Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Teplárna dál budí lidi ze spaní, ale dohodli se na klidu zbraní

  8:42aktualizováno  8:42
Spor mezi obyvateli Zlína a­ tamní Teplárnou Alpiq Generation se pomalu zklidňuje. Navzdory tomu, že teplárna stále hlučí víc, než povolují normy, a tím nejen lidi z okolí ruší ze spánku. Obě znesvářené strany uzavřely memorandum, které by se dalo vyložit jako dohoda na klidu zbraní.

Lidé ve Zlíně si stěžují, že teplárna hlučí. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Podstatné je, že se Alpiq zavazuje provést důležitá měření hluku včetně vyhodnocení možných zdravotních rizik a udělat něco pro jeho snížení.

"Jsme rádi, že komunikace s ­vedením teplárny je dobrá. Dohodli jsme se na měřeních, která už započala, i na konkrétních opatřeních," shrnul Zdeněk Vašátko z občanského sdružení Pro zdravý Zlín, které proti hluku z teplárny sepsalo petici.

"V memorandu jsme si se zástupci sdružení odsouhlasili další kroky," potvrdila mluvčí Alpiq Generation Markéta Čapková.

Teplárna bude brzy na prodej

Teplárna stojí v centru krajského města v baťovském areálu. Zejména v noci se od ní rozléhá hluk velkou částí zlínského údolí až na úpatí okolních kopců.

Nedávná měření prokázala, že v Mladcovské ulici a v obytné čtvrti Letná překračuje stanovené hlukové limity o osm decibelů. A to není zrovna málo.

"Někdy nemůžeme v noci otevřít okno, abychom mohli spát. Jindy je to lepší," přiblížil Vašátko.

Teplárna hlučí nadměrně už řadu let kvůli fluidním kotlům. V letech 2005 a 2009 sice investovala do protihlukových opatření, situace se však zlepšila jen mírně.

K tomu, aby mohla vyrábět teplo a zásobovat jím polovinu Zlína i letos, potřebovala výjimku od krajského úřadu. Ten ji udělil, teplárna tak může překračovat hlučnost ještě půl roku. Ovšem jen za podmínky, že pak situaci napraví.

"Teplárna je připravena provést akustické úpravy, ventilátory, clony," řekl vedoucí krajského odboru životního prostředí Alan Urc.

Krajský úřad bude chtít, aby mu teplárna do konce února doložila několik důležitých věcí: například odborné a nezávislé měření hluku i­ s posouzením zdravotních dopadů na lidi a návrh účinných opatření, která hluk sníží. Ta by udělala ale až v příštím roce.

Sdružení se proti udělení výjimky neodvolalo, i když na to mělo právo. Důvodem byla právě dohoda uzavřená se zlínským vedením teplárny. "Nechceme dělat teplárně problémy, jde nám jen o klid," zdůraznil Vašátko.

"V lokalitě, která bezprostředně přiléhá k teplárně, je několik rodinných domů. Tady vždy byla zvýšená hlučnost. Podílí se na tom i výroba v průmyslovém areálu," podotkla Čapková.

Teplárna Alpiq Generation, kterou vlastní švýcarští majitelé, bude však možná brzy na prodej. Brousí kolem ní například Energetický a­ průmyslový holding vedený Danielem Křetínským. Pak je otázkou, zda by závazky z éry současných majitelů nevzaly za své.

Čapková okolnosti prodeje nechtěla komentovat s tím, že se to zlínské "kauzy" nijak nedotýká a ­ani nedotkne. Také aktivisté věří, že případná změna majitele by dobře nastartovanou cestu ke snížení hluku ve Zlíně změnit neměla.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Řidič kradeného auta se rozjel s policistou v okénku, honičku nevyhrál

Nahánění kradeného auta skončilo nehodou

Muž v kradeném autě ujel na Valašsku od silniční kontroly i s jedním z policistů, který se držel pootevřeného okénka....

Holešov buduje dopravní terminál za 28 milionů, hotový bude letos

Plánovaná podoba dopravního terminálu v Holešově.

V Holešově začala dlouho plánovaná kompletní přestavba autobusového nádraží na moderní dopravní terminál. Práce zásadně...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Najdete na iDNES.cz