(Ilustrační snímek).

(Ilustrační snímek). | foto: Michal Sváček, MF DNES

Zlínskému kraji utíkají z nemocnic sestry, peníze ale přidá studentům

  • 9
Zlínský kraj chce finančně podpořit studenty zdravotnických vyšších odborných škol. Slibuje si od toho více zdravotních sester v praxi. Odbory ale tvrdí, že v počtu absolventů problém není.

Peníze ve formě stipendií dokázaly zastavit propad počtu středoškoláků ve strojírenských oborech a v současnosti jejich počty rostou. Stejný nápad chce proto vedení Zlínského kraje aplikovat ve zdravotnictví. Za studenty vyšších odborných škol bude platit školné.

„Jsou znevýhodnění proti studentům obdobného bakalářského oboru na vysokých školách, kde se školné neplatí,“ vysvětlil ředitel zdravotnické školy ve Vsetíně Dalibor Sedláček.

„Přitom z těchto škol jsou hotové sestry, které mohou přímo nastoupit do nemocnic,“ dodal.

Právě ty v současnosti citelně chybí a část oddělení v krajských nemocnicích míří k personálnímu kolapsu. Sestry kvůli pracovním podmínkám, přetížení a nízkým platům odcházejí a ty zbylé jsou pak ještě přepracovanější (více zde).

To ale stipendia nevyřeší, v praxi se totiž projeví odhadem za pět let.

Zdravotnické odbory navíc upozorňují, že problém není v počtu absolventů škol, ale v tom, že lidé z oboru houfně utíkají.

„Loni nastoupila do nemocnic ani ne třetina absolventů vyšších odborných a vysokých škol a i z nich část rychle odešla,“ potvrdila předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

Ředitel zlínské VOŠ Hynek Steska to ale vidí jinak. „V kraji to neplatí, naprostá většina našich absolventů zůstává v oboru,“ ujistil.

Výměnou za stipendia musí nastoupit do zdejších nemocnic

Jenomže problém má dvě roviny. Ve Zlínském kraji jsou dvě zdravotnické VOŠ, ve Zlíně a Vsetíně. Dohromady měly loni 106 absolventů a to podle propočtů kraje není dost. Proto chce posílit nábor.

Stipendium ale nebude bez závazků, budoucí sestry či záchranáři pak musí nastoupit do některé ze zdejších nemocnic.

„Je to systémové opatření. My srovnáme školné a nemocnice se k podpoře přidají tím, že podpoří odborné praxe studentů,“ vysvětlil krajský radní odpovědný za školství Petr Navrátil.

Alespoň část práce, kterou studenti odvedou, by pak měla být placená. Jenomže nemocnice v současnosti nejsou schopné zaplatit odpovídajícím způsobem ani své kmenové zaměstnance a platy ve zdravotnictví jsou ve Zlínském kraji pod celorepublikovým průměrem.

Na jakou částku nová strategie vyjde, zatím není jasné. Školné na VOŠ je tři tisíce korun ročně a ve Zlínském kraji v tomto školním roce studuje na zdravotnických oborech přes 300 lidí.

To dělá zhruba milion korun. Zlínský kraj přitom v příštím školním roce investuje 4,6 milionu do 16 učňovských oborů. Tam jsou ale jiné podmínky a na stipendium mají nárok jen někteří studenti.

Odchody sester chce stát zastavit růstem platů

Druhá část problému s nedostatkem sester je akutní.

„Ty, které jsou, musí dostat vyšší platy,“ konstatoval krajský radní odpovědný za zdravotnictví Lubomír Nečas.

Vliv na to ale nemá. Peníze musí dát stát, kraj nanejvýš pohlídá, jestli je vedení nemocnic skutečně přerozdělí do platů. Aktuálně mají sestry slíbený desetiprocentní nárůst.

Stipendia kraj nabídne už od příštího září.