Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Cihla, MAFRA

Zlínský kraj má nejméně policistů, noví pomohou v ulicích i u hranic

  • 3
Ve Zlínském kraji je v přepočtu na jednoho obyvatele nejméně policistů z celého Česka. Během následujících pěti let se to má změnit. Policie v kraji posílí o 150 mužů a žen.

„Půjdou hlavně k pořádkové a kriminální policii. Vzhledem k tomu, že jsme příhraniční kraj a lze očekávat problémy s migrací, tak i k cizinecké policii,“ uvedl krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček.

„Musíme posílit i některá obvodní oddělení u hranic, kde stavy policistů klesly až na samou únosnost. V první řadě ale musíme nové lidi získat,“ dodal.

Posílení policejních řad vyplývá z koncepce rozvoje Policie ČR v letech 2016-2020. Píše se v ní o celosvětově rostoucí hrozbě terorismu i Islámského státu či o radikálním růstu legální i nelegální migrace.

„Jiným významným faktorem mohou být události související s výbuchem uskladněné munice ve Vrběticích,“ uvádí se v ní.

Právě těmto rizikům bude odpovídat nasazení policistů na jednotlivá oddělení.

„Takové posílení policie přispěje k větší bezpečnosti kraje. Pokud budou problémy s migrací, měli by pomáhat s ochranou hranic,“ reagoval hejtman Stanislav Mišák.

Navýšení počtu lidé poznají, slíbil krajský policejní šéf

Tabulková místa u policie ve Zlínském kraji se už letos navýšila o 31 lidí. V příštích čtyřech letech by mělo přibýt dalších skoro 120 míst, což by už místní obyvatelé měli zaznamenat.

„Navýšení o jednotlivce si nikdo v kraji nevšimne, desítky policistů už ale budou vidět. Dívejme se na to tak, že v okrese Kroměříž pracuje zhruba 170 policistů, takže pokud jich v kraji přibude 150, musí se to projevit,“ poznamenal Tkadleček.

Problém může být, zda policie najde včas dost schopných lidí na obsazení volných míst. Řada zájemců totiž nesplní požadavky pro přijetí. Krajský policejní šéf však zároveň odmítá, že by se nároky měly snižovat.

Spojení menších oddělení se zatím neplánuje

Na druhou stranu i ve Zlínském kraji zhruba polovina oddělení řeší méně než jeden trestný čin denně, což vyvolává otázku o jejich smysluplnosti. Třeba ve Valašských Kloboukách loni vyšetřovali jen 162 případů, v Karolince 134 a v Horní Lidči 105.

„Pokud se ukáže, že některá obvodní oddělení nejsou smysluplně a ekonomicky využívaná, máme nástroje, jak to změnit. Menší celky se můžou spojit do větších, to ale není ve výhledu na letošní rok,“ naznačil Tkadleček.

Před pěti lety bylo v kraji o zhruba 90 policistů víc, pak jich každým rokem ubývalo. Tehdy však ještě nebyla velká hrozba migrace a terorismu.

Koncepci, kterou předložilo Policejní prezidium ČR, už začala projednávat vláda. Dočasně ji sice odložila, ale spíše z formálních než věcných důvodů - vládu čeká debata o rozpočtu.

„Jde o jeden z dokumentů, kterým reagujeme na zhoršenou bezpečnost. Jeho obsah nebyl zpochybněný, shodujeme se na tom, že musíme policii posílit,“ prohlásil před časem po jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka.