Oprava přehrady ve Slušovicích je jedním z 250 projektů, které má Zlínský kraj v plánu na příštích 11 let. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Sedm miliard pro vodu ve Zlínském kraji. Na čistírny, poldry či hráze

  • 0
Do roku 2027 chce mít Zlínský kraj vyřešený problém se suchem, povodněmi i kvalitou vody. Vodohospodáři plánují na 250 projektů za sedm miliard korun.

Přípravy na odkanalizování Lešné u Valašského Meziříčí trvají už téměř deset let. A než začnou stavebníci napojovat domy na kanalizaci, uběhnou další dva roky. Nejméně.

„Je to pro nás priorita, projekt už dokončujeme. Ale máme několik místních částí na ploše více než dvou tisíc hektarů, takže to není tak jednoduché,“ uvedl starosta dvoutisícové obce Jaromír Zavadil.

Akce s náklady přesahujícími 200 milionů korun je jednou z nejdražších, které odborníci z Povodí Moravy zahrnuli do druhého Plánu dílčího povodí Moravy. Zásahů a změn, jež Zlínský kraj kvůli vodě potřebuje, je ale mnohem víc. Dohromady kolem 250.

„Pokud to stihneme, do jedenácti let bychom měli mít naše vodní zdroje v příznivém stavu,“ naznačil krajský náměstek za životní prostředí Ivan Mařák.

V praxi to znamená podstatné změny. Například že v suchém období, jež bylo v posledních dvou letech, budou mít všechny obce dostatek vody. Že v kraji bude dost poldrů a hrází, aby obyvatele netrápily povodně. Že se voda vrátí do míst, kde před stovkami let bývala a neškodila. Že všechny firmy budou pečlivě hlídat, co vypouštějí do spodních i povrchových vod. Nebo že velké procento domácností i v malých obcích bude mít kanalizaci napojenou na čistírnu.

Prioritou je ochrana proti povodním

Opatření, která vodohospodáři plánují, by měla být hotová nejpozději do roku 2027 a vyžádají si zhruba sedm miliard korun. Náklady by měly z větší části pokrýt české i evropské dotace.

Co je pro region nejzásadnější, dokument striktně neříká. Odborníci v tom ale mají jasno. „Musíme dokončit protipovodňová opatření. A také se věnovat čistotě vody především ve vodárenských nádržích, které jsou pro nás nenahraditelným zdrojem vody,“ zdůraznil Miroslav Foltýn z Povodí Moravy, který zpracování dokumentu vedl.

Do oblasti s rizikem povodní patří třeba Kunovice. Nové hráze za skoro 150 milionů, jež musí zabránit podobné povodni, jaká město postihla před šesti lety, by na řadu mohly přijít příští rok. Rozlitá řeka Olšava tehdy zatopila desítky domů a způsobila milionové škody.

„Pozemky už jsme vykoupili, ale je to velká stavba. Povodí Moravy teprve bude žádat o dotaci,“ konstatovala starostka Ivana Majíčková.

Přehrady v kraji potřebují modernizaci

Ochrana proti povodním schází i v Uherském Brodě nebo Tlumačově a koryto je nutné zvýšit i na Moravě ve Starém Městě. Ne tak akutní, ale přesto potřebný je i poldr v Loučce, retenční nádrže v Halenkovicích nebo úpravy vodárenských nádrží v Koryčanech a Slušovicích.

Poslední dvě akce by dohromady mohly stát až 420 milionů. Podle odborníků je totiž nutné všechny přehrady v kraji modernizovat. Desítky malých obcí se v nejbližších letech také budou muset pustit do stavby kanalizací.

„Obce nad dva tisíce obyvatel už jsou napojené. Teď musíme pomáhat těm malým, protože náklady na rozvody vody a čistírny samy neunesou,“ upozornil Mařák.

Týká se to kromě zmíněné Lešné například Loukova, Kostelce u Holešova, Zdounek, Ratají, Žlutavy, Šumic, Rokytnice, Vlachovic, Spytihněvi, Všeminy nebo Březnice. Ve všech případech jde o náklady, které dosahují desítek milionů.

„Počítáme s opravou staré kanalizace i napojením desítek nových domácností,“ potvrdil starosta Želechovic nad Dřevnicí Michal Špendlík. „Problém je, že nemůžeme čerpat dotace, protože vodovody pronajímají potrubí soukromé nadnárodní firmě,“ dodal.

Odborníci navíc doporučují i zásahy, které napraví škody z minulosti, kdy lidé řeky a potoky upravovali podle tehdejších potřeb.

Proto chce Povodí Moravy zprůchodnit jez v Komárně a zrekonstruovat vodní toky v Kvasicích, Uherském Ostrohu nebo Luhačovicích. Podstatná pro celý region bude i stavba nádrže u Vlachovic, která bude zároveň fungovat i jako ochrana proti povodním a v době sucha jako zdroj vody pro řeky pod ní.