Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlínskému kraji chybí technici, nová fakulta ale zatím nebude

  16:43aktualizováno  16:43
Zlínský kraj, jako jeden z nejprůmyslovějších regionů v Česku, doplácí na absenci technické školy. Strojírenské firmy hledají vysokoškolsky vzdělané pracovníky marně.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Strojírenství jako odvětví je pro zlínský region klíčové. Velké podniky, které dávají práci většině lidí v kraji, stojí právě na technických oborech. Dlouhou dobu upozorňují na nedostatek odborníků s vysokoškolským diplomem. A zatímco středoškolské a učňovské obory jsou ve Zlínském kraji zastoupené, nabídka univerzitního vzdělání chybí.

Znovu se proto mezi podnikateli, ale třeba i na krajském úřadě začíná mluvit o technické fakultě pod hlavičkou Univerzity Tomáše Bati (UTB).

„Pokud by vznikla, pomohla by všem. Průmysl tady má historii. Už za dob Rakousko-Uherska se fabriky stavěly tady, a ne u Vídně,“ poukázala jednatelka krajské hospodářské komory Ivona Huňková.

Vysokoškoláky aktuálně hledá téměř každá strojírenská firma v kraji. Jistou práci by u nich okamžitě našly desítky technologů, inženýrů i stavitelů. Obor ale studují v Brně, Ostravě nebo Praze. A tam minimálně první roky zůstávají.

„Proč by se vraceli, když už během studia mají tolik nabídek od nejbližších firem, že ani nemají čas přemýšlet nad tím, že by zajímavou práci mohli najít doma,“ konstatovala Huňková.

Širší nabídka ve Zlíně

Otevřít novou fakultu ale není tak jednoduché. UTB proto už několik let nabízí alespoň nové technické obory výrobní inženýrství, řízení jakosti, konstrukce technologických zařízení nebo inteligentní systémy s roboty. A tím nekončí.

„Abychom uspokojili poptávku, v příštím roce obory ještě rozšíříme,“ naznačil Jan Kalenda, prorektor pro pedagogickou činnost UTB.

Pozitivní totiž je, že zájem o technické obory ve Zlínském kraji neklesá.

Za čtyři roky se na ně hlásilo přes 2 300 zájemců, škola přijala asi polovinu. Až 40 procent těch, kteří se na školu hlásí, si přitom kvalifikaci doplňují při zaměstnání.

V podobné situaci byli i podnikatelé v jižních Čechách. Stěžovali si na kritický nedostatek techniků, proto Jihočeská univerzita otevřela nový obor mechatronika. Po čtyřletém bakalářském studiu budou mít absolventi strojírensko-elektrotechnické vzdělání.

Univerzity po celé republice ale narážejí na to, že studenti odcházejí během studia. Někteří se sice zapíší, ale nenastoupí, jiní zvládnou jeden semestr a končí. Proto také lidé s dokončeným vzděláním tolik scházejí.

„Propad je i u nás. Mohli bychom učit jinak, jednodušeji, ale firmy už se dívají, na které škole student svůj diplom získal, a ví, kde znalosti neodpovídají. My si chceme držet určitou úroveň,“ poukázal garant technického oboru na Jihočeské univerzitě Vítězslav Straňák.

O techniky je mezi firmami zájem

Firmám tak nezbývá než o studenty bojovat a lákat je na nejrůznější výhody už během školy. Nabízejí stipendia, výhodné stáže, zapojení do reálného provozu. To jsou zkušenosti, které ve škole nezískají.

„Loni i letos se nám podařilo získat několik absolventů i studentů na pozice techniků, inženýrů, do úseku finančního řízení i účetnictví,“ poukázal personální ředitel zlínské firmy Kovárna Viva Martin Lutonský.

Nabídek je dost po celém Zlínském kraji. Kunovický výrobce letadel Aircraft Industries hledá konstruktéra nebo technologa přípravků, který by byl schopný zpracovat kompletní dokumentaci pro výrobu sestav nutných k výrobě letadel. To zvládne jen člověk s vysokoškolským vzděláním.

Technologa do provozu CNC obrábění potřebuje zase uherskobrodská zbrojovka.

Zlínská strojírenská firma Tajmac-ZPS by ihned zaměstnala konstruktéra elektro.

Vysokoškoláky s elektrotechnickými a technickými obory nebo informatikou potřebují i v zavedené rožnovské firmě ON Semiconductor Czech Republic.

Specialistu na pozemní stavitelství nebo stavbyvedoucího hledá PSG Zlín.

Podle podnikatelů bude zájem o techniky pořád stejný a nesníží ho ani nastupující automatizace a robotizace.

„V tomto kraji je velmi rozšířená výroba forem, a to pro plastikářský, gumárenský i strojírenský průmysl. K tomu jsou potřeba zařízení, která je zase nutné pořád vyvíjet. A v tom je právě budoucnost technických oborů,“ vysvětlil jednatel firmy Geniczech Pavel Novosad.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...

Nepřátelský závěr na Slovácku. Fauly, výčitky, zranění i nevhodné gesto

Slávista Vladimír Coufal křičí bolestí po zákroku Filipa Kubaly ze Slovácka.

Ostré zákroky, které přinesly zranění. Vulgární nadávky, výčitky i nevhodné gesto. Ligový souboj fotbalistů Slovácka...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Jinde motýlů ubývá, Valašsko se stává jejich rájem. Pomáhá péče o louky

Soumračník čárkovaný.

Kdo by chtěl vyrazit pozorovat či fotit motýly, málokde najde vhodnější prostředí než na valašských loukách v podhůří...

Ve Zlíně se za poslední roky neudělalo téměř nic, říká lídr lidovců

Lídrem kandidátky KDU-ČSL pro komunální volby ve Zlíně je právník Aleš Dufek.

MF DNES a iDNES.cz přinášejí před komunálními volbami rozhovory se zlínskými lídry. Další respondentem je Aleš Dufek,...

VIDEO: Čepro ukázalo hořící cisterny, výdej ze skladu obnoví v listopadu

Požár ve skladu pohonných hmot u Loukova.

V listopadu by mohl znovu začít fungovat alespoň náhradní výdej pohonných hmot ve skladu v Loukově na Kroměřížsku,...

Najdete na iDNES.cz