Na kroměřížské radnici se konalo veřejné projednávání záměru na rozšíření...

Na kroměřížské radnici se konalo veřejné projednávání záměru na rozšíření vepřína v Těšnovicích. | foto: Viktor Chrást, MF DNES

Lidé se dál bojí rozšíření vepřína u Kroměříže, v menší zápach nevěří

  • 9
Obyvatelům Těšnovic, které jsou místní částí Kroměříže, se nelíbí plánovaná přestavba tamního vepřína. V budoucnu má jeho kapacita ze současných 22 tisíc prasat vzrůst na 35 tisíc kusů. Lidé se bojí především zvýšeného zápachu, což dali investorovi najevo i na čtvrtečním veřejném projednávání záměru.

Na kroměřížskou radnici dorazila ve čtvrtek odpoledne zhruba dvacítka nespokojených lidí.

Přestože má podle majitele vepřín v budoucnu díky přestavbě a vybavení pračkami vzduchu méně zapáchat (více zde), zaznívala z úst místních tvrdá kritika.

„Stavy prasat se navýší o 50 procent, aby přestal vepřín smrdět? Mají snad v Českém Krumlově prasečák? Vše je jen o penězích, ne o lidech,“ rozčiloval se například Libor Piškula.

Ani samotné pračky, které na základě certifikace slibují zachycení 85 procent nežádoucích výparů, nevzbuzují u lidí důvěru. „Nikde nezazněl typ praček, který na místě bude, což je špatně,“ poukázal Petr Zedník, další z Těšnovických.

Spoluautor dokumentace EIA Martin Vraný však upozornil, že pračky jsou certifikovány pro celou Evropskou unii a jejich účinnost potvrzuje i Výzkumný ústav zemědělské techniky.

„Jeho odborníci garantují snížení zápachu minimálně o 70 procent,“ poznamenal Vraný.

Konkrétní typ instalovaných praček pak má navíc určit až nové integrované povolení, o jehož udělení bude farma usilovat před stavebním řízením.

Pokud rozšíření neprojde, pračky vůbec nepořídí

Těšnovickou farmu provozuje společnost SZP. Její snahou je současných 10 hal s prasaty přeměnit na tři velké budovy.

„Jsme přebytkoví v odchovu selat a potřebujeme pro ně ustájení,“ vysvětlil jednatel Marek Dluhoš.

Firma proto podle něj hledala dostupné kapacity v okolí, ale bez úspěchu. Následně tedy padla volba na rozšíření stávajícího provozu.

„Pokud plán neprojde, budeme rekonstruovat stáj po stáji, ovšem bez jejich vybavení pračkami vzduchu. V tomto případě je po nás legislativa nepožaduje,“ upozornil Dluhoš.

Ten si dále vyslechl řadu stížností na pravidelný večerní a ranní únik zápachu z jímek kejdy, přemnožené mouchy nebo pomalé odklízení uhynulých prasat.

„Vím, že nejsme bezproblémový podnik. V posledních dvou letech se ale situace výrazně zlepšila,“ opáčil na jednu z výtek Dluhoš.

Pokud získá SZP všechna potřebná povolení, mohou první stavební práce ve vepříně odstartovat už v příštím roce. Kompletně hotovo pak má být do konce roku 2025.