Na víceletých gymnáziích ve Zlínském kraji bude moci studovat méně dětí. Ilustrační foto

Na víceletých gymnáziích ve Zlínském kraji bude moci studovat méně dětí. Ilustrační foto | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zlínský kraj omezí počet tříd na víceletých gymnáziích

  • 9
Na víceletých gymnáziích ve Zlínském kraji bude moci studovat méně dětí, než dosud. Vedení kraje jakožto zřizovatel škol poprvé otevřeně přiznal, že počet tříd zredukuje. Kraj argumentuje především tím, že klesá kvalita výuky na základních školách, na čemž má podíl odliv nadaných školáků na gymnázia.

Ve Zlínském kraji je celkem 12 státních gymnázií, v nichž je 15 tříd. A to je podle krajského radního pro školství Josefa Slováka moc. Od školního roku 2012/13 by tak mělo míst v primách podstatně ubýt.

Podle dohody, kterou kraj tento týden uzavřel s ministerstvem školství bude víceleté gymnázium dostupné maximálně pro pět procent dětí z ročníku. A to bude některá gymnázia bolet, aktuální počty jsou totiž dramaticky vyšší.

"V kraji je na víceletých gymnáziích víc než 10 procent dětí," řekl Slovák. "Jsou ale místa v regionu, kde jich je až 23 procent. Opravdu mimořádně nadaných dětí jsou přitom dvě až tři procenta," dodal.

Gymnázia berou základním školám tahouny

Problémy víceletých gymnázií jsou dva - berou dobré žáky základním školám a nereagují na pokles studentů.

Odborníci varují, že narušují přirozený vývoj těch dětí, které na základní škole zůstávají. Odčerpávají totiž kvalitní žáky ze základních škol. A školám pak rapidně klesá úroveň.

"V mezinárodním hodnocení znalostí žáků základních škol jsme jako země skončili hodně špatně. Na systému výuky nebo učitelích se přitom nezměnilo nic. Jen prostě ze základních škol odešli nadaní jedničkáři," argumentuje Stanislav Minařík, šéf krajského školského odboru.

"Proto zbytek třídy hodně klesne, děti ztrácejí motivaci, nemají se komu rovnat," dodal.

To potvrzuje třeba i speciální pedagog Jiří Halda, který se problematikou víceletých gymnázií zabývá. "Omezit počet tříd je rozumný krok. Na víceleté gymnázium skutečně patří jen mimořádně nadané děti, které navíc musejí být schopné obstát v konkurenci stejně nadaných. Nejde tedy jen o rozumové schopnosti," řekl Halda.

V zásadě nejsou proti omezování míst ani ředitelé gymnázií. Stojí si však za tím, že právě oni mají třídy plné skutečně výjimečných dětí.

"Omezit třídy ano, ale citlivě," říká například ředitel gymnázia ve Slavičíně Josef Maryáš.

Klesá i úroveň gymnázií, berou většinu přihlášených

Problém číslo dvě je v tom, že počty žáků neúprosně klesají. "Ale víceletá gymnázia jich mají stále víc," poukázal Slovák.

Upozornil tak na skutečnost, že gymnázia se za žádnou cenu nechtějí víceletých tříd vzdát. Přijmou pak většinu dětí, které se do primy hlásí. Tím ale zase klesne úroveň víceletého gymnázia.

Ředitelé gymnázií v menších městech hájí svá místa tím, že děti musejí mít gymnaziální vzdělání dostupné. "Ale to v současné době není. Gymnázia nejsou dostupná pro páťáky ze všech částí kraje," oponuje Slovák. "I proto musíme mít kvalitní základní školy. A po nich mají žáci možnost na gymnázia jít," dodal.