Ředitel Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně Bohuslav Škubal

Ředitel Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně Bohuslav Škubal | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Zlínské porodnici hrozí kolaps, varuje ředitel nemocnice

  • 3
Pokud zlínskou nemocnici Tomáše Bati opustí 127 lékařů, kteří podali výpovědi, čekají velké potíže hned několik oddělení. Ředitel krajské nemocnice Bohuslav Škubal poprvé nastínil, kde budou největší problémy. Ochromen bude systém plánovaných operací, nepojedou rentgeny a kolaps hrozí i porodnici.

Podle nejnovějších informací bude ochromená řada důležitých činností v největší nemocnici regionu. Nejvypjatější situace se rýsuje právě na novorozeneckém oddělení, výpověď zde totiž nepodal pouze primář Jozef Macko. Podle Škubala proto oddělení hrozí výrazné omezení péče nebo i úplné zavření.

Na gynekologicko-porodnickém oddělení zase podalo výpověď 13 z 18 lékařů. Nemocnice tak nebude schopná přijímat riziková těhotenství.

Je to likvidace nemocnice, říká její šef

"Od 1. března tady nebude krajská nemocnice v pravém slova smyslu. Jedná se o její likvidaci," přiznal na okresním shromáždění zlínské lékařské komory Škubal.

Prakticky zastavená bude navíc činnost na rentgenech, které jsou pro fungování nemocnice nezbytné. Špatná situace bude i na dalších místech. "Nechci to ale zlehčovat a tvrdit, že ostatní části nemocnice budou v pořádku. Bude tam omezená péče a řízená péče," naznačil Škubal.

Jeho bezmoc byla cítit třeba v okamžiku, kdy mluvil o maminkách s rizikovým těhotenstvím. Novorozence totiž nebudou brát ani v Olomouci a Brně, i odsud totiž odejde řada doktorů.

"Budeme je vozit do novorozeneckých center tam, kde jsou. Když se ale podíváte do Brna, nebude od 1. března funkční, když se podíváte do Olomouce, nebude také funkční. Ideální by bylo, aby toto centrum zůstalo tady v nemocnici," popsal ředitel.

Plánované operace? Nejisté, lékaři budou mít dovolenou

Někteří pacienti však omezení pociťují už nyní - konkrétně jde o lidi, kteří se chystají na předem plánované operace. "Když jsem volal sestřičce, aby mě objednala, bylo mi řečeno, ať už od února počítám s tím, že se na mě nemusí dostat řada," líčí pacient Jiří Chalupa ze Zlína.

Lékaři, kteří mají od března odejít, si totiž už brzy začnou vybírat dovolené a proto například už nyní odmítají objednávat pacienty na příští týdny. "Platím zdravotní pojištění, tak snad mám na operaci právo," zlobí se Chalupa.

Stanislav Mišák, hejtman Zlínského kraje za ČSSD (12. listopadu 2008)

Zlínský kraj, který je zřizovatelem čtyř nemocnic v kraji, zatím neřekl, jak hodlá kritickou situaci řešit. Hejtman Stanislav Mišák stále lidem nevysvětlil, co je v krajských nemocnicích konkrétně čeká a jak kraj zajistí, aby pacientům nehrozily problémy.

Zatím se omezil na jedinou konkrétní informaci. "Nebudeme se obracet na pojišťovny. Pojištěnci si platí své pojištění a chtějí vědět, kde mají zajištěnou lékařskou péči. Představa, že budeme jezdit s pacienty a budeme se je snažit někde udat, je velmi naivní," prohlásil hejtman.

Proč ale nechce sdělit bližší informace? "V novinách by se určitě objevily dezinformace a pacienti by měli z celé situace ještě větší obavy než teď," tvrdí Mišák, který také lékaře otevřeným dopisem poprosil, aby neodcházeli.

VZP: Řešení neznáme

Ředitel krajské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Tomáš Melichar potvrdil jednání s krajem i nemocnicemi a slíbil, že se největší česká zdravotní pojišťovna bude snažit zajistit pro své klienty péči.

Jenže zároveň upozorňuje: "Ve chvíli, kdy je na stole 3 500 až 4 tisíce výpovědí, nedokážeme dát odpověď na to, jaké by toto všechno mělo mít z hlediska pojišťovny řešení."

Lékařům vadí současný stav ve zdravotnictví, chtějí také 1,5 až trojnásobek současných platů.