Zábradlí vede po třetině schodiště. | foto: Město Zlín

Architektovi se zábradlí nelíbilo, Zlín jej do podchodu přesto přidal

  • 23
Ve zlínském podchodu na náměstí Práce, do něhož po nákladné opravě za 50 milionů korun zatékalo, se objevilo nové zábradlí na hlavním schodišti. Tím radnice vyřešila další problém, na který si stěžovali hlavně senioři. Ovšem autorovi rekonstrukce se nápad se zábradlím nelíbil.

Zejména starší lidé si stěžovali, že na zhruba devět metrů širokém schodišti mívají závratě (více zde). Zábradlí byla po obou stranách a teď je další i v jedné třetině schodiště, aby bylo více možností, kde se opřít.

„Schodiště je bezpečnější,“ shrnul mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Ovšem radní se museli nejprve domluvit s architektem Pavlem Chládkem, který navrhl přestavbu podchodu.

Ten byl původně proti, protože tvrdil, že zábradlí „naruší monumentalitu schodiště“. Nakonec ustoupil, z řešení však nadšený není (více zde).

Podle něho zábradlí není potřeba, neboť je vedle eskalátor a o kousek dál rampa i výtah. „Možností je hodně,“ míní Chládek.

Schodiště bez zábradlí protizákonné nebylo

Zábradlí je vyrobené z ploché oceli a je ukotveno pomocí šroubů. Ty jsou umístěny tak, aby nenarušily kabely, jež slouží k vytápění schodů. Vše stálo 90 tisíc korun.

Zhruba devět metrů široké schodiště mělo zábradlí pouze po stranách.

Radnice původně uvažovala o tom, že by na schodiště umístila dvě nová zábradlí. Nakonec od toho ustoupila, aby méně narušila vzhled schodiště, které ústí na náměstí Práce.

Obě strany vědí, že podle zákona bylo vše v pořádku. Normy pouze doporučují, aby bez zábradlí nebylo schodiště širší než 2,75 metru. Přesto na začátku hrozilo, že se spor dostane až k soudu.