Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Policie ČR

Další zátah policejní Kobry na Zlínsku odhalil daňové podvody za 228 milionů

  • 5
Další sérii „kolotočových“ podvodů, v nichž figurují ztracené firmy a dlouhá řada prodejů, a na jejichž konci je obří daňový podvod, odhalil zlínský policejní tým Kobra. Tentokrát jde o obchodníky s hutním materiálem a škoda je zatím vyčíslená na 228 milionů korun.

Čtyřem obviněným hrozí až desetiletý trest. „Principem těchto podvodů je, že podnikatelé nezaplatí daň z přidané hodnoty u předem určené firmy z řetězce,“ vysvětlila policejní mluvčí Lenka Javorková.

Obvinění jsou čtyři lidé. Dva šedesátníci, z nichž jeden, jednatel zlínské společnosti, je považován za hlavu celé akce. Druhý muž je z Moravskoslezského kraje, 41letá žena z jižní Moravy a 34letá žena ze Zlínského kraje. Tři lidé vystupovali jako jednatelé firem, jedna z žen je účetní. Placení DPH se dokázali vyhýbat čtyři roky a do řetězců zapojili víc než deset firem z Česka a Slovenska.

Princip byl jednoduchý. Jednatel zlínské firmy pořizoval zboží od dodavatelů ze Slovenska, ale v daňových přiznáních nepravdivě uváděl, že zboží pořídil od tuzemských dodavatelů. Aby se vyhnul povinnosti přiznat jménem společnosti daň z přidané hodnoty, nechal zboží fakturačně dodávat na tři jiné české firmy z Prahy a Jihlavy. Od nich si nechal dodávky deklarovat na svoji společnost buď přímo, nebo přes řetězec více firem.

Firmy pak fakturovaly zboží vždy na první článek řetězce, jenomže šlo o ztraceného obchodníka.

„Vlastní daňovou povinnost pak kompenzovali fiktivními nákupy zboží v České republice deklarovanými na tyto společnosti. Potom vždy snížili na prvním článku řetězce prodejní cenu pod cenu nákupní, čímž vytvořili pro poslední článek řetězce - zlínskou společnost - konkurenční výhodu,“ popsala Javorková. Firma hlavního aktéra tedy prodávala za ceny, na které se konkurence nemohla dostat.

Jenomže dlouhodobé obchodování s podhodnoceným zbožím se neutajilo. Na činnost firmy se zaměřili kriminalisté, Celní úřad i a oddělení řízení rizik Finančního úřadu. Během prověřování policie odhalila i prostory, ve kterých se měly účetně nacházet stovky kamionů s hutním materiálem, přičemž ve skutečnosti by se tam nevešel ani jeden.