Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Supi ze Zlína krouží nad Balkánem. Osmiměsíční samička je už čtvrtá

  15:12aktualizováno  15:12
Ještě před pár dny ji mohli obdivovat návštěvníci zlínské zoo, brzy bude osmiměsíční samička supa bělohlavého kroužit nad hlavami lidem na Balkáně. Je to už čtvrté supí mládě odchované v Lešné, které putovalo do svého přirozeného prostředí v Bulharsku.

Supy vypuštěné do volné přírody v Bulharsku ochranáři pravidelně kontrolují pomocí webových kamer. | foto: Green Balkans

Plno dojmů a emocí. Především radost a hrdost. Takové byly především pocity pracovníků zlínské zoologické zahrady, když v pátek odeslali samičku supa bělohlavého, která se jim vylíhla 17. března, letecky do Sofie.

Tam si ji přebrali bulharští ošetřovatelé a převezli ji do budoucího místa jejího vypuštění poblíž obce Tazha.

Mladá supice, která nyní putovala ze Zlína do Bulharska, se narodila teprve...

Mladá supice, která nyní putovala ze Zlína do Bulharska, se narodila teprve letos.

"Jsme hrdí na to, že jako jedna z mála evropských zahrad množíme přirozeným způsobem dnes už vzácné a ohrožené supy bělohlavé. Zároveň těmto mláďatům dáváme šanci vrátit se zpět do míst, kde by tito majestátní dravci měli žít. Tedy do volné přírody bulharského Balkánu," říká zoolog Pavel Shromáždil.

Samička supa bělohlavého byla ve zlínské zahradě odchovaná přirozeným způsobem, tedy pod rodiči. To je podle Shromáždila velmi důležité, tito ptáci tak totiž mají všechny správné instinkty nutné k tomu, aby jednou byli schopni žít volně v přírodě, navíc nejsou zbytečně vázáni na člověka.

Supice se do volné přírody dostane příští rok

Nyní se supice připojila v Bulharsku k ostatním dravcům čekajícím na vypuštění do volné přírody v jedné z aklimatizačních stanic ve středním Balkánu. Jeden přítomný sup pochází také ze zoologické zahrady v Německu, kde byl odchován. Zbylých sedm supů je španělského původu, kde dosud v přírodě žije největší populace těchto ptáků v Evropě.

"Naše mladá samička s nimi stráví několika měsíců v aklimatizační voliéře, aby se co nejlépe zadaptovala a připravila na samotný akt reintrodukce. Podle bulharských kolegů nebude do přírody vrácena dřív než na jaře 2013, spíše však až na podzim," poznamenal Shromáždil.

Mladí supi si musí maximálně zafixovat místo, kde budou vypuštěni.

Supi vychovaní v zajetí se sice v přírodě naučí shánět si potravu sami, přesto

Supi vychovaní v zajetí se sice v přírodě naučí shánět si potravu sami, přesto však potřebují dokrmovat.

"Mladí supi se totiž často rádi zatoulávají i do vzdálených míst. Riziko ztráty tohoto ptáka by tak bylo mnohem vyšší," upozornil zlínský zoolog.

Do projektu bulharských ochranářů Green Balkans se zlínská zoo připojila už před čtyřmi lety. A za tu dobu putovaly ze Zlína na Balkán už čtyři mladí supi.

"Supi se tak vraci do vhodných oblastí svého přirozeného výskytu. Bulharský Balkán je jedním z posledních opravdu nedotčených míst Evropy, které dosud nabízí těmto majestátním dravcům možnost žít ve volné přírodě. V klidném a vyváženém spojenectví vedle člověka, který často svému přirozenému prostředí ani nedává šanci na přežití," uvedl Pavel Shromáždil.

Předchozí tři supi ze Zlína byli postupně vypuštěni v oblasti Národního parku Sinite Kamani. Rozlohou přes 11 tisíc hektarů se sice tato rezervace řadí v Bulharsku k těm menším, nabízí však nádherné skalní formace a krajinu ideální pro život supů.

Supi už se v Bulharsku snaží o mláďata

První zlínský sup byl vypuštěn do volné přírody na konci října 2010, úspěšně zvládl svou první zimu a byl pravidelně pozorován. Stejně jako všichni ostatní vypuštění supi totiž dostal nápadnou žlutou značku na křídlo.

Osmiměsíční samička je už čtvrtým supem, kterého zlínská zoo vyslala do...

Osmiměsíční samička je už čtvrtým supem, kterého zlínská zoo vyslala do bulharské volné přírody.

"Naposledy byl ovšem ve volné přírodě spatřen v lednu 2012 v okolí Kotle. Možná se jen toulá s dalšími supy mimo monitorovaný prostor, možná se mu přihodilo něco horšího," uvažuje zlínský zoolog.

Ze Zlína dále na Balkán putovala samička, která dostala i vlastní jméno - Zlinka (více o jejím transportu do Bulharska čtěte zde). Začlenila se do skupiny až 25 supů bělohlavých, kteří se v této oblasti již bez problémů zdržují. Celá skupina si zatím pravidelně přilétá i pro umělé přikrmování.

Další zlínská samička byla v Bulharsku z aklimatizační voliéry vypuštěná teprve na konci září.

"I ona se připojila k místní skupině a spolu se Zlinkou je pravidelně pozorována. V těchto dnech se tedy připravuje na svou první zimu, což je pro tyto ptáky bezesporu nejnáročnější období," připomněl Shromáždil.

Bulharští ochranáři na svém území dosud od roku 2010 vypustili už 107 supů bělohlavých, kteří pocházejí ze Španělska, Francie, Německa, Nizozemí a díky Zoo Zlín i z Česka. Navíc letos poprvé po padesáti letech ochranáři zaznamenali v Národním parku Sinite Kamani pokus o hnízdění supa bělohlavého.

"Zbytky skořápky vejce jsou neklamným důkaz, že se již minimálně jeden pár pokusil o hnízdění. Byť zatím neúspěšně," podotkl Shromáždil.
Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Řeku Moravu byste před 200 lety nepoznali, říká specialista na mokřady

Mokřad u Slováckých strojíren. Na tomto místě se promyšleně obnovily a částečně...

Představují přirozenou zásobárnu vody v krajině, umějí ji v přírodě zadržet a poskytují vhodné podmínky pro život...

VIDEO: Traktory brázdily motokrosovou trať, za volant usedly i tři ženy

Šestý ročník tradiční Traktoriády ve Zděchově na Vsetínsku (21. dubna 2018).

Rozblácenou lesní cestu plnou děr, vodních jezírek s metrem a půl vody, ostré zatáčky i prudký kopec museli o víkendu...

Pes prolezl kanálem až na Slovensko, hasiči jej hadicí vystrkali zpět

Pes po vyproštění nejprve utekl, pak se ale vrátil, aby hasičům poděkoval.

Neobvyklý přeshraniční zásah měli o víkendu hasiči ze Zlínska. U bývalé celnice Červený kameň v Nedašově Lhotě uvázl v...

Najdete na iDNES.cz