Myšlenky zlínského obuvnického továrníka a starosty Tomáše Bati inspirují dodnes.

Myšlenky zlínského obuvnického továrníka a starosty Tomáše Bati inspirují dodnes. | foto: Státní okresní archiv Zlín

Zlínští radní dostali „manuál“, jak mají správně vládnout podle hesel Bati

  • 4
Koalice ve Zlíně dostala nezvyklý dárek. Rady Tomáše Bati a Dominika Čipery, dvou nejznámějších starostů Zlína, o tom, jak správně vládnout. Jejich myšlenky totiž žijí a inspirují i po osmdesáti letech. Letáčky s radami radním poslal Pavel Velev, ředitel Nadace Tomáše Bati.

Někteří z politiků to považují za velmi zajímavé čtení. A není se co divit. Spousta myšlenek obou starostů se dá velice snadno vztáhnout k současnému dění. MF DNES vybrala ty nejzajímavější z nich a připojila komentář, jak těžké bude uplatnit je v praxi.

Moje drahé - obecní svaté. (T. Baťa)
MF DNES: Sliby, že budou nakládat s majetkem města lépe než jejich předchůdci, byly jedním ze základních stavebních kamenů úspěchu TOP 09 a sdružení M. O. R. ve volbách. A radní jej ve výběru hesel, která je nejvíc oslovila, jmenovali docela často. "To by všichni správci cizího majetku, ať už ve firmách nebo obcích, měli mít neustále na paměti," tvrdí například Vojtěch Jelínek (TOP 09).

Povinností občana je vládnout - ne hubovat. (T. Baťa)
MF DNES: Tohle heslo lidé ze Zlína beze zbytku splnili. Ve volbách ukázali touhu po změně, velkou koalici ODS a ČSSD po osmi letech z radnice sestřelili. Navíc velký úspěch zažilo sdružení, které tři měsíce před volbami ještě prakticky neexistovalo: M. O. R., jehož členové se rekrutovali hlavně z řad "obyčejných" lidí a nepolitiků.

Každou smlouvu, kterou obec uzavře s firmou, vydáme tiskem na vlastní náklad a předložíme k posouzení obyvatelstvu. (T. Baťa)
MF DNES: Čisté veřejné zakázky má do Zlína navrátit plán, který nová radnice představila v listopadu. Veškeré kroky od zadání až po smlouvu s vítěznou firmou budou zveřejněny na internetu. To se bude týkat všech soutěží na akce za více než sto tisíc korun a stavebních zakázek do hranice 300 tisíc.

V obci se nedělají žádné zákony, tam se vybírají a vydávají jen peníze. Buď rozumně, nebo nerozumně. (T. Baťa)
MF DNES: O tom, zda se ve Zlíně utrácelo v posledních letech rozumně, či ne, by se dalo diskutovat. Jedno je ale jisté. Obří investice v podobě Kongresového centra, které stálo 636 milionů a projektovala ho světoznámá zlínská rodačka a architektka Eva Jiřičná, rozdělila Zlín na dvě poloviny a byla dalším důležitým bodem ve volbách.

Velký Zlín mohou vybudovat jen velcí lidé. Veliký muž je ten, který pracuje tolik, aby jeho práce přinesla prospěch i jiným. (T. Baťa)
MF DNES: Je to docela paradox. V předvolební kampani vsadila na Baťu ODS, která si vzala heslo "Budujeme Velký Zlín". Jenže neuspěla, stejně jako ČSSD s plakáty a Baťovým heslem "Stop drahotě".

Buďme královskými ve svých myšlenkách a plánech a obchodníky při jejich provádění. (T. Baťa)
MF DNES: Opět se nabízí Kongresové centrum. Královský plán to byl nepopiratelně. Ale z obchodního hlediska? V tom se lidé ve městě neshodnou.

Potřebujeme vybudovati plíce obce, tj. parky, kde by naše děti měly možnost pobytu na čerstvém vzduchu. (T. Baťa)
MF DNES: Zlín býval vnímán jako město zeleně, teď jí ale razantně ubylo. Na druhou stranu ale Zlín loni vyhrál mezinárodní soutěž Město v květu.