Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Policie ČR

Obce u hranic trápí nájezdy zlodějů ze Slovenska, policie před nimi varuje

  • 75
Řádění gangů ze Slovenska v pohraničních obcích a městech na východě Moravy se stupňuje. Zloději vykrádají rodinné domy, byty či auta. Policie rozeslala starostům varovné dopisy.

Přes vesnici Strání projíždějí každý den v obou směrech osobní auta se slovenskými poznávacími značkami.

Pokud se drží na hlavní cestě, jsou místní lidé v klidu. Jakmile však takový vůz zahlédnou ve vedlejší uličce, navíc když jede krokem, okamžitě zpozorní.

„Před nedávnem tady někdo vykradl osobní auto, vzal z něho věci i peněženku. Doklady se pak objevily ve Váhu na Slovensku,“ popsal starosta Strání Antonín Popelka.

„Nedaleko odsud zase zloději vyloupili rodinné domy, byla tady také ukradena auta. A většinou to měly na svědomí bandy ze Slovenska,“ doplnil.

Bezpečnostní situace se v pohraničí zhoršila nedlouho po úplném otevření hranic, kdy odsud zmizeli celníci i policie. Přes „čáru“ je snadný průjezd bez kontroly, čehož zloději ze Slovenska využívají. Česká policie za nimi nemůže, a tím získávají náskok.

„Nájezdy gangů ze Slovenska se odehrávají ve vlnách, teď zřejmě probíhá jedna z nich,“ uvažuje Popelka.

Slováci mají na Hradišťsku na svědomí 70 procent vloupání

Ostatně ani policie nemluví jinak. Její vedení na Uherskobrodsku dokonce rozeslalo starostům varovné dopisy, které se objevily na internetových stránkách obcí.

Dopis, který policie rozeslala starostů obcí na Uherskobrodsku.

Je v nich napsáno, aby byli lidé obezřetní, protože je „zaznamenáván vysoký nárůst trestné činnosti vloupání do rodinných domů a bytů, ke kterým dochází zejména v ranních a odpoledních hodinách“.

Policie uvádí i podezřelá auta, která se objevila v místech, kde se vloupání stala: jde o černé Audi A6 a modro-zelený Seat Leon, obě s poznávacími značkami HC, což je zkratka pro slovenský Hlohovec.

„Výzvou reagujeme na případy z posledního i dřívějšího období, které se staly také v sousedních okresech, například na Hodonínsku a Břeclavsku,“ upřesnila mluvčí uherskohradišťské policie Milena Šabatová.

V některých obcích a městech se objevila podezřelá auta ze Žiliny a dalších slovenských měst.

„Letos jsme zaznamenali jedenáct případů vloupání do rodinných domů v různých lokalitách. Pachatelé byli ze sedmdesáti procent Slováci,“ upřesnila Šabatová.

Strání zvažuje rozšíření kamerového systému

Nejde přitom jen o Uherské Hradiště a okolí, podobné potíže mají také na Zlínsku. Především v oblastech, které leží blízko státní hranice, se stávají případy, jež mají na svědomí Slováci.

„Přijedou sem, vyloupí jeden dva domy a pokračují dál. Děje se to v celém Zlínském kraji,“ podotkla mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková.

Letos zloději ve zlínském okrese vybrali 36 rodinných domků a bytů. Mezi pachateli byli i cizinci. Po některých policie stále pátrá.

Jako třeba po zlodějích, kteří na začátku roku vykradli dva rodinné domy ve zlínské čtvrti Vršava, což by také odpovídalo způsobu slovenských gangů.

„Obě vloupání proběhla shodným způsobem. Pachatelé vypáčili balkonové dveře. Odnesli si zlaté šperky, elektroniku, peníze i kosmetiku. Způsobili škodu 122 tisíc korun,“ upřesnila Kozumplíková.

Obce a města se chtějí bránit. Starosta Strání uvažuje o rozšíření obecního kamerového systému, aby policie měla více šancí na dopadení zlodějů.

„Máme čtyři kamery, chtěli bychom šest a kvalitnější. Zkusíme požádat o evropskou dotaci,“ nastínil Popelka.

I samotná ostražitost lidí a medializace problému ale mohou pachatele odradit. Úplný klid v pohraničí sice asi nikdy nebude, podle starosty Strání je to ale pořád lepší, než kdyby byly hranice zavřené.