Zlínská katedra designu Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.

Zlínská katedra designu Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Zlínské ateliéry známé baťovské školy designu se zřejmě přesunou do Prahy

  • 0
Zlínské ateliéry Vysoké školy uměleckoprůmyslové zřejmě čeká uzavření. Škola totiž kvůli financím vážně zvažuje jejich přesunutí do Prahy. Studenti budou možná dojíždět do hlavního města už od podzimu, čímž by ve Zlíně zanikla škola, která před půl stoletím přímo navázala na vyhlášenou baťovskou Školu umění.

Tu přitom založila firma Baťa během druhé světové války jako vůbec první českou školu, jež se zabývala reklamní grafikou a průmyslovým návrhem.

"Řekli nám, že na devadesát procent budou zlínské ateliéry designu zrušené," prozradila studentka prvního ročníku, která nechtěla prozradit své jméno. "Docela mě to mrzí, byla tady výborná parta," dodala smutně.

Vysoká škola uměleckoprůmyslová (VŠUP) má ve Zlíně dva ateliéry designu výrobků a studuje v nich několik desítek mladých lidí z celé republiky. Její vedení se k informacím o možném zániku nechce příliš vyjadřovat. Považuje je za interní záležitost. Přesto zprávy o přesunu ateliéru nikdo nevyvrátil.

"Vážně uvažujeme o přemístění zlínských ateliérů do Prahy. Ale teprve se tím budeme zabývat, zatím není nic jistého," konstatoval nově jmenovaný rektor VŠUP Jindřich Smetana. "Jsem ve funkci teprve dva dny, takže jasno ještě nemáme."

Do Zlína dojíždí studenti i vyučující

Důvodem plánovaného zrušení ateliérů ve Zlíně jsou pravděpodobně finance. Například vyučující dojíždějí za studenty z Prahy a škola už teď pronajímá některé místnosti ve své budově jako kanceláře. Přesnější informace hodlá pražská škola zveřejnit za několik týdnů.

O otázce designérství ve Zlíně bude jednat s Univerzitou Tomáše Bati a také s ministerstvem školství. Ostatně Baťova univerzita před několika lety otevřela nové designérské obory spojené s obuvnictvím a oděvy, čímž zájemcům z celé republiky nabídla i jiné možnosti než VŠUP. Podle odborníků navíc lépe spolupracuje s podnikateli a výrobci.

"Návaznost na sochaře Zdeňka Kováře jsme částečně převzali," připomněla děkanka Fakulty multimediálních komunikací Jana Janíková nejvýznamnějšího profesora zdejší školy. "Ale jeho přímým pokračovatelem byla a je uměleckoprůmyslová škola," uznala.

Školu designu proslavil zlínský sochař Zdeněk Kovář

Škole designu vděčí za svůj úspěch desítky absolventů. Jedním z prvních profesorů byl slavný zlínský sochař a designér Zdeněk Kovář, žák sochaře Vincence Makovského. Působil v baťovské Škole umění a odborníci jej považují za zakladatele českého designu.

"Tato tradice je stará desítky let a nebyla přerušená ani za totality. Design prostě ke Zlínu patří," okomentoval zprávy o možném rušení školy její absolvent, akademický sochař Vojtěch Anderle, který design učí na uherskohradišťské střední škole. "Vždycky tady byla taková moravská atmosféra, i když studenti byli z Čech nebo Slovenska."

Absolventi školy se uplatňují v uměleckých oborech, ale i v soukromých firmách. Mohou se zabývat populárním navrhováním interiérů, průmyslových výrobků nebo pracovat v grafických studiích.

Většinu oslovených odborníků informace o možném konci designérské tradice ve Zlíně překvapila. Všichni se shodují v tom, že pro město by to byla obrovská škoda.

Stěhovat, či ne? Designéři mají odlišné názory

"Design by měl ve Zlíně určitě zůstat. Patří to k němu," prohlásil bývalý student Michal Polák, který se designérstvím zabývá. "Já mám na studium dobré vzpomínky, protože atmosféra mezi námi a pedagogy byla jiná než v Praze."

Stejné vzpomínky na dobu studia má také Anderle. "Vzpomínám na tu dobu rád. Učil mě pan Kovář a opravdu by mi bylo líto, kdyby taková škola zanikla," dodal hradišťský pedagog.

Někteří odborníci ale současně naznačují, že stěhování do Prahy by bylo v případě ateliérů designu jen přirozeným vývojem. "Škola už nějakou dobu žije jen ze svého slavného jména. Studenti jsou zbytečně odříznutí," tvrdí designér Zdeněk Pudil. "Už před lety se málokdy stalo, že by s námi chtěla nějaká firma spolupracovat. Ovšem pro studenty je to moc důležité. V Praze je možností víc."

Sami studenti přiznávají, že pro některé z nich je hlavní město příjemnější variantou pro studium. Řada z nich totiž do Zlína přijíždí právě z Čech.