Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlínské firmy staví vědecké centrum za stovky milionů, pomůže to i dalším

  14:01aktualizováno  14:01
Zlínské stavební společnosti Zlínstav a Pozimos získaly obří zakázku za více než 700 milionů ve Vestci u Prahy, kde postaví vědecké centrum. Těžit z toho budou také další lokální firmy z oboru.

Vědecké centrum ve Vestci u Prahy bude mít podlahovou plochu 26 tisíc metrů čtverečních | foto: vizualizace BIOCEV

Stavebnictví je dlouho v útlumu, firmy propouštějí a obtížně shánějí zakázky. Přestože ani výhled do budoucna není příznivý, přece jen se v "době temna" objevují světlé záblesky.

Tím nejaktuálnějším je úspěch dvou zlínských firem, které získaly lukrativní zakázku za 722 milionů korun na výstavbu špičkového vědeckého centra BIOCEV ve Vestci u Prahy. Sdružení dvou společností Zlínstav a Pozimos uspělo mezi patnácti konkurenty díky nejnižší ceně.

"Pracujeme i na jiných stavbách, toto je však stěžejní zakázka, díky ní můžeme přibírat nové zaměstnance," těší předsedu představenstva Zlínstavu Jiřího Stackeho.

Pracovní tým posilují také v Pozimosu. "Je to velmi pozitivní. Náš podíl na zakázce tvoří asi polovinu ročního obratu firmy," naznačil majitel Jiří Havlík.

V centru má pracovat na 600 odborných kapacit, prostory budou využívat i...

V centru má pracovat na 600 odborných kapacit, prostory budou využívat i studenti.

Ve sdružení, jež zakázku získalo, má Zlínstav podíl zhruba 70 procent, zbytek náleží Pozimosu. Obě firmy spolu dělaly na přestavbě budov 14 a 15 v baťovském areálu ve Zlíně. Spolupráce se jim osvědčuje.

Ve čtvrtek ve Vestci převzaly staveniště, v půlce září chtějí stavět. Výběrové řízení na dodavatele trvalo dlouhých 16 měsíců.

"Jediným kritériem pro získání kontraktu byla nejnižší nabídková cena," přiblížil předseda Rady BIOCEV Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd.

"Případné vícepráce a s nimi související další náklady máme mimořádně ošetřeny ve smlouvě s dodavatelem," zdůraznil Hořejší.

Předpokládaná hodnota zakázky byla zhruba 1,3 miliardy korun. Vysoutěžená cena se po dvou kolech snížila téměř na polovinu.

Otázka potom zní, zda na ní zlínské firmy vůbec něco vydělají. Havlík přiznal, že "cena je napjatá", podle něj se uvidí na konci výstavby v roce 2015. Stacke mluví o zisku v řádu několika procent.

Subdodavatelé budou z regionu

Z obřího kontraktu mohou těžit i další stavební společnosti v kraji. Především ty, s nimiž má Zlínstav a Pozimos zkušenosti na subdodavatelské bázi.

"Předpokládám, že budeme přednostně spolupracovat se subdodavateli ze zlínského regionu. Posílí se tím zejména zaměstnanost," očekává Stacke.

Co to je BIOCEV?

Je to zkrácené označení Biotechnologického a biomedicínského centra Akademie věd a Univerzity Karlovy. Špičkové vědecké centrum vyroste ve Vestci u Prahy a bude jedním ze šesti velkých vědeckých projektů, takzvaných center excelence, s celkovým rozpočtem 21 miliard korun. Patří mezi ně i Superlaser ELI, který za sedm miliard vzniká v Dolních Břežanech. Zázemí zde bude mít 54 výzkumných skupin, které budou využívat moderní laboratoře a prostory pro studenty.

Konkrétní jména firem zatím neřekl. Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václava Matyáše však nejde o planá prohlášení. Zlínstav a Pozimos totiž zdejší společnosti do svých zakázek zapojují také mimo region.

"To je bezesporu na místě i u této zakázky. Dokážu si představit řadu profesí a subdodávek ze Zlína," řekl Matyáš.

A právě to může stavebnictví ve Zlínském kraji trošku pomoci.

"I pro ostatní firmy je to zajímavé," souhlasí Martin Navláčil mladší, vedoucí obchodního úseku zlínské stavební společnosti Navláčil.

Na technicky náročné výstavbě vědeckého centra BIOCEV se uplatní i řada jiných řemeslníků: od elektrikářů až po specialisty na technické vybavení.

V centru se počítá třeba se zvířetníkem, v němž budou drahé laboratorní myši. Ty nemohou být v obyčejné kleci či akváriu.

Zlínskou stopu na velmi zajímavém projektu zvýrazňuje společnost Centroprojekt, která je generálním projektantem centra BIOCEV.

Firma Zlínstav má s většími zakázkami zkušenosti. Je podepsaná například pod zdařilou rekonstrukcí zlínského mrakodrapu a byla úspěšná v tendru na výstavbu Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech.

Centrum plné špičkových technologií a přístrojů

Vědecké centrum BIOCEV (Biotechnologické a biomedicínské centrum) ve Vestci u Prahy má podlahovou plochu 26 tisíc metrů čtverečních.

"Charakter výzkumných programů klade vysoké nároky na čisté, sterilní prostředí, na chladicí, topné a odpařovací technologické systémy. Centrum bude vybaveno i řadou mimořádných přístrojů," podotkla marketingová manažerka BIOCEV Petra Roubíčková.

Vědci se v centru budou zabývat vývojem léčiv, zlepšením diagnostiky chorob, vývojem tkání pro poškozené orgány a přírodních antibiotik. Záměrem je také vzdělávání studentů a rychlý převod výsledků výzkumů do praxe.

"Univerzita Karlova chce centrum BIOCEV využít při přípravě nových doktorských studijních programů," doplnil rektor univerzity Václav Hampl.

V centru má pracovat na 600 odborných kapacit, mezi nimi budou zástupci šesti ústavů Akademie věd ČR, dvou fakult Univerzity Karlovy i odborníci z Německa, Austrálie a Portugalska. Vedení BIOCEV by rádo získalo i uznávané vědce, třeba nositele Nobelovy ceny.

Celý komplex vyjde na 2,35 miliardy korun, většinu z této částky zaplatí Evropská unie.

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...Provaz pro Hradiště, stálo na banneru ANO. Hnutí viní bývalé členy

Reklamní banner, který se objevil na oficiálním profilu hnutí ANO na...

Kritiku a posměch si na sociálních sítích vysloužilo hnutí ANO za reklamní banner s heslem Provaz pro Hradiště....

Za volání výmyslů na linku 158 dostala žena pokutu 200 tisíc, dělá to dál

Ilustrační snímek

Policisté se v posledních měsících potýkají se ženou ze Zlínska, která zatěžuje provoz jejich tísňové linky extrémně...

Útočník Poznar zůstane v Plzni na tribuně. Je to škoda, lituje

Fotbalista Jablonce Tomáš Břečka (vlevo) bojuje o míč se zlínským Tomášem...

Rychle se dostal do formy. Dnešní ligový duel dvou neporažených týmů v Plzni však bude sledovat jenom z tribuny. Tomáš...

Další z rubriky

Za volání výmyslů na linku 158 dostala žena pokutu 200 tisíc, dělá to dál

Ilustrační snímek

Policisté se v posledních měsících potýkají se ženou ze Zlínska, která zatěžuje provoz jejich tísňové linky extrémně...

Ve Vizovicích začíná Trnkobraní, láká na návrat Nohavici či Bílou

Jaromír Nohavica na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Na Vizovické Trnkobraní se vrací po dlouhých jednadvaceti letech, kdy býval jeho pravidelným účastníkem. Jaromír...

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz