Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vize pro rok 2030: Zlínský kraj bude chytrý, bohatý a atraktivní

  16:29aktualizováno  16:29
Hejtmanství připravuje vizi budoucnosti Zlínského kraje. Řeší veřejnou dopravu, automatizaci ve firmách, problém sucha, inteligentní budovy i kybernetickou bezpečnost až do roku 2030.
Baťův mrakodrap ve Zlíně

Baťův mrakodrap ve Zlíně | foto: Archiv MF DNESMF DNES

Před deseti lety se v České republice vůbec nepoužíval. Dnes je pojem smart city neboli chytré město skloňovaný téměř v každém dokumentu, který se zabývá dopravou, životním prostředím, bydlením nebo zaměstnaností. Nebude chybět ani ve vizi budoucnosti Zlínského kraje do roku 2030.

Nových slovních spojení, která v dosud platném, ale pomalu končícím dokumentu chybějí, obsahuje právě připravovaný rozsáhlý materiál mnohem víc.

„Před více než deseti lety se například neřešila automatizace a robotizace v průmyslu a o problémech sucha v souvislosti se zásobováním obyvatel pitnou vodou také nikdo nediskutoval,“ uvedl náměstek hejtmana Josef Zicha, zodpovědný za strategický rozvoj.

Ekonom Zahradník: Není to dokument k založení do šuplíku

S dalšími radními i pracovníky odborů připravuje novou Strategii rozvoje Zlínského kraje. Až bude hotová, nahradí tu současnou, která má přes 200 stran.

Je to nejdůležitější dokument, který každý kraj nutně potřebuje, aby věděl, v čem má nedostatky a jak je odstraní. Pracuje na něm, kromě jiných odborníků, také Krajská ekonomická rada Východní Moravy, která je poradním orgánem hejtmana.

V ní jsou zastoupeni představitelé kraje, významných podniků, akademické sféry, různých organizací nebo pracovníci z oddělení koncepcí a analýz strategického odboru krajského úřadu.

Schválená konečná verze pak bude závazná pro zastupitele i krajské organizace.

„Určitě to není jen dokument, který se založí do šuplíku,“ ujistil Petr Zahradník, uznávaný ekonom České spořitelny a člen Evropského hospodářského a sociálního výboru, který se na koncepci podílí jako externí odborník.

„Zaměřuje pozornost na oblasti, ve kterých je v souvislosti s finančními fondy Evropské unie možné získat peníze. Pro kraj je to silné vodítko,“ upozornil.

Konečná verze bude až za rok

Aktuální dokument zatím nepřináší detailní údaje. Tvoří ale základ, se kterým budou odborníci pracovat. Než budou mít hotovou konečnou verzi, potrvá to více než rok. Kompletní by měla být na podzim příštího roku.

Už teď ale mají k dispozici některé analytické údaje. Z nich například vyplývá, že ekonomika ve Zlínském kraji dlouhodobě roste.

„Během posledních deseti let je suverénně nejrychleji rostoucí v celé republice. A dílem k tomu přispěla i strategická koncepce,“ upozornil Zahradník.

Rostou i výdaje na výzkum a inovace. Plastikářské a gumárenské firmy mají silnější pozici na trhu. Kraj má dost ubytovacích zařízení pro turisty, kteří v nich pobývají delší dobu, než je průměr v republice, a kapacita pobytových služeb pro seniory je jedna z nejvyšších v Česku.

Naopak slabou stránkou je například nevyužitý velký prostor v průmyslové zóně v Holešově, stabilně jedny z nejnižších mezd v republice a ubývání obyvatel v produktivním věku.

Problémem je také vysoký počet praktických lékařů, kterým se blíží důchodový věk.

Východní část Zlínského kraje nemá vyhovující napojení na dálniční síť a například systém veřejné dopravy není efektivní.

Mezi nejchudší oblasti patří jihozápad Kroměřížska

V podrobnějších materiálech, které se teprve chystají a budou také součástí koncepce, chce Zlínský kraj vědět, jak jsou na tom různé regiony.

Už teď se ale ukazuje, že například jihozápadní oblast Kroměřížska patří k nejchudším a je v ní méně lékařů, na druhou stranu má ale blíž k dálnici nebo lepší životní prostředí.

„Dobrou zprávou je, že například do programu obnovy venkova, ze kterého rozdělíme čtyřicet milionů korun, se konečně začaly hlásit i obce z této části Kroměřížska,“ doplnil hejtman Jiří Čunek.

V nové strategické koncepci bude svou roli hrát i robotizace výroby, změna klimatu nebo kybernetická bezpečnost. Tedy trendy, které jsou sice celosvětové, ale regionu se silně dotknou.

Autor:Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Kvůli pochybnému hospodaření zlínské nemocnice je obžalovaná někdejší šéfka

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Policie ukončila vyšetřování hospodaření zlínské nemocnice kolem roku 2012. Výsledek potvrdil podezření na zkreslování...

Hasiči tahali čápy z komína a z kanalizační roury zachraňovali psa

Jeden z umouněných čápů, které hasiči vytáhli ve Fulneku z útrob komína (22....

Dvojici mladých čápů uvězněných v útrobách komína zachránili hasiči ve Fulneku. Ptáci se dovnitř zřítili poté, co je...

Zlínský mrakodrap čeká obnova, vylepšené budou i výtahy včetně páternosterů

27.11.2017  Zlín, mrakodrap, 21. budova, areál Svit, výtah, paternoster

Velkou proměnou projde 21. budova v továrním areálu ve Zlíně, v níž sídlí hejtmanství nebo finanční úřad. Stavební...

Najdete na iDNES.cz