Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Supi ze Zlína krouží nad Balkánem. Osmiměsíční samička je už čtvrtá

  15:12aktualizováno  15:12
Ještě před pár dny ji mohli obdivovat návštěvníci zlínské zoo, brzy bude osmiměsíční samička supa bělohlavého kroužit nad hlavami lidem na Balkáně. Je to už čtvrté supí mládě odchované v Lešné, které putovalo do svého přirozeného prostředí v Bulharsku.

Supy vypuštěné do volné přírody v Bulharsku ochranáři pravidelně kontrolují pomocí webových kamer. | foto: Green Balkans

Plno dojmů a emocí. Především radost a hrdost. Takové byly především pocity pracovníků zlínské zoologické zahrady, když v pátek odeslali samičku supa bělohlavého, která se jim vylíhla 17. března, letecky do Sofie.

Tam si ji přebrali bulharští ošetřovatelé a převezli ji do budoucího místa jejího vypuštění poblíž obce Tazha.

Mladá supice, která nyní putovala ze Zlína do Bulharska, se narodila teprve...

Mladá supice, která nyní putovala ze Zlína do Bulharska, se narodila teprve letos.

"Jsme hrdí na to, že jako jedna z mála evropských zahrad množíme přirozeným způsobem dnes už vzácné a ohrožené supy bělohlavé. Zároveň těmto mláďatům dáváme šanci vrátit se zpět do míst, kde by tito majestátní dravci měli žít. Tedy do volné přírody bulharského Balkánu," říká zoolog Pavel Shromáždil.

Samička supa bělohlavého byla ve zlínské zahradě odchovaná přirozeným způsobem, tedy pod rodiči. To je podle Shromáždila velmi důležité, tito ptáci tak totiž mají všechny správné instinkty nutné k tomu, aby jednou byli schopni žít volně v přírodě, navíc nejsou zbytečně vázáni na člověka.

Supice se do volné přírody dostane příští rok

Nyní se supice připojila v Bulharsku k ostatním dravcům čekajícím na vypuštění do volné přírody v jedné z aklimatizačních stanic ve středním Balkánu. Jeden přítomný sup pochází také ze zoologické zahrady v Německu, kde byl odchován. Zbylých sedm supů je španělského původu, kde dosud v přírodě žije největší populace těchto ptáků v Evropě.

"Naše mladá samička s nimi stráví několika měsíců v aklimatizační voliéře, aby se co nejlépe zadaptovala a připravila na samotný akt reintrodukce. Podle bulharských kolegů nebude do přírody vrácena dřív než na jaře 2013, spíše však až na podzim," poznamenal Shromáždil.

Mladí supi si musí maximálně zafixovat místo, kde budou vypuštěni.

Supi vychovaní v zajetí se sice v přírodě naučí shánět si potravu sami, přesto

Supi vychovaní v zajetí se sice v přírodě naučí shánět si potravu sami, přesto však potřebují dokrmovat.

"Mladí supi se totiž často rádi zatoulávají i do vzdálených míst. Riziko ztráty tohoto ptáka by tak bylo mnohem vyšší," upozornil zlínský zoolog.

Do projektu bulharských ochranářů Green Balkans se zlínská zoo připojila už před čtyřmi lety. A za tu dobu putovaly ze Zlína na Balkán už čtyři mladí supi.

"Supi se tak vraci do vhodných oblastí svého přirozeného výskytu. Bulharský Balkán je jedním z posledních opravdu nedotčených míst Evropy, které dosud nabízí těmto majestátním dravcům možnost žít ve volné přírodě. V klidném a vyváženém spojenectví vedle člověka, který často svému přirozenému prostředí ani nedává šanci na přežití," uvedl Pavel Shromáždil.

Předchozí tři supi ze Zlína byli postupně vypuštěni v oblasti Národního parku Sinite Kamani. Rozlohou přes 11 tisíc hektarů se sice tato rezervace řadí v Bulharsku k těm menším, nabízí však nádherné skalní formace a krajinu ideální pro život supů.

Supi už se v Bulharsku snaží o mláďata

První zlínský sup byl vypuštěn do volné přírody na konci října 2010, úspěšně zvládl svou první zimu a byl pravidelně pozorován. Stejně jako všichni ostatní vypuštění supi totiž dostal nápadnou žlutou značku na křídlo.

Osmiměsíční samička je už čtvrtým supem, kterého zlínská zoo vyslala do...

Osmiměsíční samička je už čtvrtým supem, kterého zlínská zoo vyslala do bulharské volné přírody.

"Naposledy byl ovšem ve volné přírodě spatřen v lednu 2012 v okolí Kotle. Možná se jen toulá s dalšími supy mimo monitorovaný prostor, možná se mu přihodilo něco horšího," uvažuje zlínský zoolog.

Ze Zlína dále na Balkán putovala samička, která dostala i vlastní jméno - Zlinka (více o jejím transportu do Bulharska čtěte zde). Začlenila se do skupiny až 25 supů bělohlavých, kteří se v této oblasti již bez problémů zdržují. Celá skupina si zatím pravidelně přilétá i pro umělé přikrmování.

Další zlínská samička byla v Bulharsku z aklimatizační voliéry vypuštěná teprve na konci září.

"I ona se připojila k místní skupině a spolu se Zlinkou je pravidelně pozorována. V těchto dnech se tedy připravuje na svou první zimu, což je pro tyto ptáky bezesporu nejnáročnější období," připomněl Shromáždil.

Bulharští ochranáři na svém území dosud od roku 2010 vypustili už 107 supů bělohlavých, kteří pocházejí ze Španělska, Francie, Německa, Nizozemí a díky Zoo Zlín i z Česka. Navíc letos poprvé po padesáti letech ochranáři zaznamenali v Národním parku Sinite Kamani pokus o hnízdění supa bělohlavého.

"Zbytky skořápky vejce jsou neklamným důkaz, že se již minimálně jeden pár pokusil o hnízdění. Byť zatím neúspěšně," podotkl Shromáždil.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...

Nepřátelský závěr na Slovácku. Fauly, výčitky, zranění i nevhodné gesto

Slávista Vladimír Coufal křičí bolestí po zákroku Filipa Kubaly ze Slovácka.

Ostré zákroky, které přinesly zranění. Vulgární nadávky, výčitky i nevhodné gesto. Ligový souboj fotbalistů Slovácka...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Vsetínské interně chybí lékaři, dočasně se musí zavřít

Pavilon interního oddělení Vsetínské nemocnice.

Internímu oddělení Vsetínské nemocnice chybí lékaři. Až do 8. října je proto omezený provoz příjmové ambulance....

Na silnicích v kraji zemřelo v létě šest lidí, opilých viníků nehod ubylo

Ilustrační snímek

Šest pomyslných křížků přibylo po letošních prázdninách kolem silnic ve Zlínském kraji. Právě tolik lidí zemřelo během...

Valašské Meziříčí řeší před volbami dopravu, zónu Lešná či koupaliště

Náměstí ve Valašském Meziříčí.

Jak zlepšit život ve Valašském Meziříčí? Na otázky MF DNES týkající se vybraných problémů města odpovídají zástupci...

Najdete na iDNES.cz