Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Metro.cz

Zlínský kraj stárne, nejvíce mladých žije v okolí Zlína

  • 8
Zlínský kraj stárne nejvíc v celém Česku a zároveň se vylidňuje. Jak udržet mladé lidi, je velká starost mnoha radnic v regionu. Zlín vypracoval ucelenou strategii, jaké potřeby mladým rodinám zajistit.

Zásadní změnu neudělali, přesto se obec za několik let přehoupla z jedné strany tabulky na druhou. „Pokud vím, bývali jsme nejstarší obcí,“ usmívá se starostka Křekova Martina Burdová.

Nyní je to jinak. Podle zjištění Českého statistického úřadu má Křekov na Zlínsku nejnižší věkový průměr ze všech měst a obcí ve Zlínském kraji - 36,6 roku.

Obec přitom nemá ani vlastní školku či školu, děti musejí dojíždět do dva a půl kilometru vzdálených Vlachovic či na druhou stranu do Valašských Klobouk.

„Jsme ale na hlavní trase, takže to není problém,“ ujistila Burdová.

Proč se situace tolik změnila, nedokáže odhadnout. Zasíťované pozemky na stavbu rodinných domů ani jiná speciální lákadla pro mladé lidi obec nenabízela.

Má ale aspoň tenisové kurty, z nichž se v zimě stává kluziště, i velké dětské hřiště. Mimochodem, dětí do 15 let je v obci se 186 obyvateli více než třicítka.

V Křekově je však poměrně hodně opravených domů, které mladí převzali po prarodičích, a neodešli tedy jinam. Místní rodiny jsou navíc početnější. A v budoucnu se obec má kam rozvíjet, v územním plánu pozemky jsou.

Kraj stárne nejvíce v republice

Opačné starosti mají ve Stupavě, která zmíněný seznam uzavírá s průměrem 50 let. Obec už neporoste.

„Limituje nás ochranné pásmo zdroje pitné vody,“ vysvětlila starostka Anna Muchová. Tamější říčka Kyjovka teče do pět kilometrů vzdálené koryčanské nádrže.

Když se ve Stupavě opravují domy, jde většinou o chalupáře. Ze 168 popisných čísel už je víc než 90 chalup, sjíždějí se sem lidé z Brna, Hodonína či Olomouce.

Místních, kteří tady trvale žijí, je aktuálně 146, loni se přistěhovalo šest nových.

„Problém je taky s prací. V obci jsou pracovní místa na ekofarmě a sezonně na sjezdovce, jinak musí dojíždět. Nejčastěji do Uherského Hradiště a Kyjova,“ zmínila místostarostka Ludmila Janováčová.

Mladí pak často odcházejí do Brna, vzdáleného necelou hodinu jízdy autem. Ještě v roce 2014 měla Stupava věkový průměr 49,3 roku, předloni se dostala na padesátku. Roky ale přibývají i lidem v pěti největších sídlech ve Zlínském kraji - v čele se Zlínem.

„Celý Zlínský kraj stárne nejvíc v republice. Je to skutečně markantní a platí to dlouhodobě,“ podotkla vedoucí oddělení informačních služeb Českého statistického úřadu Leona Tolarová.

Ruku v ruce s tím se pojí informace, že se kraj vylidňuje. Teď má 584 020 obyvatel, za tři čtvrtiny loňského roku odtud odešlo 3 379 lidí.

Navíc obě kolonky pro přírůstky (přirozený i způsobený přistěhováním) vykazují záporná čísla. Narodilo se o 76 lidí méně, než zemřelo, a odešlo o 580 víc, než se přistěhovalo.

Bydlení ve Zlíně je drahé, mladí míří do vesnic kolem

Zlínský magistrát vypracoval ucelenou strategii, která vychází z potřeb mladých rodin. Teorie praví, že když budou zajištěné, lidé neodejdou, naopak jich bude přibývat.

Jde hlavně o nabídku pracovních míst, kvalitních školek a škol pro děti. Město dlouhodobě opravuje dětská hřiště, podporuje volnočasové kroužky a dětský sport. Loni masivně investovalo do zabezpečení školních budov.

„Pro rodiny pořádáme zábavné venkovní akce v rámci programu Živý Zlín, na které je vstup zdarma, podporujeme i kroužky pro děti, aktivní sportování,“ připomněl mluvčí Zdeněk Dvořák.

Sehnat ale dobrý pozemek je ve Zlíně problém. Když už jsou, stojí hodně peněz. I byty jsou v krajském městě drahé a nových je nedostatek.

Lidi v nižším věku tak přitahují do Zlína zejména pracovní příležitosti. Tím ale nemládne přímo město, nýbrž obce v okolí. Zlínsko je tak nejmladší částí kraje.

Podle statistiků je tady hned 18 měst a obcí s věkovým průměrem 40 let a méně, zatímco třeba Uherskohradišťsko má takové obce jen čtyři. A samotné město Uherské Hradiště hlásí druhý nejvyšší věkový průměr - 43,4 roku.

„Dlouhodobě řešíme problém, jak to udělat, aby ve městě neubývalo obyvatel. Podporujeme rodiny, letos jsme třeba zrušili poplatky za odpady pro děti až do 18 let,“ naznačil místostarosta Zdeněk Procházka.

Hradiště pozemky pro domy nemá, v budoucnu se však počítá se zúžením areálu nemocnice a volné prostranství bude určené právě ke stavbě bytů a domů.

Uherskohradišťský region má i dvě z trojice nejstarších obcí - kromě Stupavy také Nezdenice s průměrem 48,5 roku.

Naopak nejvíce mladších lidí žije ve Valašském Meziříčí a Vsetíně. I tady jsou rodiny početnější a roli může hrát i valašský patriotismus.