Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Zlínském kraji se lidé rozvádějí nejméně, ctí rodinu a tradice

  6:26aktualizováno  6:26
Zlínský kraj znovu potvrdil, že si zaslouží označení tradiční. V rámci republiky se tu rozvedlo nejméně párů a děti se častěji než jinde rodí do manželství.

Děti ve Zlínském kraji se častěji rodí do úplných rodin. (Ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Platí to dlouhodobě a pro celý kraj, ale vůbec nejlepší výsledky má Valašsko. V letošním prvním pololetí tady skončilo rozvodem pouze 1,7 manželství na tisíc obyvatel. Celý kraj má s údajem 2,1 nejnižší rozvodovost v republice. Průměrná míra v zemi je přitom 2,6; nejvíc rozvodů hlásí Liberecký, Ústecký a Středočeský kraj (2,9).

V případě Zlínského kraje nejde o náhodný výkyv. „Od roku 2006 počet rozvodů klesá, s výjimkou jediného roku,“ potvrdila zástupkyně ředitelky krajské správy Českého statistického úřadu Leona Tolarová.

Vysvětlení je snadné. Zlínský kraj je region, v němž po generace hraje rodina hlavní roli. „V tomto směru je skutečně extrémní a zcela určitě se ve výsledku projevuje i počet lidí, kteří vyznávají křesťanské hodnoty,“ uvedl sociolog olomoucké Univerzity Palackého Dan Ryšavý.

Většina dětí se narodila sezdaným rodičům

S tím jde ruku v ruce také skutečnost, že se děti častěji rodí sezdaným partnerům. Úplné rodiny v porodnicích převládaly i letos, z celkového počtu 2 876 dětí se jich svobodným maminkám narodilo 1 190, tedy 41,4 procenta.

Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku vzrostl tento podíl o 1,1 procentního bodu. „Mezi kraji to však byla druhá nejnižší hodnota,“ doplnila Tolarová. Na opačném konci žebříčku opět figuruje Ústecký kraj.

Aby byl rodinný výčet úplný, osudové ano si během první poloviny letošního roku řeklo 1 029 párů. To je méně než republikový průměr a také méně než za stejné období loni. Vzrostl ale počet těch, kteří manželství uzavírali poprvé – tvořili 70 procent všech párů.

„Lidé tady skutečně víc tíhnou k tradici a víře, což se promítá i do fungování rodiny. Vůbec nejsilněji je to znát na Valašsku a Slovácku,“ reagoval Jiří Gračka z olomouckého arcibiskupství, pod něž spadá většina farností v kraji.

Lidé znají své kořeny, kraj na rozdíl od severu republiky nikdy v minulosti neprožil násilné vystěhování či umělé osídlení. A co se počtu věřících týká, během sčítání lidí v roce 2011 se ke křesťanské víře hlásilo 37 procent obyvatel kraje, na Uherskohradišťsku dokonce 45,6 procenta. Více věřících však obecně hlásí celá Morava.

„Jenomže ne plošně celé kraje. Na jižní Moravě je velmi tradiční Hodonín, ale Brno nebo třeba Znojmo už ne. Podobné to je v Olomouckém kraji, Jesenicko bylo součástí Sudet,“ vysvětlil Ryšavý.

A ačkoliv Haná jako region tradici bezesporu má, není tolik zakořeněná v lidech. „Skutečný, autentický folklor je zcela jistě víc na Slovácku než na Hané,“ podotkl Ryšavý.

Mladí se po studiích nevracejí zpět

Problém Zlínského kraje je jinde – vylidňuje se. Víc lidí zemřelo, než se narodilo, a odstěhovalo se 2 192 lidí, z toho naprostá většina do jiných krajů v republice. V opačném směru přišlo 1 913 osob, tedy o 279 méně.

Oblasti schází velká centra, která by nabízela pracovní příležitosti. To je také důvod, proč se málo vracejí mladí lidé, kteří skončí studia. Častěji zůstávají ve městě, kde studovali, a ve velké míře odcházejí i absolventi zdejší Univerzity Tomáše Bati. Když zůstanou, mají šanci jen na druhé nejnižší platy v republice.
Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Felicia s propadlou technickou skončila na střeše, řidiče našli opilého

Škoda Felicia skončila na střeše na silnici poblíž obce Modrá na...

Policistům se podařilo vypátrat řidiče, který s autem havaroval na Uherskohradišťsku a poté z místa utekl. Nezranil se,...

Nájemce musí vyklidit lyžařský svah ve Zlíně, rozhodl definitivně soud

Lyžařský svah ve Zlíně.

Podnikatel Michal Cepek musí vyklidit lyžařský svah nad Zlínem. Definitivně to potvrdil odvolací soud. Sportovní kluby...

Sběratel starých rádií má nejraději ta, na něž se nedalo postavit kafe

Radiopřijímače Tesla 2800B z roku 1958. (Galerie Informačního centra v Hulíně...

Na 700 rádií, ta nejstarší z 20. let minulého století, čítá sbírka Josefa Jonáška z Hulína na Kroměřížsku. První rádio...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz