Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pár stran studie o křečkovi za dva miliony prověříme, slibuje ministerstvo

  19:20aktualizováno  19:20
Extrémně drahou studii, která pro Ředitelství silnic a dálnic za dva miliony korun na deseti stranách mapuje výskyt křečka na trase rychlostní silnice R49 z Hulína do Fryštáku, chce prověřit ministerstvo dopravy. Má o ní pochybnosti.

Trasa plánované silnice R49 přes Zlínský kraj | foto: MF DNES

Jak je možné, že šedesátistránková studie, z níž jen deset stran zabírá samotný průzkum v terénu, může stát přes dva miliony korun?

Jak může státní organizace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zaplatit firmě skoro 400 tisíc jen za to, že za ni vypracuje dvě žádosti ke krajskému úřadu, které ze studie vycházejí?

Jak může být hodinová sazba práce v takové zakázce 800 korun?

Ceník prací, který silničářům za monitorování křečka vykázala firma Ekoteam.

Ceník prací, který silničářům za monitorování křečka vykázala firma Ekoteam.

To jsou jen některé otázky, jež vyplývají z biologického průzkumu, který řešil výskyt křečka polního na trase plánované silnice R49 z Hulína do Fryštáku.

Na to, že je zakázka vzešlá z výběrového řízení podle mnoha odborníků závratně předražená, před pár dny upozornila MF DNES, která má studii k dispozici (více zde).

A i kvůli tomu chce křeččí studii prověřit ministerstvo dopravy.

„Požádáme Ředitelství silnic a dálnic, aby nám podalo bližší informace k hodnocení této zakázky,“ potvrdil mluvčí resortu Martin Novák.

„Pokud tam najdeme problém, budeme požadovat vysvětlení a nápravu,“ dodal.

A reagovalo už i pražské vedení ŘSD, které ještě před pár dny prostřednictvím svého mluvčího Jana Rýdla tvrdilo, že postupovalo jako řádný hospodář a vše je v pořádku.

„Na základě pochybností, které se objevily zejména mimo ŘSD, zakázku sami prověříme. Podíváme se na to, jak byla vysoutěžená, jaká byla smlouva i jak byla plněná,“ prohlásil v úterý Rýdl. „Podle toho, co zjistíme, budeme dál postupovat,“ dodal.

Prověří výskyt křečka v celé délce trasy další studií?

Padesát stránek studie zabírá pouze teorie, která řeší například výskyt křečků v Evropě či jejich rozmnožování. A jen deset stran se zabývá výskytem zákonem chráněného hlodavce u Třebětic a Alexovic, což jsou lokality, přes něž povede plánovaná cesta R49.

Součástí studie je ještě žádost o udělení výjimky k zásahu do území chráněných živočichů s fotkami nor. Firma Ekoteam za toto dílo, u něhož vykázala čtvrtroční práci, dostala zaplaceno dva miliony korun.

„V případě, že by ji prováděla Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, stála by desítky tisíc korun,“ odhadla pro MF DNES vedoucí Správy CHKO Bílé Karpaty Jiřina Gaťáková.

Ostatně i ŘSD už dříve ukázalo, že si dokáže nechat zpracovat slušnou studii za rozumné peníze. Za biologické hodnocení, které se týkalo celé trasy R49, zaplatilo před pěti lety 116 tisíc korun. Znalec popsal výskyt živočichů i rostlin. I proto působí studie o křečkovi za dva miliony korun jako selhání.

Šéf zlínské buňky ŘSD Karel Chudárek dává od problému ruce pryč.

„Studii ve Zlíně ani nemám. Všechno si ohledně ní řešilo generální ředitelství v Praze. Objednávku, výběrové řízení, všechno,“ reagoval Chudárek.

Pod smlouvou je s datem 30. září 2014 skutečně podepsána tehdejší pověřená ředitelka ŘSD Soňa Křítková.

Šéf zlínského ŘSD Chudárek už si materiál v Praze stihl prolistovat. Poměr cena versus obsah ale nechtěl komentovat s tím, že je to věcí mluvčího Rýdla.

Ten ještě potvrdil, že bude třeba prověřit výskyt křečka a zřejmě i dalších chráněných živočichů v celém úseku rychlostní silnice.

„Musíme to podchytit. Otázka ale je, zda to budeme řešit studií, nebo zvolíme jinou metodu,“ nastínil Rýdl.

Aktivista: Jeden člověk by to zvládl za měsíc a půl

Rychlostní cesta z Hulína do Fryštáku měla být dokončena už před lety, pořád se ale ani nekoplo do země. Nejdříve chyběly peníze, teď zase scházejí povolení, která napadají ekologičtí aktivisté.

Upozornili také na výskyt křečka polního, jenž byl sice dříve škodná, ale posledních dvacet let je chráněný. Proto ho budou muset silničáři přestěhovat jinam.

Organizace Děti Země ale kritizuje i drahotu studie, která toto řešení navrhuje. Podle jejího předsedy Miroslav Patrika nemůže být o dvou milionech řeč.

„Je to práce pro jednoho člověka na 1,5 měsíce, včetně 4 až 5 dní v terénu. Stát by měla 100 až 120 tisíc,“ řekl Patrik po prostudování průzkumu.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Buchlov láká na barokní kamna, zámek ve Vizovicích získal vzácné obrazy

Zámek v Buchlovicích se návštěvníkům letos poprvé otevřel už o uplynulém...

Některé památky ve Zlínském kraji se už o uplynulém víkendu otevřely návštěvníkům, aby otestovaly jejich zájem. V...

Holešov buduje dopravní terminál za 28 milionů, hotový bude letos

Plánovaná podoba dopravního terminálu v Holešově.

V Holešově začala dlouho plánovaná kompletní přestavba autobusového nádraží na moderní dopravní terminál. Práce zásadně...

Nájemce musí vyklidit lyžařský svah ve Zlíně, rozhodl definitivně soud

Lyžařský svah ve Zlíně.

Podnikatel Michal Cepek musí vyklidit lyžařský svah nad Zlínem. Definitivně to potvrdil odvolací soud. Sportovní kluby...

Najdete na iDNES.cz