Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Promlčeno. Šest celníků se zbavilo obvinění z pomáhání lihové mafii

  • 22
Díky promlčecí lhůtě se část celníků vyhne trestnímu stíhání v případu nedbalého dohledu, kterým podle žalobce pomohli lihové mafii Radka Březiny k miliardovým daňovým podvodům. Státní zástupce zastavil stíhání šesti z jedenácti obviněných celníků, někteří už se tak vrátili zpět ke své práci.

Podle zlínského státní zástupce Martina Malůše, který usnesení o zahájení trestního stíhání části celníků zrušil, se obvinění nadále týká jen pěti mužů ze Zlínského kraje.

U ostatních již totiž uplynula promlčecí doba, která je v těchto případech tříletá, sdělil Malůš ČTK.

Pětice osob je nadále obviněná ze spáchání přečinu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, respektive trestného činu maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti. V případě uznání viny jim hrozí až tři roky vězení či zákaz činnosti. Stíháni jsou na svobodě.

Pět obviněných celníků je zproštěno služby

Na čerstvé rozhodnutí státního zástupce už reaguje také celní správa, kde stále pracuje deset donedávna obviněných osob (jeden celník už s prací skončil dříve).

„Pět celníků je zproštěno služby, po rozhodnutí státního zástupce se ale tři celníci do služby vrátili a s dalšími dvěma, jejich trestní stíhání je také zastaveno, vede ještě náš funkcionář služební šetření,“ sdělila iDNES.cz bez bližších podrobnosti mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková.

Celníci měli dohlížet na to, jak se ve firmě nakládá s lihem, výsledkem čehož měla být správně odvedená spotřební daň. Z vyšetřování však vyplývá, že nejméně tři roky, mezi lety 2009 a 2012, se děl pravý opak.

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zadrželi jedenáct celníků v prosinci ve Zlínském a Královéhradeckém kraji. Bylo mezi nimi deset mužů a jedna žena ve věku od 43 do 54 let (více o zadržení a obvinění čtěte zde).

Šéf lihové mafie Radek Březina byl před koncem roku zatím nepravomocně odsouzen. Olomoucký soud jej v „hlavním“ lihovém procesu poslal do vězení na třináct let a nechal mu propadnout majetek. Březina spolu se sedmi kumpány podle soudu způsobil státu na daních škodu za 6,39 miliardy korun (více o rozsudku zde).

V souvisejících případech jsou nově obvinění čtyři obchodní zástupci, kteří distribuovali tvrdý alkohol z Likérky Drak ovládané právě Březinou. Podle žalobce sice nabízeli i legální alkohol, ten nelegální ale dávali výhodněji (více zde).

Policie také stíhá šest lidí, kteří od Březiny ve velkém nakupovali nezdaněný líh (více zde).