Zástupci Komunitní křižovatky informovali obyvatele Zlína o referendu i den...

Zástupci Komunitní křižovatky informovali obyvatele Zlína o referendu i den před jeho konáním (22. ledna 2015). | foto: Zdeněk Němec5plus2.cz

Zlínské referendum o hazardu je neplatné, přišlo jen 12 procent lidí

  • 49
Páteční referendum o zákazu hazardu ve Zlíně je neplatné. Hlasovat přišlo jen necelých dvanáct procent lidí. Výsledek plebiscitu, který prosadilo občanské sdružení Komunitní křižovatka, tak není závazný. Nutná účast byla minimálně 35 procent.

„Platné hlasy odevzdalo celkem 7 273 lidí, účast dosáhla 11,73 procenta oprávněných voličů,“ informoval v pátek pozdě večer v tiskové zprávě mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák. Pro plošný zákaz hazardu hlasovalo 95,56 procenta lidí. Hlasovat mohli od 8 do 20 hodin.

Na jakou otázku lidé odpovídali

„Souhlasíte s tím, aby statutární město Zlín zakázalo provozování loterií a sázkových her uvedených v zákoně o loteriích na celém svém území? Jde zejména o výherní hrací přístroje a interaktivní videoloterijní terminály, lokální i centrální loterijní systémy a jiné obdobné přístroje.“

Město bude i nadále regulovat hazard na svém území prostřednictvím vyhlášky z roku 2012. Od letošního května začne platit další vyhláška, která herny z centra úplně vyžene (více čtěte zde). „V dalších částech města budou zbývající herny fungovat jen na základě výjimek a za splnění tvrdých podmínek,“ doplnil Dvořák.

„K hazardu přistupujeme s veškerou přísností, tento druh podnikání nepodporujeme. Na druhou stranu plošný zákaz není řešením, kdo chce hrát, možnost si vždy najde, například na internetu. Fakt, že referendum oslovilo nízký počet lidí, si vysvětluji tak, že v našem městě není hazard velkým problémem. Jen se potvrdilo, že tohle byl od těch, co ho vyvolali, výstřel mimo terč,“ uvedl primátor Miroslav Adámek.

Referendum vyvolalo sdružení Komunitní křižovatka na základě loňské petice. „Zázrak se nekonal, ale dvojciferný výsledek v účasti voličů splnil naše očekávání. 95 procent hlasujících se vyjádřilo pro zákaz hazardu ve Zlíně, což je nezpochybnitelný projev vůle občanů,“ reagoval na výsledek referenda v tiskovém prohlášení sdružení jeho šéf Tomáš Pasterný.

Radnice podle něj od počátku dělala vše pro to, aby účast u referenda byla co nejnižší. Město už před referendem podobné výhrady odmítlo. 

„Očekáváme, že nyní zastupitelstvo zareaguje jednáním o tvrdším postupu vůči hazardu. Jsme připraveni s radnicí jednat o dalších krocích. Pokud by ovšem nebyla vůle na výsledek referenda adekvátně reagovat, budeme dostatečně trpěliví v dalších krocích,“ doplnil Pasterný.

O referendum o hazardu nebyl velký zájem ani v jiných městech, i když se konala souběžně s volbami. V Olomoucí přišlo v prosinci hlasovat jen osm procent lidí (více čtěte zde).