Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlínský kraj omezí počet tříd na víceletých gymnáziích

  14:47aktualizováno  14:47
Na víceletých gymnáziích ve Zlínském kraji bude moci studovat méně dětí, než dosud. Vedení kraje jakožto zřizovatel škol poprvé otevřeně přiznal, že počet tříd zredukuje. Kraj argumentuje především tím, že klesá kvalita výuky na základních školách, na čemž má podíl odliv nadaných školáků na gymnázia.

Na víceletých gymnáziích ve Zlínském kraji bude moci studovat méně dětí. Ilustrační foto | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ve Zlínském kraji je celkem 12 státních gymnázií, v nichž je 15 tříd. A to je podle krajského radního pro školství Josefa Slováka moc. Od školního roku 2012/13 by tak mělo míst v primách podstatně ubýt.

Podle dohody, kterou kraj tento týden uzavřel s ministerstvem školství bude víceleté gymnázium dostupné maximálně pro pět procent dětí z ročníku. A to bude některá gymnázia bolet, aktuální počty jsou totiž dramaticky vyšší.

"V kraji je na víceletých gymnáziích víc než 10 procent dětí," řekl Slovák. "Jsou ale místa v regionu, kde jich je až 23 procent. Opravdu mimořádně nadaných dětí jsou přitom dvě až tři procenta," dodal.

Gymnázia berou základním školám tahouny

Problémy víceletých gymnázií jsou dva - berou dobré žáky základním školám a nereagují na pokles studentů.

Odborníci varují, že narušují přirozený vývoj těch dětí, které na základní škole zůstávají. Odčerpávají totiž kvalitní žáky ze základních škol. A školám pak rapidně klesá úroveň.

"V mezinárodním hodnocení znalostí žáků základních škol jsme jako země skončili hodně špatně. Na systému výuky nebo učitelích se přitom nezměnilo nic. Jen prostě ze základních škol odešli nadaní jedničkáři," argumentuje Stanislav Minařík, šéf krajského školského odboru.

"Proto zbytek třídy hodně klesne, děti ztrácejí motivaci, nemají se komu rovnat," dodal.

To potvrzuje třeba i speciální pedagog Jiří Halda, který se problematikou víceletých gymnázií zabývá. "Omezit počet tříd je rozumný krok. Na víceleté gymnázium skutečně patří jen mimořádně nadané děti, které navíc musejí být schopné obstát v konkurenci stejně nadaných. Nejde tedy jen o rozumové schopnosti," řekl Halda.

V zásadě nejsou proti omezování míst ani ředitelé gymnázií. Stojí si však za tím, že právě oni mají třídy plné skutečně výjimečných dětí.

"Omezit třídy ano, ale citlivě," říká například ředitel gymnázia ve Slavičíně Josef Maryáš.

True

Problém číslo dvě je v tom, že počty žáků neúprosně klesají. "Ale víceletá gymnázia jich mají stále víc," poukázal Slovák.

Upozornil tak na skutečnost, že gymnázia se za žádnou cenu nechtějí víceletých tříd vzdát. Přijmou pak většinu dětí, které se do primy hlásí. Tím ale zase klesne úroveň víceletého gymnázia.

Ředitelé gymnázií v menších městech hájí svá místa tím, že děti musejí mít gymnaziální vzdělání dostupné. "Ale to v současné době není. Gymnázia nejsou dostupná pro páťáky ze všech částí kraje," oponuje Slovák. "I proto musíme mít kvalitní základní školy. A po nich mají žáci možnost na gymnázia jít," dodal.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Sprejer hledaný policií kandidoval jako dvojka Pirátů, z voleb odstoupil

Sprejer poničil fásady desítek budov ve Zlíně.

Z kandidátky Pirátů pro komunální volby ve Zlíně odstoupil Jakub Stacke, který byl hned za lídrem. Lidé v něm po...

Trenér Vsetína radil vlastnímu brankáři: Nech si dát gól. Svaz trestá

Juraj Jurík, trenér juniorů Vsetína

Disciplinární komise Českého hokeje potrestala Vsetín pokutou 80 tisíc korun a trenéra extraligových juniorů Juraje...Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...

Další z rubriky

Najít kvalitního učitele je problém, shodují se ředitelé škol

Ilustrační snímek

Školy čeká rozsáhlá generační obměna. Kantoři totiž stárnou, například ve Zlínském kraji jich za pár let bude polovina...

Ve Zlínském kraji je přes 11 tisíc volných míst, zaplňují je cizinci

Výrobní hala společnosti Foxconn v Pardubicích (ilustrační snímek)

Firmy ve Zlínském kraji chtějí zaměstnat přes 300 ukrajinských dělníků. Žádostí je skoro nejvíc v České republice....

Zlínský kraj pomáhá zanedbaným obcím na Kroměřížsku, poslal jim miliony

Ilustrační snímek

Zlínský kraj vybral dvanáct nejvíce zanedbaných obcí na Kroměřížsku, pro které uvolnil dotaci 42 milionů korun. Mají...

Najdete na iDNES.cz