Jan Prokop obžalovaný z dávné vraždy osmnáctiletého číšníka v baru na zlínském...

Jan Prokop obžalovaný z dávné vraždy osmnáctiletého číšníka v baru na zlínském sídlišti. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Za dávnou vraždu číšníka ve Zlíně soud opět uložil sedmnáctiletý trest

  • 0
Zlínský soud podruhé poslal na sedmnáct let do vězení Jana Prokopa za vraždu číšníka v baru v roce 2001. Původní rozsudek zrušil vrchní soud, důkazní situace se ale podle zlínské soudkyně významně nezměnila. Uznala jen nárok rodičů zavražděného číšníka na milionové odškodné.

Vrchní soud v Olomouci, který původní rozsudek zrušil, požadoval doplnění důkazů, opětovné vyslechnutí některých svědků a úpravu formulace rozsudku.

Nic z toho ale nemělo zásadní vliv na nový rozsudek, kterým zlínská soudkyně Iveta Šperlichová poslala Jana Prokopa znovu na sedmnáct let do vězení.

„Po doplněném dokazování nedošlo ke změně podstatných okolností případu. Jen utvrdilo soud v názoru o vině obžalovaného. Soud také neshledal žádné důkazy vedoucí k tomu, aby snížil trest,“ uvedla Šperlichová.

Osmnáctiletý číšník zemřel v noci ze 4. na 5. prosince 2001 po čtrnácti bodných ranách do horní poloviny těla, hlavy a krku. Mladý muž musel podle státního zástupce umírat dlouhé minuty. Mrtvolu našla ráno za barem uklizečka.

Pachatele se tehdy kriminalistům najít nepodařilo, neměli dostatek důkazů k zahájení trestního stíhání. Prokop byl přitom již před lety mezi podezřelými.

Proti Prokopovi stojí především výpovědi jeho blízkých, kteří se po letech speciálnímu policejnímu týmu Tempus přihlásili s novým svědectvím.

Tehdejší Prokopova přítelkyně byla po letech vyzvána k výslechu na detektoru lži, odmítla tam jít, protože se bála, že by vyšlo najevo, že obžalovaného léta kryla. Rozhodla se raději jít na policii a vše popsat (více zde).

„Nad ránem mě probudil hluk, tak jsem vstala z postele, vyšla z pokoje a uviděla na chodbě obžalovaného, jak se sklání nad sportovní taškou, v níž byly lahve s alkoholem a mincovníky (zásobníky s mincemi pro herní automaty - pozn. redakce). Bundu měl od krve,“ vypověděla už dříve u soudu tehdejší Prokopova přítelkyně, podle níž se jí muž, s nímž má potomka, po letech s vraždou prořekl.

Soud přiznal rodičům nárok na milionové odškodné

Prokopův bratr zase u soudu popsal, jak ráno po vraždě přijel do bytu k matce, kde bydlel i Prokop. Ten prý byl mimořádně podrážděný a rozklepaný. Při pití kávy se mu třásly ruce.

„Když jsem se ptal, proč má bundu od krve, tak řekl, že se porval v hospodě,“ doplnil.

Podle Prokopa i jeho obhájce obě svědectví nic nedokazují, jsou nevěrohodná nebo nepřesná.

Matka a nevlastní otec zavražděného číšníka se nyní na soud obrátili prostřednictvím svého zmocněnce se žádostí o odškodné. Každý z nich chtěl po milionu korun.

Přišli totiž také o mladšího syna, který podle rodičů neunesl smrt bratra, na něhož byl hodně fixovaný. V pubertě začal brát drogy a zemřel na předávkování. Soudkyně Šperlichová nárok rodičů na odškodné uznala.

„Jedná se o minimální částku. Ztrátu dětí nejde vyčíslit. Zůstali sami, bez blízkých,“ uvedla soudkyně, která ale přiznala, že vzhledem k Prokopově finanční situaci je otázkou, jestli rodiče přiznané peníze někdy uvidí.

Prokop, který byl dříve desetkrát trestán za majetkovou i násilnou trestnou činnost, se také nyní proti druhému odsuzujícímu rozsudku odvolal. Trvá na své nevině. Případem se tak opět bude zabývat Vrchní soud v Olomouci.

,