Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dívejte se vzhůru! Mláďata pandy červené nejspíš uvidíte ve větvích

  17:53aktualizováno  17:53
Zlínská zoologická zahrada úspěšně odchovala mláďata pandy červené. Dvojčata už mohou návštěvníci vidět ve venkovním výběhu.

Kdo chce mláďata pandy červené vidět, musí se dívat do větví stromů. | foto: Zoo Zlín - Lešná

Dlouhou dobu se ukrývala v dutině stromu, teď už malé pandy červené zakoušejí radovánky venkovního světa. Pozvolna prozkoumávají výběh, hrají si a zkoušejí šplhat po stromech. Lidé je mohou zahlédnout v expozici v asijské části.

Pro zoo je odchov dvou malých samečků mimořádným chovatelským úspěchem. „Ačkoliv v Evropě chová pandy červené 140 zoologických zahrad, loni přišlo na svět jen 48 mláďat,“ upozornila mluvčí zahrady Romana Bujáčková.

Fotogalerie

Zlínská mláďata přišla na svět letos v červnu, při narození vážila pouhých 100 gramů. Jejich vývoj je velmi pozvolný.

„Ve čtrnácti dnech začala otevírat oči, po měsících jsme jim dali čipy, abychom je rozlišili. Daří se jim velmi dobře, velikostí už se skoro blíží dospělcům,“ řekl ošetřovatel Kamil Čihák.

Pro maminku pand, samici Chantal, to byl už druhý porod. Loni přivedla na svět samečka, který ale ve věku čtyř měsíců uhynul. Příčinou byl zánět plic, což je bohužel neduh, který se u pand vyskytuje. I proto jsou naše nová mláďata pod bedlivým dozorem, včetně kontrol veterináře,“ poznamenal Čihák.

Chutná jim bambus i psí granule. Občas vyberou ptačí hnízdo

Podle něj však žádná zvláštní péče od ošetřovatelů nebyla zapotřebí. „Stačilo je dodávat potravu matce, aby měla mléko. A zajistit celé rodince klid. Tato zvířata totiž špatně snáší stres a jsou známy i případy, kdy vystresovaná matka svá mláďata sežrala,“ doplnil ošetřovatel.

Teď už mláďata přijímají běžnou potravu - nejčastěji bambus, ale také různé druhy ovoce, vařená vajíčka, psí granule i speciální vitamínové granule pro pandy.

„Ale neznamená to, že by to byli zarytí vegetariáni. Pokud najdou na stromě, například ptačí hnízdo, nebudou se příliš rozpakovat a vyberou ho.“ Právě jídelníček, který není extrémně energeticky bohatý, zapadá do životního stylu pand červených.

„Jsou to velcí lenoši, pomalá, váhavá zvířata. Nejtypičtěji je můžete vidět, jak polehávají nebo přímo spí ve větvích stromů. I proto máme u výběhu pand červených cedulku s nápisem: Podívejte se vzhůru,“ usmál se Čihák.

Ve volné přírodě žijí pandy červené v podhůří Himaláje v nadmořské výšce od 2000 metrů nad mořem. Počty těchto zvířat žijících na svobodě však stále klesají. Důvodem je odlesňování jejich teritorií a také lov pro kožešinu.

Zajímavostí je, že se známější pandou velkou nejsou blízcí příbuzní. „Spojuje je sice podobná strava, ale pandy velké mají blíž k medvědům, pandy červené zase k menším šelmám,“ vysvětlil ošetřovatel.

Mladí samečci pravděpodobně ve zlínské zoo nezůstanou. Už na jaře zřejmě zamíří do některé jiné evropské zahrady.
Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Řidič kradeného auta se rozjel s policistou v okénku, honičku nevyhrál

Nahánění kradeného auta skončilo nehodou

Muž v kradeném autě ujel na Valašsku od silniční kontroly i s jedním z policistů, který se držel pootevřeného okénka....

Další z rubriky

Myslivci musí do měsíce zkontrolovat honitby v zamořené části Zlínska

(Ilustrační snímek)

Honitby v oblasti zamořené africkým morem prasat na Zlínsku čeká důkladná prohlídka zaměřená na vyhledávání uhynulých...

Nová zastávka je příliš úzká, stěžují si cestující. Zlín ji opět opraví

Příliš úzká zastávka Školní v centru Zlína.

Nově upravená frekventovaná zastávka Školní v centru Zlína komplikuje obyvatelům cestování, protože neposkytuje dost...

Za podzemní parkoviště zaplatí Vsetín místo třiceti milionů dvojnásobek

Tak by mohla vypadat třípodlažní obchodní galerie naproti vsetínskému nádraží.

Vsetínskou radnici vyjde vybudování podzemního parkoviště u vlakového nádraží minimálně na dvojnásobek původní částky....

Najdete na iDNES.cz