Podle rozhodnutí Ústavního soudu už lékaři nemohou nabízet kvalitnější oční čočky. (Ilustrační snímek)

Podle rozhodnutí Ústavního soudu už lékaři nemohou nabízet kvalitnější oční čočky. (Ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Lepší čočky i sádry skončily. Nadstandard nabízí jen vsetínská nemocnice

  • 9
Nadstandardní služby v nemocnicích skončily. Kvůli rozhodnutí Ústavního soudu už si pacienti nemohou vybrat a zaplatit kvalitnější oční čočky nebo lehčí sádru. Lékaři ve Vsetíně ale tyto služby nabízejí dál.

Ještě před pár týdny přemýšleli o tom, jestli na operaci vůbec jít a investovat do ní vlastní peníze. Teď však pacienti s očními potížemi řeší mnohem větší problém.

Nadstandardy ve Zlínském kraji

  • Nemocnice v Uherském Hradišti nabízela implantáty nitroočních čoček a lehké fixace z polymerovaného plastu. Kvalitní čočky zvolilo 30 procent zájemců. Stejný zájem měli pacienti trpící šedým zákalem v nemocnici v Kroměříži.
  • Za kvalitnější sádru ve Zlíně letos zaplatilo 10 pacientů. Nadstandardní čočky si ve zlínském očním oddělení vybralo 45 procent zájemců.
  • Lékaři ve Vsetíně implantovali dražší druh čočky téměř polovině svých pacientů. Nadstandardy nabízejí dál.

"Na jednom oku mají implantovanou nadstandardní čočku, ale na druhém jim ji udělat nemůžeme. Vzniká tu zásadní problém," popsal realitu primář očního oddělení zlínské Baťovy nemocnice Juraj Urminský.

A jak se zdá, nejde o výjimečnou záležitost. "Takoví lidé se objevují denně," doplnil.

Operace skončily kvůli rozhodnutí Ústavního soudu. Ten od začátku srpna zrušil nadstandardní služby v nemocnicích. Což v praxi znamená, že lékaři už nemohou nabízet kvalitnější oční čočky, speciální očkování nebo lehčí sádru.

Pacienti je nedostanou ani v případě, že jsou ochotni si za ně připlatit.

"Na rozhodnutí tak doplácejí nejvíc," prohlásil krajský radní za zdravotnictví a lékař Lubomír Nečas.

Přitom zájem o zvláštní služby nebyl zrovna malý. Zvláště v případě zrakových potíží. Na operaci si připlatili lidé se šedým zákalem, špatným viděním do dálky i problémy se čtením.

Nadstandard pacienty lákal

V nemocnici v Kroměříži o kvalitnější materiál požádala zhruba třetina pacientů. Ve Zlíně jich byla téměř polovina a stejný zájem měli i pacienti ve Vsetíně.

"Obejdeme se i bez nadstandardních implantátů, ale je pravda, že zájem o ně se zvyšoval," připustil také primář hradišťského očního oddělení Vít Kremr.

Pacienty lákala nejen kvalita, ale i cena. Vybrat si mohli z čoček od dvou do pětadvaceti tisíc korun.

"Pokud přišel starší člověk, který na operaci neměl, rodina mu pomohla," potvrdil Urminský.

Začátkem srpna nicméně veškeré nadstandardy skončily. Lékaři teď musejí pacienty, kteří chtějí operaci s dražším materiálem, odmítat.

A pomoci nemohou ani těm, kteří mají za sebou operaci jen jednoho oka.

"Operace odkládáme. Jinou legální možnost nemáme," prohlásil uherskohradišťský primář.

Vsetín nabízí lepší čočky za finanční dar

Podle některých právníků to však není až tak pravda. V některých nemocnicích v republice si pacienti mohou zaplatit celou operaci, tedy až pětinásobek ceny čočky.

Vsetínská nemocnice našla jiné řešení. "Postupujeme stejně jako před zavedením nadstandardů," naznačil ředitel Martin Metelka.

To znamená, že pacient dá nemocnici finanční dar a jeho výše je stejná jako cena vybrané oční čočky. Nemocnice tak na operace ekonomicky nedoplácí a zájemce neplatí nic navíc.

"Nechceme, aby byl pacient poškozený," vysvětlil primář očního oddělení Michal Ziegler.