Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Ve Zlínském kraji jde do nemocnic méně peněz než jinde, chybí přístroje

  • 0
Zlínský kraj je poslední v zemi, který nemá počítačový tomograf. Onkologické centrum si ho díky dotaci může pořídit teprve letos. O vybavení bojují nemocnice se soukromými firmami.

Byl to velmi nečekaný boj. Když před měsícem zamítlo ministerstvo zdravotnictví nákup tří přístrojů do Baťovy nemocnice ve Zlíně, na krajském úřadě zavládlo zděšení.

„Řekli mi tehdy, že rozhodli už včera, nechápal jsem to,“ připomněl náměstek za zdravotnictví Lubomír Nečas.

Překvapení bylo o to větší, že Nečas je členem přístrojové komise, která o nákupech rozhoduje. Přístroje ale chtěla koupit a nabízet také soukromá firma.

„Bylo hodně cítit, jak velmi o to stojí,“ upozornil Nečas.

Jednání nakonec skončilo pro zlínskou nemocnici vítězně. Komplexní onkologické centrum si může pořídit lineární urychlovač, magnetickou rezonanci i počítačový tomograf. Dohromady za více než 160 milionů korun.

Potřebujeme modernizovat, říká šéfka kroměřížské nemocnice

Přesně tato situace ale ukázala na problém, kterému se v budoucnu krajské zdravotnictví nevyhne. I ve Zlínském kraji totiž začal konkurenční boj mezi soukromými a krajskými zařízeními.

A jasné je, že nemocnici, jež nemá důležité přístroje, hrozí odliv pacientů i nezájem pojišťoven. Obojí znamená snížení příjmů.

„Některá vyšetření nejsme schopni nabídnout, proto potřebujeme modernizovat. Konkurence představuje velké nebezpečí,“ naznačila ředitelka kroměřížské nemocnice Lenka Mergenthalová.

Právě z toho důvodu nemocnice po celé republice investují do vybavení co nejvíce.

Zlínský kraj je na tom ale hůř. Za poslední čtyři roky vybavil nebo opravil nemocnice za zhruba miliardu. Což není moc.

„Navštívil jsem jiné kraje a je zřejmé, že pokud nebudou naše nemocnice dávat do vybavení více peněz, nebudou mít šanci přežít,“ varoval krajský zastupitel a člen zdravotního výboru Ludvík Hovorka.

Jiné kraje investují do nemocnic víc

MF DNES zjistila, že například v Pardubickém kraji putovalo do nemocnic za poslední tři roky asi 350 milionů korun. Letos se ale částka radikálně zvýší.

„Mimo jiné otevíráme dva nové pavilony a finance se dostanou na historické maximum převyšující miliardu korun,“ upřesnil zdravotnický náměstek Pardubického kraje Roman Línek.

Na Vysočině zase dosáhly investice do zdravotnictví za posledních deset let zhruba 5,3 miliardy a přestavba kdysi zapomenuté okresní nemocnice ve Znojmě bude dohromady stát kolem dvou miliard.

Klíčové jsou pro zdravotníky moderní přístroje. Proto pořizují sonografy, analyzátory, snímače a kamery. Ve Zlínském kraji ale některé přece jen schází.

„Jsme jediný kraj v zemi, kterému chybí důležitý počítačový tomograf PET/CT,“ zdůraznil Nečas.

Přitom na podobné vybavení má region nárok. Počtem obyvatel i tím, že má specializovaná centra.

„Jedna magnetická rezonance a jeden lineární urychlovač pro nemocnici krajského typu nestačí,“ souhlasil Josef Vymazal z ministerstva zdravotnictví.

Jedinou možností, jak nenechat lukrativní přístroje soukromým subjektům, je využívat co nejvíc dotací. Z nich chce kraj zaplatit přístroje pro následnou péči, další magnetickou rezonanci nebo rekonstrukce oddělení.