Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Silnice přes Buchlovské hory je třetí nejrizikovější. A nelepší se to

  11:12aktualizováno  11:12
Na území Zlínského kraje jsou dvě dopravně velmi nebezpečná místa. A obě se nacházejí na Slovácku. Ačkoliv se v kraji ročně utratí několik milionů za prevenci, nedaří se jej vytáhnout ze dna tabulky porovnávající bezpečnost na silnicích v celém Česku.

Průjezd Buchlovskými horami je třetí nejnebezpečnější úsek v zemi. | foto: Policie ČR

Nic se nemění ani na mapě rizikových silnic, kterou ve dvouletých intervalech aktualizuje Ústřední automotoklub (ÚAMK). Kraj tam má dva extrémně nebezpečné úseky.

Prvním je průjezd Buchlovskými horami, který je dokonce třetím nejrizikovějším místem v celé České republice. Za poslední tři roky se tam staly čtyři vážné nehody, jeden člověk zemřel a čtyři utrpěli vážná zranění.

Tři riziková místa v Česku

  • Křižovatka na silnici I/21 z Velké Hleďsebe směrem k obci Drmoul u Mariánských Lázní
  • Sjezd z E65 za vsí Bezděčín jižně od Mladé Boleslavi
  • Zatáčka (křižovatka s vedlejší silnicí) u Starých Hutí na silnici I/50 u Uherského Hradiště

Zdroj: Allianz Automapa

Druhým pak zdánlivě neškodná cesta z Uherského Ostrohu do Blatnice pod Svatým Antonínkem na jižní Moravě. Tam se staly tři vážné nehody a tři lidé byli těžce zraněni.

„Vycházíme z policejních statistik nejvážnějších dopravních nehod,“ popsal mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka. Zlínský kraj má na mapě dva úseky, hůř jsou na tom jen v Ústeckém a Středočeském kraji.

Obě zmíněné cesty se liší. Čtyřproudá tepna ze Slovácka do Jihomoravského kraje a klidná silnice v polích lemovaná alejí ale mají jedno společné - jsou přehledné a mají dobrý povrch.

„Jenže problém není v cestách, ale v lidech. Paradoxně tam, kde jsou silnice špatné, úzké nebo je náročný a kopcovitý terén, jsou řidiči obezřetnější a nehod je méně,“ řekl krajský koordinátor BESIP Zdeněk Patík. Tato organizace ročně vydá na prevenci bezpečnosti 2,5 milionu korun.

Pořádá akce společně s dopravní policií nebo městy. Předškolákům vysvětluje, jak přecházet silnici, školáci doprovází policisty při dopravních kontrolách a učí se rozpoznat chyby, jež řidiči i chodci dělají. To vše se má jednou odrazit v tom, že se budou v dopravním provozu pohybovat zodpovědně. Ať už pěšky, či autem.

Senioři se neorientují v novinkách, mladí potřebují autodrom

„Kromě dětí se zaměřujeme i na mladé řidiče, kteří jsou rizikovou skupinou, a seniory,“ uvedla Soňa Valchářová, vedoucí odboru dopravy na radnici ve Valašském Meziříčí.

U seniorů je to podle ní nutné, i když často řídí celý život. „Kdybych se teď na ulici zeptala pěti seniorů na nějakou novinku z dopravy, tři o ní zaručeně nebudou vědět. Nesledují změny v pravidlech, nové dopravní značky, neumí ‚zipovat‘,“ podotkla Valchářová.

Krajský Zlín vydal letos téměř sto milionů na zlepšení chodníků, cyklostezek a cyklopruhů, navíc staví parkovací místa, aby zjednodušil průjezdnost městem.

„Kampaně na bezpečnost v dopravě vyjdou ročně na desítky tisíc korun,“ uvedl mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Ve Zlíně by si řidiči měli dávat pozor v místě, kde se třída Tomáše Bati protíná s Gahurovou ulicí. V letech 2013-15 tam policie řešila šestnáct dopravních nehod, při kterých se tři lidé těžce zranili.

Příští rok bude v prevenci patřit hlavně mladým mezi 15 a 25 lety, tedy začínajícím řidičům. Takzvané mokré řidičáky jsou nejnebezpečnější období.

„Pomohlo by, kdyby měli kde testovat bezpečnou jízdu. Proto hledáme místo na autodrom. Ale to chce několik hektarů volného prostoru a ten v kraji chybí,“ podotkl Patík.

Silnice mají odpouštět chyby řidiče

I když jsou statistiky pro Zlínský kraj špatné, nedá se z nich vyčíst, jací jsou zdejší řidiči. Eviduje se pouze nehoda a její následky, nikoliv bydliště či rodiště viníka. Obecně ale platí výše zmíněné: široká, rovná cesta s kvalitním povrchem svádí k rychlé jízdě.

S opravami rozbitých úseků se ale kvůli zvýšení bezpečnosti přestávat nemusí. „Jen je nutné opravovat je tak, aby odpustily chybu řidiče,“ zmínil Vomáčka.

V praxi to znamená, že propustek v příkopu nemusí být betonový a kolmo k silnici. Nebo že stromy neporostou v zatáčce, kde může auto snadněji vyletět z cesty, ale podél rovného úseku. Tam opodstatnění mají, protože opticky zužují cestu a řidiči proto zpomalují.

Hejtmanství pošle do zlepšení přehlednosti přechodů pro chodce přes dva miliony korun.

„Žádat o ně mohou všechny obce,“ sdělil náměstek hejtmana Pavel Botek. „V minulosti mnoho žádostí o tyto peníze nechodilo. Částečně proto, že o nich obce nevěděly, ale i kvůli obrovské administrativní zátěži,“ doplnil.
Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Sběratel starých rádií má nejraději ta, na něž se nedalo postavit kafe

Radiopřijímače Tesla 2800B z roku 1958. (Galerie Informačního centra v Hulíně...

Na 700 rádií, ta nejstarší z 20. let minulého století, čítá sbírka Josefa Jonáška z Hulína na Kroměřížsku. První rádio...

Nájemce musí vyklidit lyžařský svah ve Zlíně, rozhodl definitivně soud

Lyžařský svah ve Zlíně.

Podnikatel Michal Cepek musí vyklidit lyžařský svah nad Zlínem. Definitivně to potvrdil odvolací soud. Sportovní kluby...

Změny v nemocnicích ve Zlínském kraji kritizují lékaři i starostové

(Ilustrační snímek).

Management nemocnic ve Zlínském kraji chce za měsíc podrobně představit koncepci zdravotnictví. Už teď ale slučuje...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz