Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlínský kraj obsadil ve třídění odpadů stříbrnou příčku

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Zlínskému regionu patří ve třídění odpadů v rámci moravských krajů pomyslná stříbrná příčka. Obyvatelé vytřídili v minulém roce průměrně více než 51 kilogramů papíru, plastu, skla, nápojových kartonů a kovů.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Vyplývá to ze statistiky za rok 2010, kterou zveřejnila autorizovaná obalová společnosti EKO-KOM, a. s. Zlínský kraj obsadil v celorepublikovém srovnání na osmé příčce za 14 regionů a polepšil si tak o dvě místa v porovnání s rokem 2009.

"V uplynulém roce na jednoho obyvatele Zlínského kraje připadalo v průměru takřka 16 kilogramů vytříděného papíru, necelých 8 kilogramů plastu, téměř 10 kilogramů skla, 100 gramů nápojového kartonu a 18 kilogramů kovů," popsala Šárka Nováková ze společnosti EKO-KOM, která aktivity, jejichž součástí je i informační kampaň "Třídění je styl", společně se Zlínským krajem realizuje.

Celkové výsledky odpovídají celorepublikovému průměru, nadprůměrně se v kraji třídí sklo a kovy, zlepšit by se obyvatelé kraje mohli zejména v třídění plastu a nápojových kartonů.

Pilotní projekt v Kroměříži

Pětistovka domácností v Kroměříži obdrží zdarma speciální sadu žluté, modré a zelené tašky na třídění. Cílem této aktivity je zejména zvýšení množství, kvality a čistoty vytříděných odpadů.

Akce propagující odpovědné nakládání s odpady v domácnostech proběhne v následujících dnech ještě v dalších moravských a českých městech.Jedná se o oblasti s vysokým potenciálem růstu v rámci příslušných regionů. Pilotní projekt proběhne v předem vytypovaných obytných zónách.

"Věřím, že naše barevné tašky budou občany motivovat k aktivnějšímu přístupu ke třídění odpadů. Často jsme se setkávali s názorem, že lidem doma chybí nádoby na třídění jednotlivých druhů odpadů, i to byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli takovouto aktivitu realizovat," uvedl Marek Hruška, regionální manažer z autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a. s., která ve spolupráci se Zlínským krajem aktivity na podporu třídění odpadů spolufinancuje.

Výsledky soutěže O keramickou popelnici

Prestižní ocenění "O keramickou popelnici" obdržely obce Zlínského kraje, které nejlépe třídí odpad. První místo v kategorii měst obsadily, stejně jako v loňském roce, Kunovice, následované Uherským Ostrohem a Rožnovem pod Radhoštěm.

V kategorii obcí nad 500 obyvatel patří první příčka obci Loučka, druhé místo obsadila obec Střítež nad Bečvou a třetí skončil Bratřejov. Nejlepší mezi malými obcemi do 500 obyvatel jsou Haluzice, druhé místo obhájily Skaštice, třetí příčku obsadila obec Kyselovice.

Součástí spolupráce Zlínského kraje a společnosti EKO-KOM, a. s. je rovněž zahušťování sítě nádob na tříděný odpad, a tím přiblížení kontejnerů občanům.

"Tato skutečnost významně napomáhá nejen růstu množství, ale i zvyšování kvality vytříděných odpadů. Ke konci roku 2010 se na území Zlínského kraje nacházelo více než 11 tisíc barevných kontejnerů. Největší podíl tvořily nádoby na plast a na sklo. Nádob na třídění se v kraji nachází o zhruba 50 procent více, než tomu bylo před pěti lety," upřesnil Hruška.

Jedno průměrné kontejnerové hnízdo již v závěru loňského roku sloužilo pro 161 obyvatel. V roce 2005 to bylo ještě 228 obyvatel.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Sprejer hledaný policií kandidoval jako dvojka Pirátů, z voleb odstoupil

Sprejer poničil fásady desítek budov ve Zlíně.

Z kandidátky Pirátů pro komunální volby ve Zlíně odstoupil Jakub Stacke, který byl hned za lídrem. Lidé v něm po...

Na Kroměřížsku hořelo ve skladu s pohonnými hmotami, jeden zraněný

U Loukova na Kroměřížsku hoří v areálu, kde má Čepro obří zásobníky na pohonné...

Rozsáhlý požár vypukl u Loukova na Kroměřížsku v areálu státní společnosti Čepro, kde jsou nádrže s pohonnými hmotami....Trenér Vsetína radil vlastnímu brankáři: Nech si dát gól. Svaz trestá

Juraj Jurík, trenér juniorů Vsetína

Disciplinární komise Českého hokeje potrestala Vsetín pokutou 80 tisíc korun a trenéra extraligových juniorů Juraje...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Další z rubriky

Uprchlý papoušek je zpátky ve zlínské zoo, naletěl přes 60 kilometrů

Papoušek ara hyacintový, který uprchl ze zlínské zoo.

Papoušek ara hyacintový, který před týdnem uletěl z voliéry ve zlínské zoo, je v pořádku zpátky. Zoologové ho v sobotu...

Najít kvalitního učitele je problém, shodují se ředitelé škol

Ilustrační snímek

Školy čeká rozsáhlá generační obměna. Kantoři totiž stárnou, například ve Zlínském kraji jich za pár let bude polovina...

Jsem terčem různých útoků, třeba kvůli vodě, říká zlínský lídr Starostů

Kandidátku Starostů a nezávislých pro komunální volby ve Zlíně vede úřadující...

MF DNES a iDNES.cz přinášejí před komunálními volbami rozhovory se zlínskými lídry. Další respondentem je primátor...

Najdete na iDNES.cz