Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Znalec si stojí za svým: Tragický pád stromu ve Zlíně se dal předpokládat

  20:45aktualizováno  20:45
Čtyři hodiny vypovídal u soudu znalec Jaroslav Simon. Odpovídal obhájcům tří úředníků zlínské radnice. Jeho posudkem argumentuje obžaloba v případu tragického pádu stromu, který se loni zřítil na skupinu lidí v centru Zlína. Dva chlapci neštěstí nepřežili. Další čtyři osoby byly zraněny, z toho jedna těžce. Rozsudek ale nepadl.

Úředníci Ivo Divoký, Stanislav Pospíšilík a Přemysl Vyoral (zleva) u zlínského soudu. Žalobce je viní z toho, že nesou zodpovědnost za tragédii, která se stala v lednu 2009 v centru Zlína. Zemřeli při ní dva školáci, na které spadl strom u parku. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Podle Simona z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně se tragédii dalo předejít. Stačilo, aby zaměstnanci magistrátu stromy pořádně kontrolovali. Šéf odboru městské zeleně Ivo Divoký a jeho podřízení Stanislav Pospíšilík a Přemysl Vyoral, kterým hrozí až 10 let vězení, to odmítají. (Více o tragédii čtěte zde.)

"Mohli předpokládat, že stromu hrozí destrukce. To by dokázal posoudit každý člověk se středoškolským vzděláním v oboru," vypověděl ve středu u soudu Simon.

Znalec: Strom vykazoval několik varovných znaků

Opakovaně během přelíčení vyjmenoval několik znaků, kterých si měli úředníci všimnout. Třeba toho, že koruna stromu byla proschlá, což podle něho v případě pajasanu žláznatého ukazuje na to, že kořeny nejsou v pořádku. A právě uhnití kořenového systému bylo příčinou zřícení stromu.

Varováním mohlo být i to, že kmen byl vykloněný, koruna asymetrická a zbytky odřezaných větví uhnilé. Simon také řekl, že strom byl přestárlý. Měl asi 80 let, přičemž se pasajan běžně dožívá kolem padesáti. Posledních 10 let podle něho hrozilo extrémně vysoké nebezpečí, že spadne. "Kdyby se do něho opřeli tři chlapi, tak by možná spadl," prohlásil s lehkou nadsázkou Simon.

Odborníci se v závěrech rozcházejí

Jeho posudek je jeden ze čtyř, které v tomto případu odborníci zpracovali. Tragédie se tak dostává do ryze odborné roviny. Znalci hledající odpověď na otázku, zda strom vykazoval nějaké varovné znaky, se ale rozcházejí.

Podle Jaroslava Kolaříka jsou symptomy vyjmenované Simonem nezpochybnitelné. Upozorňuje však na to, že nebyly příčinou zřícení stromu. A nedalo se z nich ani usuzovat, že něco takového hrozí. Připouští jen, že mohly na pád mít vliv.

"Prosychání koruny je u pajasanu žláznatého poměrně běžné. Vyvozovat z toho, že stromu hrozil pád, je zavádějící," uvedl v posudku Kolařík.
Tím argumentoval také Divokého obhájce Pavel Omelka.

Podle Simona ale u pajasanu přirozeně usychají pouze spodní větve, protože nemají dost světla. Říká, že v tomto případě ale bylo proschlých až 10 procent větví v koruně, což je něco úplně jiného.

Znalci se shodují jen v tom, že nikdo nemohl poznat, že jsou kořeny uhnilé. Už kvůli tomu, že spodní část kmenu byla zavezena zeminou. "Pajasan nejevil známky toho, že by byl nestatický. Ani na něm nebyly žádné znaky chřadnutí," hájí se Pospíšilík.

Radnice měla strom pokácet už dříve

V auditech, které si radnice nechala zpracovat v letech 1994 a 2003, znalec ale stav stromu ohodnotil známkou 4. Přičemž pětka je nejhorší. Podle autora posudku Jiřího Fingera měla dát radnice strom do pěti let pokácet.

Statiku stromu mělo narušit také neodborné prořezávání jeho koruny. A stavební úpravy, které se v jeho okolí dělaly. "Na to měli reagovat," řekl na adresu obžalovaných státní zástupce Jiří Krob.

"Věřím, že soud rozhodne spravedlivě," prohlásil ve středu u soudu Divoký. Proces bude ve Zlíně pokračovat v listopadu. Obhájce Omelka navrhl, aby byl zpracován revizní posudek, který by rozpory znalců vyřešil.

Autor:


Témata: Zlín, Zlínský kraj

Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Pět kol, pět otazníků. Jaké zápletky ještě nabízí fotbalová liga?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík lituje spálené šance v utkání proti Mladé...

A jde se do finále! Už jen pět kol zbývá odehrát ve fotbalové lize, za měsíc a dva dny bude jasno o všem důležitém....

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Další z rubriky

Hasiči tahali čápy z komína a z kanalizační roury zachraňovali psa

Jeden z umouněných čápů, které hasiči vytáhli ve Fulneku z útrob komína (22....

Dvojici mladých čápů uvězněných v útrobách komína zachránili hasiči ve Fulneku. Ptáci se dovnitř zřítili poté, co je...

Pes prolezl kanálem až na Slovensko, hasiči jej hadicí vystrkali zpět

Pes po vyproštění nejprve utekl, pak se ale vrátil, aby hasičům poděkoval.

Neobvyklý přeshraniční zásah měli o víkendu hasiči ze Zlínska. U bývalé celnice Červený kameň v Nedašově Lhotě uvázl v...

Zlínský mrakodrap čeká obnova, vylepšené budou i výtahy včetně páternosterů

27.11.2017  Zlín, mrakodrap, 21. budova, areál Svit, výtah, paternoster

Velkou proměnou projde 21. budova v továrním areálu ve Zlíně, v níž sídlí hejtmanství nebo finanční úřad. Stavební...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz