Zlínské divadlo i zoo musí šetřit, naopak si přilepší sportovci

  12:48aktualizováno  12:48
Zlínská radnice se letos rozhodla poměrně drasticky šetřit. Příspěvky na provoz výrazně "osekala" divadlu i zoologické zahradě v Lešné. Nízké dotace naopak vůbec nemusí trápit sportovce. Město plánuje odstartovat i několik investičních akcí.
Méně peněz na provoz dostane zoologická zahrada v Lešné, Zlínská filharmonie i místní městská policie (Ilustrační snímek).

Méně peněz na provoz dostane zoologická zahrada v Lešné, Zlínská filharmonie i místní městská policie (Ilustrační snímek). | foto: Koláž - iDNES.cz

Podrobný rozpočet krajského města má několik stran a je to čtení pro ekonomy. MF DNES z něho vyzvedla několik podstatných čísel, která názorně ukazují, kam bude Zlín letos směřovat.

Jasné je jedno. Radnice bude šetřit, byť si podle návrhu rozpočtového opatření, které bude příští týden schvalovat rada a následně i zastupitelstvo, třeba některé sporty polepší.

Některé výdaje z rozpočtu města

(částky jsou v milionech korun)

Příklady úspor

Instituce 2011 a 2012

- Městské divadlo

42,10; 38,36

- Zoo Lešná 24,4; 21,96

- Filharmonie 20,55; 20,55

- Městská policie

49,42; 48,20

- Kongres. centrum 18; 18

Daňové příjmy 936 908

Příklady navýšení

- Dopravní podnik

90,27; 98 (rozšíření linky MHD)

- Technické služby

16,93; 17,93 (třídění odpadů k dalšímu využití)

- Sport

67,40; 70,25 (Barum Rally, podpora mládeže)

Příklady investic

Park Komenského 22

Podchod na náměstí Práce 24

Gahurův prospekt 17

Mariánského náměstí ve Štípě 5

Výkup pozemků pro Kaskádu 13

Investice do místních částí 25

Příjmy města: 1,22 miliardy

"Město musí šetřit. Proto snižujeme provozní náklady radnice i dotace pro příspěvkové organizace," naznačil ekonomický náměstek primátora Bedřich Landsfeld z hnutí M. O. R.

To v praxi znamená, že zlínská zoo dostane místo skoro 25 milionů korun sotva jednadvacet. Divadlo se bude zase muset spokojit se zhruba 38 miliony korun. Loni dostalo o zhruba tři miliony víc.

"Budeme muset šetřit ještě drastičtěji než loni. Hlavně na propagaci, ale zřejmě i na mzdách," obává se ředitel Městského divadla ve Zlíně Petr Michálek.

Opozice: Takové škrty nebyly nutné

Méně peněz než loni dostane i městská policie. Opozice však škrty kritizuje. Podle ní nebyly v takovém rozsahu nutné.

"Koalice už loni vyplýtvala na zbytečných výdajích asi 150 milionů korun. Velmi špatně hospodaří, a proto pak nemá třeba na podporu divadla," kritizuje radu opoziční zastupitel z ČSSD Boris Popesko. Landsfeld to odmítá a tvrdí, že koalice naopak výdaje snižuje.

Ve Zlíně si naopak polepší sport. Město se rozhodlo dotovat menšinové sporty, které dosud stály stranou. Jinými slovy: hegemonie hokeje ve Zlíně končí. Polepšit si má házená, volejbal nebo basketbal.

"Jedinou oblastí, kde přidáváme, je sport. Peníze jsou určeny striktně na mládež," vysvětlil náměstek Ondřej Běták, který má sport v kompetenci.

Házená a volejbal mají dostat 800 tisíc korun (loni získaly 500, respektive 300 tisíc korun). Basketbal si polepší z nuly na tři sta tisíc. "Bude to finanční polštář, který nám přinese klid," těší se trenér a manažer zlínského volejbalového oddílu Roman Macek.

Zkrátka naopak přijde plavání a peníze nebudou ani na tradiční tenisový turnaj žen.

Zlín se bude měnit hlavně z peněz EU

Město chce v tomto roce také zahájit několik investic. Jde hlavně o přestavbu podchodu na náměstí Míru, úpravy Gahurova prospektu i Parku Komenského.

"Na investice dáme celkem 145 milionů," upřesnil Landsfeld. Loni to bylo o zhruba 50 milionů korun víc. Popesko navíc upozorňuje, že akce na přeměnu Zlína hradí hlavně Evropská unie. "Takže město v podstatě neplánuje žádné zásadní vlastní investice," tvrdí.

Další opoziční zastupitel Miroslav Hladík z ODS si myslí, že radnice by mohla víc pracovat na shánění peněz. A ty použít i třeba právě na investice. "Radě ale schází invence. Mohla by třeba prověřit městský majetek a zjistit, jestli lze nějaký prodat či pronajmout," naznačil Hladík.

Autor:

Nejčtenější

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Tomáš Březina pomohl rozkrýt lihovou mafii, z vězení vyšel na podmínku

Tomáš Březina u olomouckého soudu.

Městský soud v Brně podmínečně přerušil výkon trestu Tomáše Březiny z kauzy lihové mafie a propustil jej na svobodu. Za...

Slavia - Zlín 3:1, domácí rozhodli ze standardek, dva góly dal Stoch

Slavističtí fotbalisté společně oslavují gól v zápase proti Spartě.

Využili zaváhání Plzně a v polovině základní části ligy vedou tabulku o dva body. Fotbalisté Slavie porazili Zlín na...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Obchodní dům ve Zlíně otevřel první část, vypadá zase jako za Bati

Obchodní dům je i díky rekonstrukci jednou z dominant Zlína.

Obchodní dům ve Zlíně, který vznikl za baťovské éry, má za sebou rozsáhlou rekonstrukci. Zatím jsou přístupná první dvě...

Další z rubriky

Tajmac ve Zlínském kraji sílí, koupil vsetínskou nástrojárnu

Vsetínská firma ZV nástroje se zabývá zakázkovou výrobou nástrojů, měřidel,...

Strojírenská společnost Tajmac koupila vsetínské ZV nástroje, jejichž historie sahá až do 30. let minulého století. V...

Zlín je evropskou špičkou, říká specialista na signalizaci křižovatek

„Pokud máte naprosto přeplněnou křižovatku, nepomůže, ani kdybyste tam dali...

Společnost Cross Zlín vyváží dopravní technologie do celého světa. Její zakladatel a ředitel Tomáš Juřík pro MF DNES...

Kraj se v boji o D49 zastal silničářů. Děti Země mluví o politickém tlaku

Ilustrační snímek

Krajský úřad zamítl odvolání proti drobnějším stavbám, které jsou nutností pro stavbu úseku D49 z Hulína do Fryštáku....

Najdete na iDNES.cz