Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Digitalizovaná kina lákají diváky. Jejich provoz je však ztrátový

  16:51aktualizováno  16:51
Kino Svět ve Valašských Kloboukách hlásilo po prvním měsíci digitálního promítání obrovský nárůst diváků. Ve Zlínském kraji je takto vybaveno už 11 kin, na program mohou zařadit i premiérové nebo 3D snímky. Jejich provoz je ale ztrátový, a tak nepřežijí bez podpory z radnic.
Ve Zlínském kraji už mají lidé k dispozici 11 kin, která promítají v digitální kvalitě. (Ilustrační snímek)

Ve Zlínském kraji už mají lidé k dispozici 11 kin, která promítají v digitální kvalitě. (Ilustrační snímek) | foto: kino Metropol

„Zájem se zásadně zvýšil hlavně díky tomu, že s novou technologií můžeme získat premiéry filmů ve stejném termínu jako kterékoliv velké kino,“ uvedl místostarosta Valašských Klobouk Martin Janík.

Digitalizovaná kina v kraji

Zlín (Golden Apple Cinema a Velké kino)

Otrokovice

Luhačovice

Valašské Klobouky

Kroměříž

Uherské Hradiště

Uherský Brod

Vsetín

Valašské Meziříčí

Rožnov pod Radhoštěm

Zdroj: www.digitalnikino.cz

Beznadějně plno bylo v září třeba na promítání pohádky Tři Bratři nebo  nasci-fi filmech Strážci Galaxie a Úsvit planety opic. Výhodou technologie totiž je, že distributoři filmů kinům nabídnou nové snímky, zatímco se starou promítačkou je mohla získat až několik měsíců po premiéře.

V celé zemi je digitalizovaných kin už 239, další víc než tři desítky jich zůstávají s klasickou promítačkou. Ne každému kinu se totiž investice do nové technologie vyplatí.

„Digitalizace rozhodně neznamená, že se automaticky zvedne návštěvnost. Kina v malých městech zpočátku těží z toho, že najednou mohou nabídnout nové filmy, což lidi přiláká,“ vysvětlila ředitelka zlínské Golden Apple Cinema Magdaléna Sokolová.

Dlouhodobě to ale znamená vyšší náklady na elektřinu a údržbu zařízení. Navíc i vstupní investice je obrovská. V Kloboukách vyšla digitalizace obrazu, zvuku a nové plátno na 2,4 milionu korun. Radnice větších měst ale počítají s tím, že budou provoz kina dotovat.

„Bude to ztrátové, ale je to základní kulturní nabídka, kterou chceme zachovat,“ řekl Janík.

Ve Vsetíně kino dotují až půl milionem ročně

„Jednosálová kina nemohou být zisková,“ potvrdil také ředitel vsetínského Domu kultury, pod který patří i tamní kino Vatra, Milan Kostelník.

Na novou technologii přešli už v roce 2010, od té doby návštěvnost Vatry každoročně mírně stoupá. Přesto město dotuje provoz kina až půlmilionovou částkou ročně.

Řada malých kin v kraji se v posledních letech ocitla ve špatné ekonomické situaci a trápil je úbytek diváků. Některá ukončila provoz, například v Kunovicích nebo Uherském Ostrohu, jiná, namátkou ve Slavičíně nebo Hulíně, se vydala cestou částečné digitalizace.

Při ní nemusí investovat do nákladné technologie, ale vystačí si s takzvanou platformou e-cinema, tedy s řádově levnějšími dataprojektory. Města se také snaží využívat budovy nejen k promítání, ale i jako kulturní sály, v nichž se konají také divadelní představení nebo koncerty. Hodně sázejí na dětské diváky, protože u pohádek není datum premiéry tolik podstatné.

Mohou navíc využívat alternativní nabídku, jako jsou záznamy koncertů, divadelních představení nebo přímé přenosy, třeba i sportovní. „U malých kin velmi záleží na tom, jak mají postavený program. Člověk, který to dělá, může takové kino položit, nebo naopak postavit na nohy,“ mínila Sokolová.
Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Církev se části pozemků v Podzámecké zahradě v Kroměříži nedomohla

Zahradnictví tvoří tři budovy - zázemí pro zahradníky, sklady techniky a

Okresní soud odmítl vydat církvi pozemky v Podzámecké zahradě v Kroměříži, na nichž stojí jen pár let staré Zahradní...

Anonym urážel Židy a divadlo kvůli čtení hry o prostějovském hřbitově

Ovčáček čtveráček má u diváků velký úspěch (na snímku vpravo ředitel divadla...

Policie řeší anonymní dopis plný protižidovských nadávek a urážek ředitele Petra Michálka, který dorazil do zlínského...

Najdete na iDNES.cz