O dotace na výměnu kotlů žádala Zlínský kraj spousta lidí.

O dotace na výměnu kotlů žádala Zlínský kraj spousta lidí. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Zájem o peníze na kotel změnil pravidla, dostane se na víc lidí

  • 1
Změnu pravidel, podle kterých stát rozdává kotlíkové dotace, si vymínilo vedení Zlínského kraje. Původně zamýšlenou částku totiž lidé rozebrali během prvních hodin. Kvůli velkému zájmu se nyní rozdá více peněz.

Za tři dny měl kraj tolik žádostí, že může namísto 100 milionů vyplatit zhruba o dalších 50 milionů více. A také to udělá. S rozdáváním měl přitom skončit v okamžiku, kdy žádosti dosáhnou částky právě 100 milionů korun. Přebytečné žádosti se měly vrátit.

„Nic takového dělat nebudeme, vyplatíme všechny žádosti, které splní podmínky dotace,“ ujistil náměstek hejtmana a radní pro životní prostředí Ivan Mařák.

Kotlíkové dotace

Vsetín 203 žádostí

Valašské Meziříčí 143 žádostí

Zlín 141 žádostí

Uherský Brod 139 žádostí

Uherské Hradiště 125 žádostí

Valašské Klobouky 104 žádostí

Rožnov pod Radhoštěm 94 žádostí

Bystřice pod Hostýnem 66 žádostí

Otrokovice 56 žádostí

Luhačovice 56 žádostí

Kroměříž 54 žádostí

Vizovice 47 žádostí

Holešov 32 žádostí

Celkem přišlo na kraj 1 289 žádostí.

Pramen: Krajský úřad

Rozhodnutí už schválilo i ministerstvo životního prostředí, které peníze posílá. V jednom roce tak padne částka, která se měla vyplatit nadvakrát, což znamená, že lidé nebudou muset žádost podávat znovu a opakovat čekání ve frontě (psali jsme zde).

Krajský úřad nyní zpracovává 1 289 formulářů, úhrnem na 153 milionů korun. To je jen o dva miliony méně, než je celková suma plánovaná na letošní a příští rok. Část žádostí sítem propadne, třeba v případě, že majitel domu správně nepochopil, na co dotace slouží. Je totiž určená výhradně na výměnu starých kotlů na tuhá paliva. Pokud má někdo plynový kotel a chce peníze na novější typ, nepochodí.

Kvůli formální chybě ve vyplnění žádosti ale lidé obavy mít nemusí. Úředníci kraje je v takovém případě kontaktují a případné nesrovnalosti řeší přímo. Kdo se žádostí zaváhal, o peníze nepřijde. Jejich rozdávání bude pokračovat. Zlínský kraj navíc usiluje o zrychlení celé akce. Během ní si zdejší lidé mohou rozebrat 480 milionů korun, jenomže částka je rozdělená na menší, aby vystačila na šest let.

„Buď to ministerstvo zrychlí a my rozdáme za rok další balík peněz, včetně toho, co nám teď zbyde, nebo časový harmonogram nechá a další výzvu vypíšeme na konci roku 2017,“ vysvětlil Mařák. „Postupné vyplácení ale má svou logiku,“ dodal.

Rozdat peníze najednou by znamenalo zahltit výrobce kotlů i instalatérské firmy. Třeba z kondenzačních plynových kotlů je už dnes nedostatkové zboží. Pro firmy začne největší nápor na jaře. „Vypukne to, až skončí topná sezona, počítám konec března nebo duben,“ potvrdil Ivan Topič, jednatel stejnojmenné holešovské firmy.

Na Valašsku je nejvíc domů s kotly na tuhá paliva

Vůbec nejvíce žádostí, 203, dorazilo ze Vsetínska. V oblasti je totiž největší koncentrace rodinných domů s kotli na tuhá paliva.

„Je to jedinečná možnost, jak si levně pořídit nový kotel. Takto jsme to vysvětlovali a hodně jsme se snažili vzbudit zájem starostů a lidí v celé naší oblasti,“ uvedl starosta Vsetína Jiří Čunek. Druhé místo patří Valašskomeziříčsku se 143 žádostmi.

Na Valašsku obecně platí, že počet kotlů na tuhá paliva je nejvyšší v kraji. Přímo na Vsetínsku je má zhruba polovina rodinných domů, na Rožnovsku a Valašskokloboucku je poměr o něco nižší, mezi 40 a 50 procenty. A v oblasti Meziříčí a Bystřice pod Hostýnem se pohybuje mezi 30 a 40 procenty.

„Bude jen dobře, když se kotle vymění za lepší, i když přímo u nás platí, že se na topení využívá především dřevo. Pro lidi je snadno dostupné a je to nejlevnější varianta,“ popsal starosta Velkých Karlovic Miroslav Koňařík.

Naproti tomu víc než v polovině kraje, počínaje Zlínskem přes Kroměřížsko po Uherskohradišťsko, je kotel na tuhá paliva jen v pětině domů. Je to oblast, kde se hodně využívá napojení na plyn. Tomu odpovídá i nižší zájem o dotace.

„Přesto budu rád, když se vymění kotlů co možná nejvíc. Zlín leží v poměrně sevřeném údolí a proudění vzduchu tady bývá problém,“ řekl zlínský radní Bedřich Landsfeld.

Žádosti začal kraj přijímat 25. ledna, první zájemci dorazili k úřadu už o den dříve, brzy ráno se pak začala tvořit dlouhá fronta. Lidem se věnovalo šest úřednic najednou, pracovníci úřadu roznášeli mezi čekajícími teplý čaj. Kolem 9. hodiny už byl největší nápor odbavený, ten den evidovali 982 žádostí. Následující dny už přicházeli jen jednotlivci, velký balík žádostí dorazil také poštou.