Zlínská policistka Alena Vaculíková (v pozadí) se svou sestrou.

Zlínská policistka Alena Vaculíková (v pozadí) se svou sestrou. | foto: archiv

Policistka nabídla svou kostní dřeň, po 15 letech pomohla její sestře

  • 0
Více než patnáct let poté, co se zlínská policistka Alena Vaculíková zapsala do registru dárců kostní dřeně, se jí skutečně ozvali z transplantačního centra. A pomoc jinému člověku pro ni nakonec byla mnohem osobnější, než čekala. Příjemcem totiž byla její sestra.

„Sestra onemocněla akutní leukemií ve svých 45 letech, a ačkoliv jsme čtyři sourozenci, jen já jsem vyhovovala jako dárce,“ popisuje Vaculíková.

Dnes už mají ženy zákrok za sebou, i první kritické měsíce. Vyhlídky na uzdravení jsou dobré, i když je ještě daleko.

„Chci o tom mluvit, třeba tím motivuji další lidi, aby se nechali zapsat do registru dárců. Za každého takového jsou ti, kteří onemocní, ale i lékaři, velmi vděční,“ říká žena, která pracuje na oddělení cizinecké policie ve Zlíně.

Stát se dárkyní? Šance jako na první cenu ve sportce

Vraťme se ale na začátek. V roce 2001 se Vaculíková rozhodla vstoupit do registru. „Ptala jsem se tehdy sestřičky, jaká je šance, že budu dárkyně. S úsměvem mi odpověděla, že zhruba jako vyhrát první cenu ve sportce,“ vzpomíná žena.

„Tu jsem teda nikdy nevyhrála, možnost zachránit lidský život ale považuji za větší výhru,“ usmívá se.

V té době se toho o darování kostní dřeně mnoho nevědělo, tradovalo se, že je extrémně bolestivé, což dárce zrovna nelákalo.

Dnes je osvěta mnohem větší, veškeré informace se dají najít na webových stránkách www.kostnidren.cz a do povědomí lidí se leukemie dostává i díky odvaze samotných nemocných.

Je potřeba bojovat a pozitivně myslet

Tabu před pár lety prolomila mladá maminka ze Zlína Petra Slavíková. S tvrzením, že nepotřebuje soukromí, ale dřeň, zveřejnila svůj příběh na Facebooku. Registr se tehdy rozrostl o stovky nových jmen a mluvit začali i další pacienti (více zde). Ti jsou přitom ve velmi těžké situaci.

„Po sdělení takové diagnózy se většině lidí zhroutí svět, ale jak nám řekla paní doktorka, nemoc je léčitelná a vyléčitelná, jen je třeba bojovat a pozitivně myslet,“ vzkazuje Vaculíková.

Transplantace proběhla letos v lednu ve Fakultní nemocnici Olomouc. Kostní dřeň lékaři dárkyni odebrali pomocí separátoru, tedy z krve. Zjednodušeně se to dá popsat jako dlouhý odběr krve.

Z žíly na jedné ruce ji odebírají, pomocí speciálního přístroje separují krvetvorné buňky a do žíly ve druhé ruce zase krev vracejí. V tomto případě to trvalo dva dny.

„Nezastírám, úplně bez bolesti a trochy nepohodlí to není. Přesto rozhodně stojí za to a reálně někomu pomůže,“ říká Vaculíková.