Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Varhany v kostelích se od sebe liší, v kraji jsou historické i nové

  9:25
V kraji je řada jedinečných královských nástrojů. Mají různé podoby, historii i příběhy. Každé varhany mají celou řadu specifik, je to totiž neobyčejný a komplikovaný nástroj. Každý jinak vypadá, na každý se trošku jinak hraje, každý má jiný zvuk.
Varhany v kostele sv. Bartoloměje v Březnici patří k nejstarším v regionu. Na...

Varhany v kostele sv. Bartoloměje v Březnici patří k nejstarším v regionu. Na snímku je varhaník Ludvík Šuranský. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Dokážou obsáhnout trumpetu, pozoun, hoboj, fagot, ale třeba i lidský hlas nebo cvrlikání ptáčků.

Jen ve Zlínském kraji jsou desítky rozličných varhan, mnohdy spoluvytvářejí podobu kostelů. Nemusejí však být vždy jen v kostele, ale třeba i v koncertních sálech. Je až s podivem, nakolik se od sebe vzájemně liší.

Například v kostele sv. Bartoloměje v Březnici stojí jedny z nejstarších varhan v regionu. V roce 1860 je vystavěl mistr Josef Schidlo ze Zubří se svým bratrem za 550 zlatých.

„Březnické varhany jsou patrně jediné v okolí, ve kterých se zachoval ojedinělý nápis dokumentující výstavbu varhan,“ píše ve své práci Varhany na Zlínsku Pavel Sochora.

Hrací stůl přitom vypadá subtilně, jen jedna klaviatura s černými klávesami a několik málo táhel, která spouští jednotlivé rejstříky (řady píšťal – pozn. red.). „Přitom na hraní jsou zrovna poměrně obtížné, protože mají v klaviatuře i pedálu krátkou oktávu, v níž chybí půltóny,“ objasňuje varhaník Ludvík Šuranský, pro něhož byly březnické varhany vůbec první, na které hrál.

„Byl jsem ještě dítě, když můj strýc, který chodil na pivo s místním varhaníkem, v hospodě vyjednal, že si mohu zahrát. No a mě to docela pohltilo,“ usmívá se muž, který se vypracoval ve špičkového hudebníka a koncertoval v řadě významných kostelů po celé Evropě.

Do kontrastu s březnickými se dají postavit varhany v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Hostýně. Ty mají přes osm tisíc píšťal a čtyři klaviatury, byť zčásti využívají digitální techniku.

„Jde o jeden z největších nástrojů na Moravě, další impozantní je také na Velehradě. Je to logické vzhledem k rozsáhlosti obou bazilik,“ upřesňuje hlavní organolog olomoucké arcidiecéze Jan Gottwald. Ten má na starosti zhruba tisíc varhan po celé Moravě. Vybrat z nich ty nejzajímavější je složité.

Za pozornost podle něj určitě stojí romantické varhany ve zlínské Štípě z konce 19. století, jež jsou nádhernou řemeslnou prací, nebo varhany ze zlínského kostela sv. Filipa a Jakuba. „Mimořádně krásný nástroj, který ale nebyl v dobrém stavu. Momentálně se ve spolupráci s úřady památkové péče chystá jeho kompletní renovace,“ zmínil Gottwald.

Jedny z nejnovějších a velmi vydařených varhan mají například ve Všemině nebo v Napajedlích, kde koncertní nástroj vznikal v dílně krnovského konstruktéra Josefa Smolky po tři roky s ambicí nahradit stávající, nekvalitní varhany.

Vůbec nejmodernějším nástrojem se ale může pyšnit nový kostel sv. Václava v Sazovicích. Originální stavba, která vyrostla před pěti lety díky aktivitám místního spolku, přitom varhany původně vůbec neměla mít. Našel se ale dárce, který je uhradil. „Na dnešní dobu je to výjimečná věc,“ vyzdvihl Gottwald.

Umístění nástroje, jenž vznikl v další krnovské dílně, Kánský-Brachtl, bylo mimořádně složité. Bylo totiž nutné velký nástroj dostat do poměrně malého prostoru kruhového půdorysu. Výsledek ale předčil očekávání.

Cena se pohybuje v milionech korun

„Varhany akustiku kostela nádherně ukázaly. Je skvělá. Dozvuk, sbory, všechno tady vyznívá výborně. Což bylo tak trošku plánované, ale vždycky je to taková alchymie. Nikdy nevíte, jak to vyjde,“ popsal dříve architekt kostela Marek Jan Štěpán, který na zasazení varhan do interiéru spolupracoval.

Sazovický nástroj může být na dlouhou dobu poslední, který v regionu vznikl. Momentálně se totiž výstavba nových varhan nikde neplánuje. Největší překážkou je totiž jejich cena, která se liší podle velikosti a provedení, ale zpravidla se vyšplhá na několik milionů.

Například v Napajedlích činila sedm milionů, na Všemině necelého 2,5 milionu. Takové peníze jsou nad možnosti farností, proto se většinou musely spoléhat na veřejné sbírky. Jenomže dnes už lidé zpravidla tolik peněz neposkládají.

Mimochodem, varhany v Želechovicích nad Dřevnicí vybudovali přesně před padesáti lety právě díky takové sbírce. Tehdy stačilo vybrat okolo dvou set tisíc. „Dnešní hodnota toho nástroje by byla mnoho milionů. I proto, že na zdejší poměry má mimořádný zvuk,“ vyzdvihl Šuranský.

Podle něj to není samozřejmostí. Varhany jsou citlivá zařízení skládající se z mnoha komponentů, z různých materiálů, a ve vlhkém a studeném prostředí kostelů trpí. Často dochází k závadám na trubičkách, které vedou vzduch do píšťal, k praskáním měchů nebo rozlaďování kovových jazýčků v píšťalách.

„Něco lze opravit snadněji, něco hůř. Je to poměrně složitý mechanismus. Existují nádherné varhany, které je ale potřeba takřka před každou skladbou naladit,“ líčí Šuranský.

Tímto problémem netrpí digitální varhany, které jsou v současnosti pro kostely nejsnesitelnější volbou. Jejich cena se pohybuje ve statisících, pro hudebníky jsou pohodlné na ovládání a prakticky bezúdržbové. „Sám mám takové doma na cvičení, ale myslím, že ty skutečné, mechanické, nahradit nemohou. Vždyť to kouzlo je právě v jejich jedinečnosti,“ je přesvědčen Šuranský.

Fakt, že každý nástroj musí poznávat, varhaníka přitahuje. „Pokud bych měl ale jmenovat jedny, na které se mi hraje nejlépe, byly by to ty ve zlínském farním kostele sv. Filipa a Jakuba. Působil jsem tu jako varhaník 25 let a znám každičký kousek toho nástroje,“ prohodí Šuranský.

Sám trochu lituje, že varhanické řemeslo v Česku – na rozdíl třeba od Německa – není na uživení. I proto učí hru na klavír na základní umělecké škole a koncertuje jen občasně. K přilepšení a pro radost.

Ve vánoční době rozezvučí varhany častěji než jindy. V sobotu 28. prosince odehraje koncert v Želechovicích, o den později v kostele sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně, na Nový rok zase na největším zlínském sídlišti Jižní Svahy.

  • Nejčtenější

Koncert za veřejné peníze? Půlmilionový honorář nechám v kraji, navrhl Mareš

24. dubna 2024  10:32,  aktualizováno  11:22

Zpěvák a moderátor Leoš Mareš nabídl, že svůj honorář za vystoupení na zářijovém Dnu Zlínského...

Kraj dá za koncert Mareše půl milionu, za stejnou sumu loni hrály tři kapely

23. dubna 2024  16:37

Vedení Zlínského kraje chce šetřit, přesto vyplatí bezmála půl milionu korun za vystoupení Leoše...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vsetín - Kladno 3:4. Rytíři dvakrát otočili skóre a zůstávají v extralize

22. dubna 2024  17:50,  aktualizováno  21:05

Hokejisté Kladna budou patřit i v následující sezoně mezi extraligovou elitu. V baráži se Vsetínem...

Kladno - Vsetín 7:2. Druhé vítězství Rytířů v baráži, kanonádu domácích zahájil Jágr

18. dubna 2024  17:45,  aktualizováno  21:55

Druhé vítězství pro Kladno a střelecký rekord pro legendu. Domácí porazili ve druhém utkání...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kladno - Vsetín 4:1. Rytíři získali v baráži první výhru, rozhodl tříbodový Jarůšek

17. dubna 2024  16:50,  aktualizováno  20:53

Kladenští hokejisté zvítězili v prvním utkání baráže o extraligu nad Vsetínem 4:1 a v sérii na...

Už bylo na čase, oddechl si Červ po premiérové trefě. Prvně chtěl přihrávat

25. dubna 2024  6:59

Navedl míč na střed hřiště, zbavil se dvou protihráčů a zpoza vápna zamířil přesně k levé tyči....

Plzeň - Zlín 3:0, dominance a klidný postup do finále. Dvakrát pálil Chorý

24. dubna 2024  17:15,  aktualizováno  21:02

Od začátku zápasu si šli pro vítězství a svému soupeři nedali žádnou šanci. Plzeňští fotbalisté...

Ponurý podchod ožil velkými fotografiemi žen, už na ně zaútočil vandal

24. dubna 2024  15:34

Lidé, kteří procházejí podchodem u náměstí Práce ve Zlíně, mají konečně důvod se tu na chvíli...

POHLED: Návrat do extraligy? Pro hokejisty Vsetína i Zlína pouze chiméra

24. dubna 2024  13:31

Loni si extraligovou baráž proti Kladnu vyzkoušel Zlín, letos Vsetín. Výsledek byl stejný – 0:4 na...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...