Jiřího Večeře (vlevo) poslal soud do vězení na 14 let za vraždu Lehkého.

Jiřího Večeře (vlevo) poslal soud do vězení na 14 let za vraždu Lehkého. | foto: Radek Miča, MAFRA

Podnikatele s LTO rozmetala výbušnina na těle. Vrah ji odpálil na dálku

  • 43
Podnikatel Marek Lehký ze Zlína byl obyčejný mladý muž. Když ale začal v 90. letech nelegálně obchodovat s lehkými topnými oleji, změnil se mu svět. Měl téměř neomezený přísun peněz, k nimž časem přibyly obavy o vlastní život. Nakonec byl zavražděn. Nebo spíš popraven?

Když totiž pachatelé Lehkého dovezli k řece Moravě u Kvasic, na tělo mu připevnili výbušninu Permonex V19 a na dálku ji odpálili. Exploze ho rozmetala na kusy. To se stalo v noci na 30. března 1995.

Po dlouho trvajících soudech byl loni definitivně uznán vinným za tento hrozný čin Jiří Večeř. Dostal 14 let. Ostatně sám se během procesu přiznal. Řekl také, že Lehký obchodníkům místo vagonů plných pohonných hmot posílal prázdné, proto ho měl na zakázku jednoho z odběratelů odstranit.

„Dal mi na vybranou. Buď nechá zmizet mě, nebo zajistím odstranění toho trotla. Já si tehdy vybral Lehkého,“ tvrdil Večeř, který měl figurovat jako prostředník mezi objednatelem a vrahem.

Podle jiných informací zase Lehký nezákonně vydělal 40 milionů korun, o které se odmítl podle dohody rozdělit. Proto přišel trest. Jisté je jen to, že Lehký měl více sporů kvůli penězům.

Kauza opakovaně prošla celou justiční soustavou od Krajského soudu v Brně až k Ústavnímu soudu. Krajský soud rozhodoval sedmkrát. Definitivu dal až Nejvyšší soud, který zamítl dovolání Večeře. Ten uvedl, že jeho přiznání bylo výsledkem dohody s policisty, kteří mu slíbili mírnější trest. Soud mu ale neuvěřil.

Dostal se na svobodu, brzy jej ale znovu zatkla policie

„Obviněný se snažil takovouto námitkou vylíčit sebe jako osobu podléhající emocím, která naprosto podléhala jím tvrzenému vlivu policie a jednoduše přebírala předestírané verze. Z provedeného dokazování však vyplynul zcela jiný osobnostní obraz obviněného,“ píše se v usnesení.

Vzhledem k tomu, že si Večeř odseděl hodně let ve vazbě, dostal se už na svobodu. Na ní si ale nepobyl dlouho. Letos na jaře jej zatkla policie kvůli dalším dvěma vraždám v souvislosti s lehkými topnými oleji.

Podnikatel Miroslav Kovařík v roce 1995 vybuchl ve svému BMW, které měl zaparkované před domem ve zlínské čtvrti Mokrá. Nálož někdo odpálil na dálku. Tragédii viděla Kovaříkova dcera. Ve stejném roce byl zavražděn také poskytovatel půjček František Blažíček z Uherského Hradiště. Byl zastřelen skrz okno odstřelovačem ve Svatovítské ulici.

Kriminální případy 90. let

Pouhý měsíc před promlčením těchto skutků zatkl policejní tým Tempus, který se zaměřuje na nevyřešené případy, Večeře. Opět mu hrozí 15 let vězení, případně i výjimečný trest.

„Aktuálně nemáme k případům skupiny Tempus žádné informace, které by bylo možné zveřejnit,“ reagoval mluvčí policejního prezidia David Schön.

Podle neověřených informací dala podnět policii k zadržení rodina jedné z obětí. Tempus dostává až pět podnětů měsíčně k objasnění nevyřešených vražd, většinou od příbuzných a blízkých obětí.

Už v minulosti byl Večeř odsouzený za organizování vraždy jiného obchodníka s topnými oleji, Lubomíra Holého a novináře Stanislava Čecha. Dále za nedovolené ozbrojování. Svědci tvrdili, že Večeř kdysi vlastnil a používal takzvané trhací kufříky, tedy bedýnky naplněné výbušninami.