Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Počet léčících se alkoholiků je skoro nejvyšší. Slivovice za tím není

  9:34aktualizováno  9:34
Protialkoholní léčebna v Kroměříži hlásí nejnižší procento recidivujících klientů v zemi. Zlínský kraj se přitom v počtu lidí závislých na alkoholu dlouhodobě objevuje na nejvyšších příčkách a diagnózu „alkoholik“ si každý rok vyslechnou desítky lidí.

Počet léčených alkoholiků je ve Zlínském kraji prakticky nejvyšší. (Ilustrační snímek) | foto: archiv ČT, Černé ovce

Jedním z nich je i Luděk. V mládí popíjel alkohol stejně jako jeho vrstevníci. Ani víc, ani méně. „Společnost je k pití strašně tolerantní. Neměl jsem problém, aby mi nalili, i když mi nebylo osmnáct,“ vzpomíná muž pocházející z Kroměřížska.

Pak se přidalo každodenní vysedávání v hospodě. A začaly problémy, Luděk přišel o práci i přítelkyni. „Stejně jako každý alkoholik jsem to neuměl řešit zdravým způsobem. Na ulici jsem pak žil tři roky,“ vzpomíná muž, který se ze závislosti na alkoholu léčil. Dnes abstinuje dvanáctým rokem.

Už před šesti lety ve Zlínském kraji léčilo téměř 130 lidí na 100 tisíc obyvatel, celorepublikový průměr byl tehdy 95 osob. Před třemi lety se sice podařilo počet snížit na „pouhých“ 120, i tak ale Zlínský kraj zůstal v celorepublikovém srovnání na druhé příčce.

Podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny bylo před dvěma lety v kraji 227 pacientů léčených kvůli závislosti na alkoholu. Více jich VZP napočítala jen v Jihomoravském kraji. „Nabízí se vysvětlení, že u nás máme blízko ke slivovici nebo vínu, ale zdůvodnění těchto čísel to není,“ reagoval krajský radní za zdravotnictví Lubomír Nečas.

Jediným místem, kde se v kraji alkoholici léčí, je psychiatrická nemocnice v Kroměříži. A tam si statistiku vysvětlují jednoznačně - číslo navyšují alkoholici z jiných měst. „Máme jedno z největších oddělení v republice, které čítá až 140 lůžek. Díky tomu k nám jezdí pacienti ze všech koutů Česka,“ konstatovala primářka toxikorehabilitačního oddělení Adéla Stoklasová. Více lůžek nabízí jen kraj Vysočina a Praha.

Dvanáct procent pacientů se vrátí, jinde je to dvojnásobek

Velké oddělení se v Kroměříži projevuje i jinak. Má výrazně kratší čekací doby než jinde, což je pro lidi se závislostí důležité. „Zatímco jinde musejí čekat na přijetí k léčbě měsíc i dva, a může se stát, že je odhodlání přejde, my jsme schopní je přijmout mnohem rychleji,“ vysvětlila Stoklasová. Ve speciálních případech má nemocnice také oddělení, kde může pacienta přijmou okamžitě a bez objednání.

Podle Nečase navíc náš region vyhovuje třeba i známějším osobnostem z Prahy, které se raději léčí na odlehlém konci republiky. VZP ovšem takové vysvětlení odmítá. „Pacienty nepočítáme podle polohy léčebny, ale podle jejich trvalého bydliště,“ upozornil mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

Stoprocentně jistým faktem zůstává údaj o tom, kolik léčených alkoholiků se do nemocnice zase vrací, protože s pitím nedokázali přestat.

Zlínský kraj má takových lidí z celé země nejméně. Konkrétně v roce 2014 muselo léčbu znovu podstoupit necelých dvanáct procent pacientů, zatímco jinde jich bylo i více než třicet procent.

Úspěch těch, kteří podobně jako zmíněný Luděk dokázali vydržet bez alkoholu řadu let, tkví mimo jiné v nastaveném systému. „Stráví u nás tři měsíce a se sestrou nebo lékařem navážou vztah. Pak je jednodušší dosáhnou toho, že se ozývají. A když se napijí, můžeme jim pomoci, a zvládnou to i bez hospitalizace,“ popsala primářka kroměřížského oddělení.

Následná léčba je však doživotní a důležitá je při ní hlavně silná vůle. „Nejsem vyléčený. Někdo má cukrovku, já jsem alkoholik. Jen teď zvládám nepít,“ dodal Luděk.

Autor:Nejčtenější

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...Zlínští hokejisté překročili sezonní cíl, budoucnost je ale nejistá

Zklamaní hokejisté Zlína po vyřazení od Olomouce.

Účastí v předkole play off hokejisté Zlína překonali předsezonní očekávání. Vyhlídky ale nejsou optimistické. Klub...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Zničili mi život, svědčil muž postřelený lupiči ve zlatnictví

Zničili mi život, říká napadený muž

Před soudem stanula dvojice lupičů, kteří v roce 2015 přepadli zlatnictví v Uherském Hradišti. Jejich akce skončila...

Další z rubriky

VIDEO: Filharmonici přizvali na pódium studenty, zahráli na své mobily

Takhle zní koncert smartphonů

Zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů předvedla unikátní vystoupení, na němž se spojila symfonická hudba s chytrými...

Erotika v lidové kultuře se objevovala v písních i na kraslicích

Příklad milostné velikonoční kraslice.

Medvěd při masopustu je symbolem fyzické síly, zdraví, ale také plodnosti. A k erotickému podtextu směřuje i tradiční...

Zlaté medaile sbíraly trofeje muflonů, na Slovácku se daří i chov daňků

Výstava loveckých trofejí v Nivnici na Uherskohradišťsku.

Není to stejné jako obraz na stěně. Trofej zvěře, kterou si myslivci zdobí doma pokoje, někdy garáže nebo chodby, má...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz