Plavání - ilustrační foto.

Plavání - ilustrační foto. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Zlínští plavci mají čtyři medaile, Strapkové však nominace unikla

• 0
Úspěšnou misi na letním mistrovství republiky mají za sebou zlínští plavci. V kontrastu se ziskem čtyř medailí však stojí zklamání znakařky Markéty Strapkové, která neuspěla v marném boji o nominaci na mistrovství světa či světovou univerziádu.

Zlínskými hvězdami na šampionátu v pražském Podolí byli Karel Beníček a Jitka Kuchtíčková. Devatenáctiletý znakař obsadil druhé místo na stovce, když časem 59,21 zaostal dvě vteřiny za suverénním Martinem Baďurou z Ostravy. A na poloviční trati získal za čas 27,36 bronz, kromě Baďury se totiž před něj dostal také brněnský Martin Verner.

O pět let starší kraulařka Jitka Kuchtíčková dohmátla jako druhá na dvousetmetrové trati, když časem 2:06,67 ztrácela 2,11 vteřiny na ostravskou Barboru Závadovou. Bronz pak doplnila v polohové štafetě, kde třetí nejlepší čas 4:29,40 zaplavala společně s Markétou Strapkovou, Dianou Rochovanskou a Barborou Adámkovou.

"Beníček a Kuchtíčková potvrdili svou kvalitu, především u Karla se vzhledem k jeho nízkému věku dá očekávat pohyb nahoru," věří zlínský šéftrenér Petr Přikryl v brzký příchod mistrovského titulu, na který klub čeká od roku 2009. "Byli bychom moc rádi, ale prognózy se říkají velice těžko."

Stejně jako před rokem naopak na individuální medaili nedosáhla 23letá Markéta Strapková. Zatímco loni ji trápily potíže s kotníkem, letos špičkové znakařce svázala nohy a ruce snaha o nominaci na mistrovství světa nebo světovou univerziádu.

"Věděla, že musí o desetinu vteřiny překonat svůj osobní rekord na padesátce nebo o dvě desetiny na stovce, což na ni nejspíš dolehlo," přiznává její trenér Zdeněk Kasálek. Strapková už přitom oba nominační limity splnila v dubnu, ale v první polovině června ji Václavíková překonala lepším časem.

"Markéta je tak jediná, kdo splnil limit, ale na některý ze šampionátů neletí, tam míří jen dvě nejlepší. V jiných disciplínách si přitom zajistili nominaci i tři plavci, kteří limit nesplnili," doplnil Kasálek.

Zlínská znakařka obsadila v obou závodech pátá místa, spokojenější tak mohla být se čtvrtou příčkou v kraulařské padesátce, kde ji při čase 26,58 dělilo pět setin od medaile a sedmnáct setin od titulu.