Zlínská zoo je druhá nejoblíbenější, vloni přilákala půl milionu lidí

  11:01aktualizováno  11:01
Blízký kontakt se zvířaty, atraktivní členění zoo a nové expozice - to jsou jen některé z důvodů, proč lidé rádi navštěvují zlínskou zoologickou zahradu. MF DNES zmapovala pět hlavních lákadel, jimiž loni zahrada přitáhla přes půl milionu lidí.

Loni o letních prázdninách zoo slavila nové přírůstky. Mezi nimi i mládě kosmana zakrslého. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

S trochou nadsázky by se dalo říci, že každý dvacátý Čech loni byl v Zoo Zlín. Díky tomu se zoologická zahrada v Lešné stala poprvé v historii druhou nejnavštěvovanější v Česku po pražské. Na Moravě je pak všeobecně nejvyhledávanějším turistickým cílem, co do počtu návštěvníků tedy předčí i všechny moravské hrady a zámky.

Návštěvnost zoo je slušná několik let, ale její růst se nezastavil. "Zahrada se musí vyvíjet. Jakmile se její vývoj zastaví, návštěvník si toho všimne a příště k nám už nepřijde," zdůraznil ředitel Roman Horský. V zoo se totiž drží nepsaného pravidla otevřít každý rok alespoň jednu novou expozici.

Například loňský rok označil Horský za "přípravný", protože v zoo zejména chystali studie a projekty do budoucna. Přesto otevřeli novou expozici pro pandy červené, centrum Caudata vyhrazené obojživelníkům a expozici psů novoguinejských. "Ti vzbudili zájem, jaký jsme vůbec nečekali," konstatoval ředitel.

Návštěvníky láká rozdělení na kontinenty

Letošek má být na investice bohatší. "Dokončíme část Etiopie, upravíme prostor hned za hlavním vstupem, který bychom chtěli změnit na expozici pro vydry velké. Ty zatím žádná česká zoo nemá," nastínil plány Horský.

Prozřetelné rozhodnutí dřívějšího ředitele Iva Kliky zajistilo pro zoo velký tahák. Členění areálu podle kontinentů je totiž přehledné a atraktivní.

Za jediný den návštěvníci "procestují" Afriku, Asii, Austrálii a Střední i Jižní Ameriku a seznámí se s 211 druhy zvířat. Každý kontinent je pak rozdělený na další pavilony a expozice.

Zvířata ve zlínské zoo

Největšími magnety jsou tropická hala Yucatan, Amazonie nebo právě Etiopie. V ní letos přibude několik domorodých chýší a výběhy pro antilopy, surikaty, hyeny a hadilovy písaře.

Mnohá zvířata "hopkají" přímo mezi návštěvníky

Procházet se přímo mezi klokany, lemury kata nebo mezi papoušky, aniž by návštěvníky od zvířat dělily mříže? Dřív to znělo jako bláznivý nápad, teď už je to běžná součást návštěvy zlínské zoo.

"Lidé jsou už na to zvyklí a chovají se tam, jak mají," pochvaluje si ředitel. S občasnými problémy se ale pracovníci zoo setkávají. "Jednou za čas se najde parta, která tam třeba honí klokany, většinou jde o mladé lidi na školních výletech. Naposledy to byli Angličané," vzpomněl Horský.

Návštěva zoo není záležitostí půlhodiny. Je proto nutné zajistit zázemí pro děti, které si chtějí hrát, i pro rodiče toužící po chvilce klidu a občerstvení. Investovat se tak letos bude i do prostoru před restaurací Limpopo, kde přibudou místa k sezení v africkém duchu. "V dětském koutku se zase objeví soustava vodních prvků napojená na větrnou pumpu," řekl ředitel.

Do Lešné míří hodně Slováků

Zlepšit by se mělo i parkování, protože parkoviště přejdou od Technických služeb přímo pod správu zoo. "Je to logičtější, tvoří to se zoo jeden celek," míní náměstek primátora Bedřich Lansfeld.

Město se také snaží koupit nebo směnit pozemky v okolí zoo, které by měly posloužit coby záložní parkoviště při dnech s největší návštěvností.

Poloha zoo na okraji republiky není příliš výhodná, pokud se počítá jen s návštěvníky z Česka. Z velkého handicapu však ve Zlíně dokázali udělat přednost.

Jen několik desítek kilometrů odtud jsou hranice se Slovenskem. Slovenštinu tak v zoo lze zaslechnout hodně často. Na slovenské návštěvníky se zoo chce zaměřit ještě víc než dřív. "Chystáme například možnost platit v restauracích eurem," dodal Horský.

Autor:

Nejčtenější

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Tomáš Březina pomohl rozkrýt lihovou mafii, z vězení vyšel na podmínku

Tomáš Březina u olomouckého soudu.

Městský soud v Brně podmínečně přerušil výkon trestu Tomáše Březiny z kauzy lihové mafie a propustil jej na svobodu. Za...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Je to jen fotbal, uklidňoval věhlasný trenér Mourinho mladíka Kováře

Talentovaný brankář Matěj Kovář v dresu Manchesteru United.

Jsou to pro něho skvělé fotbalové časy. České reprezentaci do devatenácti let pomohl k postupu do další fáze...

Další z rubriky

Požár v Otrokovicích se škodou 130 milionů zničil i stopy. Případ odložili

Škody po požáru přesáhly 130 milionů korun.

Až příliš devastační účinky měl loňský požár v průmyslovém areálu v Otrokovicích. Vyšetřovatelům se kvůli tomu...

Zlín je evropskou špičkou, říká specialista na signalizaci křižovatek

„Pokud máte naprosto přeplněnou křižovatku, nepomůže, ani kdybyste tam dali...

Společnost Cross Zlín vyváží dopravní technologie do celého světa. Její zakladatel a ředitel Tomáš Juřík pro MF DNES...

Zlínský kraj a město k sobě mají blíž, vládnou jim stejné strany

Významnější proměnou projde centrální příjem v Baťově nemocnici ve Zlíně, který...

Už několik let k sobě neměla vedení zlínské radnice a Zlínského kraje tak blízko jako teď, pokud jde o zastoupení stran...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz