Ředitele středních škol ve Zlínském kraji čekají zkoušky z počítačové gramotnosti.

Ředitele středních škol ve Zlínském kraji čekají zkoušky z počítačové gramotnosti. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Zlínský kraj přezkouší ředitele škol, jestli zvládají počítače

  • 9
Ředitele středních škol ve Zlínském kraji čeká hodně nezvyklá novinka - krajský úřad pro ně chystá zkoušku počítačové gramotnosti. Pokud ředitelé v testu neprokáží, že bez potíží zvládají práci s počítačem, mohou přijít o část platu, ale v krajním případě i skončit ve vedení školy.

Své znalosti a dovednosti budou muset ředitelé středních škol, jejichž zřizovatelem je Zlínský kraj, pravidelně dokazovat před komisí. Zkouška bude zaměřená především právě na počítačovou gramotnost.

"Vybavíme školy nejmodernější technikou a softwarem. Budeme ale trvat na tom, aby učitelé i ředitelé dokázali techniku beze zbytku využít při vyučování, proto je budeme školit. A aby to mělo smysl, musíme je samozřejmě také zkoušet," potvrdil krajský radní zodpovědný za školství Josef Slovák.

Nejpravděpodobnějším trestem pro ty šéfy škol, kteří u zkoušky neprojdou, bude snížení platu, i na několik měsíců mohou přijít o osobní ohodnocení. Odvolat ředitele je totiž poměrně složitý krok, který může udělat krajská rada jedině v případě, že se ředitel dopustí vážného pochybení. Názory na to, co přesně znamená pojem vážné pochybení, se ale různí.

Mladší ředitelé se nebojí, pro starší může být zkouška past

Mladší ředitelé, kteří s počítači takříkajíc vyrostli, se zkoušek nebojí. "Kdo denně pracuje s počítačem, musí zkoušku zvládnout," tvrdí ředitel Obchodní akademie Kroměříž Mojmír Šemnický.

Pastí se ale zkoušení může stát pro starší ředitele. "U nich to je trochu sporné. Na jedné straně musí ředitel tu techniku znát, aby uměl posoudit, jestli ji jeho podřízení správně využívají. Na druhou stranu to není hlavní náplň práce ředitele, a tak je otázkou, jak moc do hloubky zkoušející půjdou," uvažuje ředitel Střední průmyslové školy Zlín Radomír Nedbal.

Učitelé mají každoročně 12 dnů studijního volna, které mají využít na vlastní vzdělávání se. Často ale končili u volna a na slovo "studijní" už se nedostalo. "Právě s tím naprosto formálním přístupem ke vzdělávání učitelů chceme skončit," tvrdí Slovák.

Počítače a software za 100 milionů korun

Tento školní rok je pro střední školy ve Zlínském kraji zlomový. Než skončí, zmizí ze škol všechny staré počítače a nahradí je nové. A každý z učitelů dostane notebook. Momentálně je totiž běžné, že je v kabinetu jeden počítač, o který se dělí několik učitelů.

Do techniky už kraj investoval téměř 20 milionů korun, další peníze pak pomáhá školám získat z evropských fondů, kde mají k dispozici zhruba 80 milionů.