Vjezd do nemocnice v Kroměříži.

Vjezd do nemocnice v Kroměříži. | foto: MAFRA

Kroměřížská nemocnice dostane peníze na přesun záchytky, vjezd i dialýzu

  • 0
Kroměřížská nemocnici se dočká velkých investic za zhruba půl miliardy korun. Počítá s tím aktualizace plánu investičního rozvoje špitálu, kterou schválili krajští radní. Využít chtějí i dotace.

Úpravy nemocnice budou postupné. „Neznamená to, že všechny investice budou hotové v nejbližších letech. Jde o období deseti až patnácti roků,“ upozornila ředitelka nemocnice Lenka Mergenthalová.

Nemocnice Kroměříž

  • Nemocnice slavnostně zahájila provoz 1. listopadu 1910 s celkovou kapacitou 121 lůžek. Prvním primářem se stal Jaroslav Elgart.
  • Během první světové války stoupl počet lůžek na 210 a postupně se zvyšoval. S nástupem druhé světové války však skončila zlatá éra kroměřížského špitálu.
  • Zdravotnické zařízení se i po válce nadále rozšiřovalo a v roce 1948 byla nemocnice znárodněna. Ve stejném roce byl otevřen chirurgický pavilon a nemocnice již měla 452 lůžek.
  • V 60. a 70. letech se v areálu opravovalo rentgenové pracoviště, plicní a rehabilitační oddělení a byly dokončovány rozestavěné budovy ze 40. let.
  • Další rozkvět zažila nemocnice až v 90. letech. Areál nemocnice od té doby prochází postupnými rekonstrukcemi, za zmínku stojí například velká oprava dětského oddělení.

Klíčových změn, jež se špitálu dotknou, je hned několik. V nemocnici by měl vzniknout nový centrální příjem i vjezd do areálu, který by měl být naproti psychiatrické léčebny.

„Současný stav je již nevyhovující,“ řekl náměstek hejtmana Lubomír Nečas, který má zdravotnictví na starosti.

„Dopravní situace v areálu je opravdu špatná,“ naráží Mergenthalová na nepřehledný systém jednosměrek.

V současnosti funguje výjezd z areálu na ulici Havlíčkovu a vjezd z ulice Albertovy.

„Prostory vjezdu však jsou velmi úzké a pro pacienty i návštěvníky nepohodlné. Proto bychom rádi měli nový a obousměrný vjezd,“ popsala ředitelka.

Kraj také počítá s přistavěním prostorů pro dialýzu a magnetickou rezonanci.

„Budovu dialýzy bychom rádi začali dělat na prvním místě,“ naznačila Mergenthalová. „Rovněž chceme dobudovat to, co nám v Kroměříži chybí - například dospávací prostory,“ dodala.

V plánu je i propojení budov A a B krytým koridorem a rekonstrukce pavilonů.

„Začneme s budováním prostoru pro dialýzu a budeme řešit, jestli magnetickou rezonanci pořídíme v příštím roce. To by již musela začít příprava,“ řekl Nečas.

Záchytka se přemístí jinam

Letos bude v areálu nemocnice dokončeno přesunutí protialkoholní záchytné stanice.

Ze současného pavilonu A, kde sídlí chirurgické obory, zamíří do vzdálenějšího a nevyužívaného pavilonu H. Ten je sice v dosahu lékařů, ale také v dostatečné vzdálenosti od ostatních oddělení.

Kraj chce pavilon H do léta opravit a přizpůsobit pro potřeby protialkoholní stanice. Práce vyjdou na 7,3 milionu korun.

„Bez tohoto přesunu by navíc nemohla začít rekonstrukce místa, kde mají být gynekologická oddělení. Před deseti lety byla záchytka do stávajících prostor umístěná jen dočasně. Už tehdy se vědělo, že až začne oprava budovy, bude muset zamířit jinam,“ podotkla Mergenthalová.

Zlínský kraj by rád využil evropských dotací.

„Čekáme, jestli budou vypsané nové programy, především na dialýzu nebo magnetickou rezonanci, na tyto přístavby by bylo možné něco čerpat, proto na to musíme být nachystaní,“ sdělil náměstek hejtmana Nečas.

Nemocnice zřizované krajem hospodařily v loňském roce podle předběžných výsledků se ziskem.

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně skončila předběžně se ziskem dva miliony korun, Uherskohradišťská nemocnice čtrnáct milionů korun, Kroměřížská nemocnice devět milionů korun a Vsetínská nemocnice 7,5 milionu korun.

Předloni přitom skončilo hospodaření nemocnic v rekordní ztrátě 270 milionů korun. Loňské lepší výsledky způsobila podle Nečase zejména příznivější úhradová vyhláška.