Kraj zachraňuje své nemocnice, v rekordní ztrátě je zařízení ve Zlíně

  9:07aktualizováno  9:07
Zlínský kraj pošle třem svým zadluženým nemocnicím 180 milionů korun jako půjčku. Suverénně nejvíce dostane špitál ve Zlíně. Jeho loňské hospodaření skončí ztrátou zhruba 190 milionů korun. V zisku zůstává jen zařízení v Uherském Hradišti.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk OvesnýMAFRA

Na bankovních účtech by peníze měly být nejpozději na začátku dubna. O desítky milionů korun si v tu chvíli polepší tři ze čtyř krajských nemocnic. Zlínská, kroměřížská a vsetínská.

Všechny proto, že mají narozdíl od té v Uherském Hradišti obrovské dluhy a neví, jak z toho ven.

"Usoudili jsme, že jim musíme pomoci, aby se nedostaly do insolvence a splnily své závazky," prohlásil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Lubomír Nečas.

O záchranu se znovu postará Zlínský kraj. Rozhodnutí schválili radní a v polovině března ho ještě posvětí zastupitelé.

Ve ztrátě není jen Hradiště

Do nemocnic tak kraj pošle dohromady 180 milionů korun. Po dvaceti milionech dostanou vsetínská a kroměřížská nemocnice, zbytek, tedy 140 milionů korun, zůstane pro zlínskou.

Špitály se totiž stále vyrovnávají s loňským hospodařením. Jedinou neztrátovou zůstává hradišťská nemocnice s předpokládaným ziskem 5 milionů. U všech ostatních skončilo hospodaření v záporu. Ve Vsetíně zřejmě dosáhne 24 milionů, v Kroměříži 55 milionů a ve Zlíně 192 milionů korun.

Pro Baťovu nemocnici to bude historicky nejvyšší ztráta. Třikrát vyšší než v roce předchozím. "Je to hodně a je jasné, že ani tato půjčka všechno nevyřeší," upozornil Nečas.

Manažerům nemocnic by peníze měly posloužit hlavně k tomu, aby urovnali vztahy s dodavateli materiálů, léků a služeb. Právě jim dluží milionové částky a platí je s obrovským zpožděním.

Sníží splatnost závazků a budou důvěryhodnější

Třeba zlínská nemocnice dlužila před rokem 800 milionů korun. Na konci loňského roku dluhy snížila na zhruba 300 milionů. Zaplatit je ovšem mnohdy dokáže až po devíti měsících.

Díky milionům od kraje se situace změní. "Splatnost závazků zkrátíme asi o čtyři měsíce," slíbil ředitel "Baťovky" Pavel Calábek.

Na vyjednávání s firmami by to mělo mít zásadní vliv. "Budeme pro ně důvěryhodnější a budeme si moci dovolit jednat o lepší ceně," vysvětlila nová ředitelka kroměřížské nemocnice a zároveň krajská opoziční zastupitelka Lenka Mergenthalová (více o jejím jmenování čtěte zde).

V Kroměříži přitom ještě před pár měsíci hrozila insolvence. Do potíží se špitál dostal hlavně kvůli 36 milionům, které musí vracet zdravotní pojišťovně. Do léta by však měla být částka splacena.

Změnu si kraj slibuje i od úhradové vyhlášky, na základě které dostávají špitály peníze od pojišťoven. Pokud se očekávání splní, mohla by být vsetínská i kroměřížská nemocnice letos bez ztráty.

Když hospodaření zlepší, může jim půjčka zůstat natrvalo

Peníze na záchranu zdravotnictví najde kraj ve svých rezervách. Tedy z přebytků a investic, které v loňském roce nevyčerpal.

Tentokrát ovšem finance nedává jen tak. Chce je zpět i s úrokem. Vracet je mohou nemocnice až do roku 2019. První splátka by přitom měla přijít ještě letos.

Vedení kraje chce navíc od ředitelů výsledky. "Potřebujeme vidět, že se nemocnice vyvíjejí zdravě. Pokud by to tak nebylo, peníze by mizely v jakési díře," zdůraznil Lubomír Nečas.

Pokud bude kraj spokojený, není vyloučeno, že se půjčka změní v nevratný příspěvek. A bude-li to nutné, přidá další peníze. "Původní návrh na půjčku byl totiž dvojnásobný," vysvětlil náměstek Nečas.

Zlínský kraj pomáhá svým nemocnicím už devět let. Jen do Baťovy nemocnice vložil financí a majetku za skoro dvě miliardy. Do hradišťské nemocnice to bylo v hodnotě necelých 400 milionů, do vsetínské 260 a do kroměřížské 200 milionů korun.

Autor:


Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...Na medvěda na Valašsku chystají klec. Dobré řešení neexistuje, ví odborník

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Medvěda tuláka, který škodí na valašských samotách, zřejmě čeká odchyt. Stále víc se přibližuje k lidem, ztrácí...

Proč nešlo udržet Traorého? Grygera vysvětluje nejen odchod opory

Zlínský sportovní ředitel Zdeněk Grygera (vlevo) a trenér Michal Bílek sledují...

Vnímá, že na tom mohli být po skvělém vstupu do sezony ještě lépe. Páté místo a zisk 20 bodů ve druhé reprezentační...

Kvůli obřímu podvádění s recepty už soud vyslechl přes 600 pacientů

Obžalovaný praktický lékař Vladimír Líčeník (vlevo) a lékárník Luděk Konvička u...

Více než šest stovek pacientů, na jejichž jména byly podle obžaloby po dobu šesti let vystavovány fiktivní recepty, už...

Další z rubriky

Ve Zlíně jdou nakonec s ANO a STAN do koalice lidovci, Piráti a ODS

Budova zlínské radnice na náměstí Míru.

Ve Zlíně po turbulentním vývoji má vzniknout koalice pěti stran. Primátora si nárokuje vítězné ANO, vládnout chce spolu...

Nebál se ani Svobody, po nástupu komunistů se ale Němec usadil v Americe

Ve 30. letech studoval Jaroslav Němec na právnické fakultě v Brně.

Jaroslav Němec se za druhé světové války chystal obžalovat nejbližší spolupracovníky Ludvíka Svobody z velezrady. Po...

VIDEO: Na silnicích ve Zlíně budilo pozornost první létající auto na světě

18.10.2018 vírník, Zlín foto: Mafra-Zdeněk Němec

V centru Zlína vzbudil při veřejné prezentaci velkou pozornost první létající automobil na světě. Vyvinula jej původně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz