Exploze a následný požár kuchyni zcela zničily.

Exploze a následný požár kuchyni zcela zničily. | foto: HZS Zlínského kraje

Kotel, který explodoval v kuchyni, koupila restaurace bez dokumentace

  • 0
Varný kotel, který při loňské explozi vážně zranil ženu pomáhající v kuchyni, koupila restaurace Baltaci v Napajedlích na Zlínsku jako deset let starý. Získala jej bez jakékoliv dokumentace. Vězení hrozí provoznímu restaurace a servisnímu technikovi, který kotel neodborně upravil.

Když loni v březnu ve vyhlášené napajedelské restauraci Baltaci explodoval kotel, který vážně popálil pětapadesátiletou ženu, vypadalo to jako nešťastná náhoda. U soudu ve Zlíně, který se zabývá vinou opraváře kotlů Jana Sedláčka a provozního restaurace Petra Štěpána (jejich výpovědi u soudu čtěte zde), se však případ jeví jinak.

Ve čtvrtek vyšlo najevo, že kotel byl až deset let starý, koupený přes internet na aukci z Německa. A především - bez jakékoliv dokumentace. A neměl ani výrobní číslo.

„Původní majitel nám dokumentaci nedodal. Měli jsme jen fakturu,“ potvrdil Zdeněk Trestr, který kotel na inzerát koupil a pak dodal na Baltaci.

„Kotel zkontroloval náš technik, vše bylo v pořádku,“ doplnil.

Avšak to bylo jen zdání. Kotel pomalu zahříval tekutiny. Do varu je dostal až po třech hodinách, běžné přitom je, že to netrvá ani hodinu.

Servisní technik Sedláček se na něj šel podívat poté, co mu provozní restaurace Štěpán zavolal.

„Chtěli po mně, ať to vyřeším. Byl jsem pod nátlakem. Říkal jsem jim, že je to jen dočasné řešení,“ tvrdil Sedláček.

Technikovi hrozí osm let vězení, provoznímu pět let

Jeho zásah spočíval v tom, že vyrušil havarijní termostat, který snižuje výkon kotle, ale současně brání havárii. Brzy se ale na dně kotle objevila výduť. Mezi plášti byl rozpálený olej sloužící k ohřevu jídla. Přes poškozené dno se smíchal se sedmdesáti litry polévky. Tím se zvětšil její objem, pak směs páry a oleje explodovala.

Ženu, která právě v kuchyni uklízela, polila a způsobila jí popáleniny 2. a 3. stupně na dvanácti procentech těla.

Podle soudního znalce byl upravený kotel časovanou bombou a nesmyslným hazardem se zdravím a životy zaměstnanců i hostů (více zde).

Štěpán už dříve řekl, že s majitelem budovy Bohumilem Žaludkem uzavřel nájemní smlouvu až po výbuchu se zpětným datem. Žaludek to ale ve čtvrtek odmítl.

„Jsem si jist, že jsme smlouvu nepodepsali až po události,“ tvrdil.

To by znamenalo, že zodpovědnost za bezpečnost kotlů ležela na Štěpánovi, který neměl potřebné revize. Za to mu hrozí pět let vězení, Sedláčkovi až osm.