Mynář dostal v Osvětimanech nejvíc hlasů. Byl v tom i truc lidí, soudí

  15:31aktualizováno  15:31
Kancléř prezidenta Vratislav Mynář přivedl Stranu práv občanů Zemanovce znovu k vítězství v komunálních volbách v Osvětimanech na Uherskohradišťsku, odkud pochází. O post starosty se ale zřejmě ucházet nebude. A to i přesto, že dosavadní komunistický starosta už město vést nechce.

Vratislav Mynář ve své hospodě Na srubu v Osvětimanech. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

„Lidé v Osvětimanech hodnotí podle toho, co je kdo pro obec schopný udělat. Všichni se známe a vidíme si téměř do talíře. Jsem rád, že lidé nedají jen na hloupé řeči a váží si mojí práce. Beru to i jako závazek, že dál musím o to víc pracovat,“ sdělil iDNES Vratislav Mynář.

V Osvětimanech kandidoval počtvrté. V roce 2006 jako lídr přivedl tehdy ještě Sdružení nezávislých - Sportovci Osvětimany k těsnému vítězství s 26 procenty hlasů. Sám byl však v pořadí preferenčních hlasů v obci až šestý, stejně jako o čtyři roky později, kdy jeho Zemanovci v konkurenci hned dvanácti dalších uskupení získali 11 procent hlasů.

Minule Strana práv občanů volby vyhrála s téměř 20 procenty hlasů a více preferenčních hlasů než Mynář měl jen komunista Otakar Berka, jenž se i vzhledem k silné Mynářově podpoře udržel na pozici starosty (viz též Prezidentův kancléř Mynář uspěl v Osvětimanech, starostou být nechce).

Volby 2018 ve Zlínském kraji

Tentokrát si vítězná Strana práv občanů Zemanovci sice o skoro dvě procenta hlasů pohoršila, samotný Mynář ale Berku porazil.

„Řekl bych, že částečně jde o truc hlasy, reakce na to, co se objevuje různě v médiích. Neříkám to proto, abych se holedbal, ale skutečně se stále častěji setkávám nejen v Osvětimanech se slovy jako: ‚Nedej se. Vydrž to. Děláš to dobře. Nepodlehněte jim‘,“ říká Mynář.

Zároveň podle jeho slov uškodilo dosavadnímu 65letému starostovi Berkovi, že byť znovu kandidoval jako lídr komunistů, v předstihu deklaroval, že už znovu nechce obec vést.

„Říkal mi, že už je celkově unavený. Na obci je to tak, že když nesvítí lampa, je zatoulaný pes nebo někdo hádkou ruší noční klid, volají lidé starostovi. Jste 24 hodin denně v permanenci pro občany. Velmi si vážím osmi let jeho veleúspěšné práce, dal tomu maximum možného. Kdyby občané dostali signál, že se chce ucházet o starostu, dopadl by lépe,“ poznamenal Mynář.

Volby 2018

Naopak fakt, že on sám tráví většinu času v Praze, podle něj místním tolik vadit nemusí.

„Snažím se na víkend dojíždět a pomáhat, jak se dá. Že nejsem na úplně každém zasedání zastupitelstva, se snažím nahradit tím, že se snažím někde pomoct, zalobovat, něco zjistit. Mám k tomu relativně blíž. Zvlášť k informacím, které může obec využít. To je důležitá práce člena zastupitelstva, která se ode mě očekává,“ uvědomuje si Mynář.

Kdo bude novým starostou Osvětiman, jasné zatím není.

Výsledky komunálních voleb v Osvětimanech najdete zde

„S lidmi nejen z naší, ale ze všech kandidátek si sedneme. Půjde nám o to, vybrat z našeho středu toho nejlepšího, kdo má o tu práci zájem a je schopný ji plnohodnotně pro občany vykonávat,“ připomněl jednapadesátiletý Mynář, že už minule se starostou stal Berka coby lídr nevítězných komunistů.

A má ambice na starostu své obce nyní či v budoucnu i samotný Mynář? „Já to teď s velkou pravděpodobností nebudu. Vždy jsem deklaroval, že nechci sedět jedním zadkem na dvou židlích. Kdo tvrdí, že to plnohodnotně jde, ten podle mě lže. Co bude v budoucnu, na to teď neumím odpovědět. Přísahal jsem panu prezidentovi věrnost, dokud on bude chtít, abych vykonával funkci kancléře. Co bude poté, nechci předjímat,“ řekl.Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...Na medvěda na Valašsku chystají klec. Dobré řešení neexistuje, ví odborník

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Medvěda tuláka, který škodí na valašských samotách, zřejmě čeká odchyt. Stále víc se přibližuje k lidem, ztrácí...

Proč nešlo udržet Traorého? Grygera vysvětluje nejen odchod opory

Zlínský sportovní ředitel Zdeněk Grygera (vlevo) a trenér Michal Bílek sledují...

Vnímá, že na tom mohli být po skvělém vstupu do sezony ještě lépe. Páté místo a zisk 20 bodů ve druhé reprezentační...

Kvůli obřímu podvádění s recepty už soud vyslechl přes 600 pacientů

Obžalovaný praktický lékař Vladimír Líčeník (vlevo) a lékárník Luděk Konvička u...

Více než šest stovek pacientů, na jejichž jména byly podle obžaloby po dobu šesti let vystavovány fiktivní recepty, už...

Další z rubriky

Levice ve Zlíně prožila pád, v zastupitelstvu bude chybět ČSSD i KSČM

Jedničkou zlínské kandidátky ČSSD je Michael Javora, veterinární lékař a...

Zlín bude poprvé v novodobé éře bez levicových stran. ČSSD a KSČM čeká ve snaze o návrat do zastupitelstva těžká cesta....

Na Vsetínsku brzy ráno auto srazilo chodce, ten utrpěl vážná zranění

V Liptále u základní škole srazilo auto chodce (21. října 2018).

V brzkých ranních hodinách zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému u nehody v Liptále na Vsetínsku....

Konec dojíždění. Biologickou léčbu rakoviny nabídnou i okresní nemocnice

Ilustrační snímek

Zlínský kraj bude zřejmě první, kde onkologičtí pacienti nebudou muset kvůli specializované léčbě jezdit do jednoho...

Najdete na iDNES.cz