Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lukov, Cimburk a Janův hrad. Zříceniny stojí díky práci dobrovolníků

  8:52aktualizováno  8:52
Mohly skončit jako hromada kamení. Ruiny, které nikdo nezná. Kdysi slavné a strategicky významné hrady jako je Lukov, Cimburk či Janův hrad dlouho chátraly a zajímal se o ně jen málokdo. Zachránili je dobrovolníci, kteří na nich odpracovali tisíce hodin.

Zřícenina hradu Lukov. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Díky pomoci lidí, kteří na nich zadarmo pracují, se mění v důstojná místa, která nejenže mají velkou historickou hodnotu, ale slouží jako zázemí pro řadu kulturních akcí. Ve Zlínském kraji je hned několik takových případů. Tím nejzářnějším je hrad Lukov.

Fotogalerie

„Vrchnost jej definitivně opustila na konci 18. století, postupně se na něj zapomínalo a měnil se ve zříceninu,“ přiblížil Jiří Holík, předseda Spolku přátel hradu Lukova. Ten navázal na první dobrovolníky z hnutí Brontosaurus, kteří začali hrad opravovat na začátku 80. let.

Spolek pod jeho vedením hrad spravuje už pětadvacet let a za svou činnost si letos vysloužili nominaci do finále soutěže Neziskovka roku.

„Odvádějí tam neuvěřitelnou práci. Upřímně řečeno, bez nich by tam nebylo nic,“ zmínil starosta Lukova Jiří Jangot. Právě obec je vlastníkem hradu a spolku, který zříceninu spravuje, vypomáhá dotacemi.

Opravované památky

Hrad Lukov Zřícenina se nachází v lese nad obcí Lukov v Hostýnských vrších. Počátky hradu sahají už do 13. století, v dobách své největší slávy byl jedním z nejvýznamnějších sídel na Moravě. Poslední urození majitelé, rod Seilernů, jej opustili na konci 18. století. Památka je v současnosti majetkem obce Lukov. Od roku 1990 se o ni stará Spolek přátel hradu Lukova. V sezoně se tady konají prohlídky s průvodcem, funguje naučná stezka i vzdělávací programy pro školy.

Web: www.hradlukov.cz

Hrad Cimburk Stojí na návrší nad vodní nádrží Koryčany v přírodním parku Chřiby. Původní gotický hrad tu byl vybudován v první polovině 14. století. Jedno z nejhezčích moravských sídel ztratilo svůj význam na konci 17. století a nedlouho poté bylo zcela opuštěno. Majitelem hradu je město Koryčany, o Cimburk se od roku 1994 stará občanské sdružení Polypeje, které zde v průběhu roku pořádá pro veřejnost nejrůznější kulturní akce. K prohlídce je zřícenina otevřená celoročně.

Web: www.cimburk.eu

Janův hrad Vizovice Byl vystavěn jako Prokopovský dvůr na Janově hoře u Vizovic v letech 1710–1713. Brzy však byly okolní pozemky rozprodány a objekt ztratil na svém významu. Už na konci 18. století se budovy začaly rozpadávat a zůstala jen panská ovčírna. Janův hrad je majetkem Vizovic, od roku 2013 se o něj stará Spolek Janův hrad Vizovice. Zřícenina je oblíbeným turistickým cílem, dobrovolníci tu pořádají pár kulturních akcí v roce.

Web: www.januvhradvizovice.cz

„Před lety měl hrad návštěvnost dva a půl tisíce lidí ročně, dnes je to dvacet tisíc. Neuvěřitelné číslo. A celý Lukov je díky hradu atraktivní a zajímavý,“ chválí starosta. Členové spolku za pomoci dalších dobrovolníků zachránili rozpadající se zdi, některá místa dostavěli a zřídili stálou expozici i naučnou stezku.

Na větší stavební zásahy najímají odborníky

„Novinkou letošního roku bylo vysvěcení kaple. Není moc zřícenin, které mají vlastní kapli,“ poukázal Holík. Snahou sdružení přitom není hrad dostavět podle původní historické předlohy.

„Kdepak, to ani není možné, hrad zůstane zříceninou. Naším cílem je, pouze památku chránit a udržet tu život,“ vysvětlil Holík.

Stejné cíle mají i dobrovolnická sdružení, která působí na dalších památkách v kraji. Kastelán Cimburku u Koryčan Pavel Kudlička předpokládá, že na zřícenině bude potřeba ještě alespoň dvacet let prací. I zde chtějí především zabránit tomu, aby se cenná památka zcela rozpadla.

„Letos jsme dozdívali renesanční palácovou příčku, protože hrozilo zřícení jedné stěny,“ řekl kastelán. Cimburk je známý tím, že se na jeho obnově podílejí dobrovolníci z celého světa, kteří se sem jednou ročně sjíždějí. Mimo to nepravidelně jezdí vypomáhat nadšenci ze všech koutů republiky.

„Dělají spíše pomocné práce, na větší stavební zásahy si najímáme odborné pracovníky. Některé úkony jsou tak specializované, že je provádí jen jediná firma v zemi,“ popsal Kudlička.

Cimburk i Lukov využívají k opravám příspěvků obcí i dalších dotačních fondů. Zároveň přispívají i soukromí dárci. Celkové částky se obvykle pohybují ve statisících ročně.

Zřícenina je hobby na plný úvazek

S výrazně menšími příspěvky si musejí vystačit dobrovolníci, kteří opravují Janův hrad ve Vizovicích. „U nás to jsou částky v řádech desítek tisíc,“ uvedl předseda Spolku Janův hrad Vizovice Josef Husek. Na zřícenině pracuje s dalšími nadšenci třetím rokem, za tu dobu tam odpracovali přes 4 000 hodin.

„Naštěstí už nemusím chodit do zaměstnání. Tato práce mi to ale bohatě vynahradí, je to hobby na plný úvazek,“ usmíval se Husek. Letos je hrdý na to, že dokončili opravu 300 let staré studny.

„Vytahali jsme odtud velké množství suti. Dnes je studna plně funkční a je v ní voda. Po vyčištění jsme postavili i repliku původního dřevěného rumpálu,“ doplnil.

Pokud bude k dispozici dostatek peněz, během příštího roku by se mohlo podařit zříceninu zakonzervovat a pak ji udržovat a využívat ke společenským akcím.

Fakt, že zříceniny jsou atraktivní a turisticky vyhledávaná místa, potvrdil i Zdeněk Urbanovský z Centrály cestovního ruchu Východní Moravy. „Návštěvnost těchto míst dlouhodobě roste a například Lukov patří mezi jednu z vůbec nejoblíbenějších památek v kraji,“ konstatoval.
Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Nevím, zda jsem řídil, řekl mladík obžalovaný za tragickou nehodu

Smrtelná dopravní nehoda u sjezdu z dálnice D1 u Hulína.

Až osmileté vězení hrozí třiadvacetiletému Jakubovi Novákovi z Kroměřížska, který loni podle obžaloby v opilosti boural...

Felicia s propadlou technickou skončila na střeše, řidiče našli opilého

Škoda Felicia skončila na střeše na silnici poblíž obce Modrá na...

Policistům se podařilo vypátrat řidiče, který s autem havaroval na Uherskohradišťsku a poté z místa utekl. Nezranil se,...

Za podzemní parkoviště zaplatí Vsetín místo třiceti milionů dvojnásobek

Tak by mohla vypadat třípodlažní obchodní galerie naproti vsetínskému nádraží.

Vsetínskou radnici vyjde vybudování podzemního parkoviště u vlakového nádraží minimálně na dvojnásobek původní částky....

Najdete na iDNES.cz