Lidé ve Zlíně si stěžují, že teplárna hlučí.

Lidé ve Zlíně si stěžují, že teplárna hlučí. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Teplárna ve Zlíně má povolení hlučet. Lidé i hygiena se diví

  • 4
Zlínská teplárna Alpiq Generation bude nadále moci překračovat hlukové limity. Krajský úřad jí k tomu vydal povolení na půl roku. Lidé ve Zlíně přitom už delší dobu bojují za to, aby teplárna investovala do protihlukových opatření. A za pravdu jim dává i hygiena.

Existovaly pouze dvě možnosti: buď teplárna Alpiq Generation v centru Zlína dostane výjimku k tomu, aby i příští rok obtěžovala v noci příliš velkým hlukem své okolí, nebo se vystaví riziku vysoké pokuty, pokud ji nezíská.

V krajním případě by mohla část obyvatel Zlína zůstat bez dodávek "jejího" tepla.

Skutečností se stane první verze. I přesto, že řada obyvatel z toho není nadšená. Dokonce i krajská hygienička Dana Šviráková byla překvapená, neboť navrhovala, aby krajský úřad řízení o udělení výjimky přerušil. Neúspěšně.

"Vydali jsme rozhodnutí, jehož obsahem je prodloužení výjimky do června příštího roku," řekl vedoucí krajského odboru životního prostředí Alan Urc.

Hygiena žádala, aby kraj s rozhodnutím počkal

Úřad bude ovšem chtít, aby mu teplárna do konce února doložila důležité věci: odborné a nezávislé měření hluku i s posouzením zdravotních dopadů na lidi a návrh účinných opatření, která hluk sníží. Ta by udělala v roce 2014.

"Teplárna je připravena provést akustické úpravy, ventilátory, clony," naznačil Urc.

Zástupci teplárny Alpiq Generation odmítli rozhodnutí kraje komentovat. Už dříve však sdělili, že si letos nechali zpracovat protihlukovou studii a její výsledky by měly potvrdit chystaná měření.

"Od těchto měření se pak budou odvíjet technická opatření k vyřešení problému," řekla mluvčí teplárny Alpiq Markéta Čapková. Důležitým hráčem je krajská hygiena, která ještě při jednání 10. prosince souhlasila s výjimkou za jistých podmínek.

Její šéfka však před pár dny kraj požádala, aby řízení přerušil, dokud si neověří, zda budou protihluková opatření účinná.

"Dohodli jsme se, že nerozhodneme dříve, než budeme mít v rukou hodnocení zdravotních rizik, která vyplývají z hluku," upřesnila krajská hygienička Šviráková.

Decibel

Decibel je logaritmická jednotka vyjadřující podíl dvou hodnot. Pokles o 3 dB vyjadřuje zeslabení na poloviční hluk, naopak zesílení o 3 dB znamenádvojnásobný hluk.

20 dB - šeptaný hlas
50 dB - hovor, tiše jedoucí automobil, tiché ulice
80 dB - křik, hlučné ulice
90 dB - pneumatická vrtačka
100 dB - v blízkosti vlaků, těžkých nákladních aut
120 dB - rachot hromu
140 dB - siréna námořní lodi, proudové letadlo
150 dB - sopečný výbuch
160 dB - start rakety

Hluk od zhruba 120 dB je už vnímán jako bolest.

O tom, že chce přesto kraj výjimku teplárně prodloužit (ta stávající platí do konce roku 2012), ve čtvrtek nevěděla. A moc se jí to nelíbilo. "Kraj musí zdůvodnit, proč nerespektuje názor odborné instituce," řekla Šviráková.

Nemůžeme větrat, stěžují si lidé

Urc reagoval, že šlo ze strany hygieny o procesní připomínku, nikoliv odbornou, která se týká ochrany lidského zdraví. "Proto jsme jí nevyhověli," dodal.

Hluk překračuje noční limity 45 decibelů ve dvou lokalitách: pod Mladcovou a ve čtvrti Letná - zhruba o osm decibelů, což není zrovna málo. Hlučnost je ovšem kolísavá.

"Někdy nemůžeme v noci otevřít okno, jindy je to lepší. Nevíme, čím to je," podotkl jeden z autorů petice proti teplárně Zdeněk Vašátko. Ale pochvaluje si, že vedení teplárny začalo s lidmi konečně jednat a je ochotno k protihlukovým opatřením přistoupit.

Nicméně ještě neví, zda se proti rozhodnutí kraje odvolá. Hygienik tuto možnost nemá, může jen poslat připomínky, což asi udělá. Právo odvolání má i město, to však s prodloužením výjimky souhlasí.

Teplárna Alpiq Generation, kterou vlastní švýcarští majitelé, hlučí přespříliš několik let kvůli provozu fluidních, horkovodních a plynových kotlů. Situace se zlepšila v letech 2005 a 2009, kdy investovala do protihlukových opatření. Pořád to však nestačí.