož by mohla města čerpat investice na opravu kulturních a sportovních staveb, jež jsou ve špatném stavu.

Zlín by tak podle Nováka mohl dosáhnout na miliony korun na opravu památkově chráněného Velkého kina, které je přes rok a půl zavřené kvůli havarijnímu stavu. Anebo na zimní stadion, jenž rekonstrukci nutně potřebuje.

„Myslím si, že je to reálná představa. Je třeba pomoci projektům, na kterých město pracuje. Velké kino je priorita. Ve středu města nemůže stát cenná budova opuštěná a oplocená,“ naznačil Novák.

Radnice kino zavřela, protože by se podle statiků mohlo zřítit. Zatím ale neví, kdy a za co ho opraví. Na opravu zimního stadionu se nedaří sehnat peníze delší dobu (více zde).

„Budu rád, když každý poslanec pomůže. Fondů je ale zřízených dost, problém je spíše s čerpáním. V tom se musí výrazně zlepšit i poslanci za ANO,“ reagoval zlínský primátor Miroslav Adámek z hnutí STAN, které je na radnici v koalici právě s ANO.

Zkušenější poslanci však o možnosti fungování takového fondu pochybují. „Může ho provázet netransparentnost a korupce. Nebylo by dobré ho zřizovat,“ myslí si Gazdík.

Podle něho je lepší zvyšovat daňové příjmy měst, o což se jeho hnutí dlouhodobě snaží. Díky posledním úpravám zákona by do Zlína mělo příští rok přijít o 70 až 80 milionů korun více než letos.

„Vhodnější by bylo posílit rozpočet ministerstva kultury, pokud by šlo o památku,“ popsal Benešík.

Politici plánují zasadit se i o vyšší platy učitelů

Gazdík, jenž je krajským radním přes školství, chce také pomoci s tím, aby zdejší učitelé nebrali nejnižší platy v zemi – zhruba 29 600 hrubého. Teď se připravuje nový zákon o financování regionálního školství, který má platit od roku 2019.

„Máme asi rok na to, aby se to lépe nastavilo. Financování už by nemělo být vázáno na žáka, ale na vyučovací hodinu a na třídu. To by mohlo kraji výrazně pomoci,“ doufá Gazdík.

O něco podobného jako Novák usiluje sociální demokratka Alena Gajdůšková ve zdravotnictví. Ráda by, aby krajské nemocnice mohly čerpat dotace na investice. „Navrhujeme vznik investičního fondu, který by byl naplňovaný z části daňových odvodů z tabákových výrobků,“ uvažuje Gajdůšková.

Elfmark by chtěl zase ovlivnit to, zda se bude těžit štěrkopísek u Uherského Ostrohu, což se v poslední době řeší (více zde). Proto se stal členem výboru vodního hospodářství. „Jsem spíše proti těžbě,“ naznačil.