Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Počet léčících se alkoholiků je skoro nejvyšší. Slivovice za tím není

  9:34aktualizováno  9:34
Protialkoholní léčebna v Kroměříži hlásí nejnižší procento recidivujících klientů v zemi. Zlínský kraj se přitom v počtu lidí závislých na alkoholu dlouhodobě objevuje na nejvyšších příčkách a diagnózu „alkoholik“ si každý rok vyslechnou desítky lidí.

Počet léčených alkoholiků je ve Zlínském kraji prakticky nejvyšší. (Ilustrační snímek) | foto: archiv ČT, Černé ovce

Jedním z nich je i Luděk. V mládí popíjel alkohol stejně jako jeho vrstevníci. Ani víc, ani méně. „Společnost je k pití strašně tolerantní. Neměl jsem problém, aby mi nalili, i když mi nebylo osmnáct,“ vzpomíná muž pocházející z Kroměřížska.

Pak se přidalo každodenní vysedávání v hospodě. A začaly problémy, Luděk přišel o práci i přítelkyni. „Stejně jako každý alkoholik jsem to neuměl řešit zdravým způsobem. Na ulici jsem pak žil tři roky,“ vzpomíná muž, který se ze závislosti na alkoholu léčil. Dnes abstinuje dvanáctým rokem.

Už před šesti lety ve Zlínském kraji léčilo téměř 130 lidí na 100 tisíc obyvatel, celorepublikový průměr byl tehdy 95 osob. Před třemi lety se sice podařilo počet snížit na „pouhých“ 120, i tak ale Zlínský kraj zůstal v celorepublikovém srovnání na druhé příčce.

Podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny bylo před dvěma lety v kraji 227 pacientů léčených kvůli závislosti na alkoholu. Více jich VZP napočítala jen v Jihomoravském kraji. „Nabízí se vysvětlení, že u nás máme blízko ke slivovici nebo vínu, ale zdůvodnění těchto čísel to není,“ reagoval krajský radní za zdravotnictví Lubomír Nečas.

Jediným místem, kde se v kraji alkoholici léčí, je psychiatrická nemocnice v Kroměříži. A tam si statistiku vysvětlují jednoznačně - číslo navyšují alkoholici z jiných měst. „Máme jedno z největších oddělení v republice, které čítá až 140 lůžek. Díky tomu k nám jezdí pacienti ze všech koutů Česka,“ konstatovala primářka toxikorehabilitačního oddělení Adéla Stoklasová. Více lůžek nabízí jen kraj Vysočina a Praha.

Dvanáct procent pacientů se vrátí, jinde je to dvojnásobek

Velké oddělení se v Kroměříži projevuje i jinak. Má výrazně kratší čekací doby než jinde, což je pro lidi se závislostí důležité. „Zatímco jinde musejí čekat na přijetí k léčbě měsíc i dva, a může se stát, že je odhodlání přejde, my jsme schopní je přijmout mnohem rychleji,“ vysvětlila Stoklasová. Ve speciálních případech má nemocnice také oddělení, kde může pacienta přijmou okamžitě a bez objednání.

Podle Nečase navíc náš region vyhovuje třeba i známějším osobnostem z Prahy, které se raději léčí na odlehlém konci republiky. VZP ovšem takové vysvětlení odmítá. „Pacienty nepočítáme podle polohy léčebny, ale podle jejich trvalého bydliště,“ upozornil mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

Stoprocentně jistým faktem zůstává údaj o tom, kolik léčených alkoholiků se do nemocnice zase vrací, protože s pitím nedokázali přestat.

Zlínský kraj má takových lidí z celé země nejméně. Konkrétně v roce 2014 muselo léčbu znovu podstoupit necelých dvanáct procent pacientů, zatímco jinde jich bylo i více než třicet procent.

Úspěch těch, kteří podobně jako zmíněný Luděk dokázali vydržet bez alkoholu řadu let, tkví mimo jiné v nastaveném systému. „Stráví u nás tři měsíce a se sestrou nebo lékařem navážou vztah. Pak je jednodušší dosáhnou toho, že se ozývají. A když se napijí, můžeme jim pomoci, a zvládnou to i bez hospitalizace,“ popsala primářka kroměřížského oddělení.

Následná léčba je však doživotní a důležitá je při ní hlavně silná vůle. „Nejsem vyléčený. Někdo má cukrovku, já jsem alkoholik. Jen teď zvládám nepít,“ dodal Luděk.

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...Provaz pro Hradiště, stálo na banneru ANO. Hnutí viní bývalé členy

Reklamní banner, který se objevil na oficiálním profilu hnutí ANO na...

Kritiku a posměch si na sociálních sítích vysloužilo hnutí ANO za reklamní banner s heslem Provaz pro Hradiště....

Za volání výmyslů na linku 158 dostala žena pokutu 200 tisíc, dělá to dál

Ilustrační snímek

Policisté se v posledních měsících potýkají se ženou ze Zlínska, která zatěžuje provoz jejich tísňové linky extrémně...

Útočník Poznar zůstane v Plzni na tribuně. Je to škoda, lituje

Fotbalista Jablonce Tomáš Břečka (vlevo) bojuje o míč se zlínským Tomášem...

Rychle se dostal do formy. Dnešní ligový duel dvou neporažených týmů v Plzni však bude sledovat jenom z tribuny. Tomáš...

Další z rubriky

Ve Vizovicích začíná Trnkobraní, láká na návrat Nohavici či Bílou

Jaromír Nohavica na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Na Vizovické Trnkobraní se vrací po dlouhých jednadvaceti letech, kdy býval jeho pravidelným účastníkem. Jaromír...

Zemřel bývalý zlínský primátor Dostál, uznávali ho i jeho rivalové

Bývalý zlínský primátor Zdeněk Dostál.

Po těžké nemoci zemřel v pondělí bývalý zlínský primátor Zdeněk Dostál. Bylo mu pětaosmdesát let. Muž, o němž i jeho...

V hradišťské kavárně vás usadí v Corbusiérovi a místo vody nalévají víno

Café Portal v Uherském Hradišti

V renesančním domě na náměstí v srdci Uherského Hradiště pracovali za komunistů úředníci. Po revoluci v něm otec...

Ford Mondeo 2.0 TDCI 2015 ·
Ford Mondeo 2.0 TDCI 2015 ·

r.v. 2015, naj. 88 209 km, diesel
460 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz