K lidem v nouzi ze Zlínského kraje zřejmě budou brzy vyjíždět sanitky ze čtyř nových míst. (Ilustrační snímek)

K lidem v nouzi ze Zlínského kraje zřejmě budou brzy vyjíždět sanitky ze čtyř nových míst. (Ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Pomoc pro 75 tisíc lidí přijede dřív. Přibudou čtyři místa pro záchranku

  • 0
Záchranáři ve Zlínském regionu budou u pacientů dříve než dosud. Kraj postaví nová stanoviště. K lidem v okolí Starého Hrozenkova, Buchlovic, Slušovic nebo Morkovic se lékaři dostanou za pár minut.

Jeden praktický příklad: je pár stupňů pod nulou, blíží se noc a v chalupě v nepřístupných kopcích na Vyškovci leží podchlazený a zraněný běžkař. Na samotu vede cesta plná sněhu a ledu.

Záchranáři ve třicet kilometrů vzdáleném Uherském Brodě vytahují z garáže terénní auto místo klasické sanitky.

"Bylo tam půl metru sněhu a pak uježděný zledovatělý kopec. Dostat se ke zraněnému byl problém," připomněl pár dní starou událost starosta Vyškovce Bohumil Hodulík. "Musel jsem pomoci i s traktorem," zdůraznil.

Záchranka se ke zraněnému nemůže dostat a musí počkat, až ho hasiči přivezou.

Muži, kterému hrozí umrznutí, pomáhají až za 28 minut. "Což není úplně dobře, ale v zimě to bohužel bývá problém i jinde," přiznal ředitel krajské záchranky Josef Valenta.

Podle zákona by totiž záchranáři měli zásah zvládnout do dvaceti minut. A jen tak tak to stíhají i na jiných místech než jen v blízkosti hranic se Slovenskem.

Do podobné situace jako běžkař se tak může dostat kolem 75 tisíc obyvatel. Především proto, že v některých oblastech záchranáři nejsou a sanitky tak vyrážejí na místo z větších měst vzdálených až 30 kilometrů od okrajových regionů. Pracoviště lékařů teď chybějí v okolí Buchlovic, Slušovic, Starého Hrozenkova a Strání nebo Morkovic-Slížan.

"Problémy tam máme hlavně v zimě," upřesnil Valenta.

Starosta nabízí pomoc i příspěvek

Situace by se ale měla změnit. Kraj chce letos uvolnit peníze, díky kterým budou mít záchranáři i na vzdálenější místa kratší cestu.

"Neodkladná péče se tak pro desetitisíce lidí zásadně zlepší. I na rizikových místech zasáhneme velmi rychle," ubezpečil ředitel záchranky. "Na místě můžeme být za jedenáct i méně minut," ujistil.

Nové výjezdové stanoviště záchranky by nejdříve mělo stát v okolí Morkovic-Slížan. Obyvatelé obcí si pak zřejmě velmi oddechnou.

"Před dvěma týdny jsem na vlastní kůži poznal, jak je to nepříjemné čekat se zraněným člověkem na záchranku 25 minut," svěřil se s osobní zkušeností starosta Morkovic Pavel Horák.

I proto se místní radnice snaží záchranáře ke stavbě výjezdového stanoviště popohnat.

"Byli bychom velmi rádi, kdyby záchranáři sídlili u nás. Nabízíme pomoc i finanční příspěvek," doplnil starosta.

Ještě letos by se měla začít stavět i další nová stanoviště. Záchranáři teď vytipují konkrétní místa, kde by budovy postavili.

"Pokud vím, problémy mívají s dojezdovou vzdáleností do Starých Hutí nebo Stupavy. Tam by pomohla záchranka umístěná v Buchlovicích," zhodnotil starosta Vážan František Drobil.

Změny čekají letos i některá místa, kde už lékaři pomáhají. Třeba ve Slavičíně, kde se záchranáři přestěhují do opravené služebny. Tam chyběly třeba garáže a sanitky měly v mrazech problémy se startováním.

Otevřená bude v nejbližší době i nová záchranka v Karolince. "Přestěhujeme ji z nevyhovujících prostor z Nového Hrozenkova," naznačil Valenta.

Stejný problém se stísněnými podmínkami má i současné výjezdové stanoviště v Rožnově pod Radhoštěm. Proto letos vyroste nová budova.

Vrtulník bude dál létat odjinud

Otázka letecké záchranky, která by pacientům pomohla ještě více a o které se diskutovalo už loni, ale pro Zlínský kraj zřejmě definitivně padla.

"V plánu to nemáme, hlavně proto, že péče je zajištěná jinak," vysvětlil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Lubomír Nečas.

Ředitel záchranky mu dává za pravdu. Podle něj byl vrtulník v loňském roce potřeba ve 175 případech. Z toho kvůli akutnímu zásahu z terénu ho záchranáři přivolali jen v polovině případů.

"To je velmi malá výtěžnost. Vlastně by vzlétl jen jednou za čtyři dny," upozornil Valenta.