Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přestěhováno. Knihy už čekají na čtenáře v baťovském areálu

  15:24aktualizováno  15:24
Po téměř osmdesáti letech má největší knihovna ve Zlínském kraji nové moderní sídlo. V opravené 15. budově Baťova institutu přivítají knihovnice první čtenáře v pondělí 30. září.

Zlínská knihovna Františka Bartoše se přestěhovala do Baťova institutu v továrním areálu. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Se sídlem změnila knihovna i atmosféru. Tvoří ji sklo, beton, šedá barva a obrovský prostor. Malé místnosti v domě z konce 19. století vystřídaly několikanásobně větší otevřené haly tovární budovy.

Fotogalerie

"Je to velká změna pro nás i pro čtenáře," řekla ředitelka knihovny Zdeňka Friedlová. Do nové knihovny v 15. budově baťovského areálu se návštěvníci mohou poprvé podívat v pátek odpoledne, kdy se slavnostně otevře.

"Knihy s sebou ale ještě neberte," vzkázala ředitelka. Přijímat a vydávat je totiž pracovnice začnou až v pondělí 30. září, v den, kdy začíná pravidelný a každoroční Týden knihoven.

A nejvýznamnější zahajovací akcí v celé republice bude právě otevření zlínské knihovny.

Pět měsíců po otevření 14. budovy tak začne kompletně fungovat celý Baťův institut. Tedy galerie výtvarných umění, Muzeum jihovýchodní Moravy i knihovna. Rekonstrukce obou bývalých továrních areálů byla jednou z největších investic ve Zlínském kraji. Dohromady vyšla na téměř miliardu.

Všechny knihy na jednom místě

Změny oproti původní knihovně pocítí návštěvníci ve všech čtyřech patrech nové budovy. V regálech je teď srovnaných více knih, než byli zvyklí, konkrétně 160 tisíc. Kdo bude chtít titul, který v regálu nenajde, nebude už muset čekat ani den.

"Bude to trvat zhruba půl hodiny. Dřív totiž knihy hledaly kolegyně v několika skladech. Teď je máme všechny dole," vysvětlila Jarmila Trnčáková.

Pod betonovou platformu mezi 14. a 15. budovu pracovnice sestěhovaly všechny knížky ze tří míst. Tedy z centrální knihovny, ze skladu v Malenovicích i z Kolektivního domu.

Vstupní halu zdobí obří kniha

Nové sídlo krajské knihovny ve Zlíně nabízí nejen knihy, ale i díla současných umělců. "Chceme, aby bylo znát vzájemné propojení mezi námi a vedlejší budovou," naznačila ředitelka Zdeňka Friedlová.

V interiéru 15. budovy totiž stojí několik uměleckých děl. Vybrali je zástupci Krajské galerie výtvarného umění, která sídlí ve vedlejší 14. budově. Všechna se nějakým způsobem dotýkají knih, poznávání nebo fantazie.

"Nejsou vyrobená speciálně do tohoto prostoru, ale vybírali jsme je tak, aby se sem hodila," vysvětlil ředitel galerie Václav Mílek.

Ve vstupní hale například žádný návštěvník nepřehlédne obrovskou knihu o rozměrech zhruba pět krát tři metry. Výtvarník Zdeněk Gajdoš ji vyrobil z pletiva a papíru. Vzhledem k tomu, že je podsvícená, ten nejlepší zážitek bude nabízet hlavně večer.

"Dala mi dost práce, dělal jsem na ní asi čtyři měsíce dvanáct hodin denně," vysvětlil umělec. Původně byla určená do sklepních gotických prostor ve Středočeské galerii. Po putovních výstavách se ale dostala do zlínské knihovny.

Výtvarně je řešený i pult v dětském oddělení, který vymyslel Martin Čada. O patro výš zase strohý prostor oddělení naučné literatury ozdobil dřevěný hranol od Dušana Zahoranského.

Rozhodně není vyloučeno, že díla časem vymění za jiná.

Dohromady tak čtenáři budou mít k dispozici 265 tisíc knih, tři tisíce časopisů a novin a 46 tisíc zvukových nosičů, map a not. Některé jsou už v odděleních, další čekají v nových přehledných posuvných regálech ve skladu.

Knihovna bude mít i jinou provozní dobu, více přizpůsobenou dnešním požadavkům. Otevřeno bude pět dní v týdnu až do 19 hodin.

"Víme, že hodně lidí končí v práci později, proto jim vycházíme vstříc," vysvětlila ředitelka.

Automat na vracení

Novinku má knihovna i pro ty, kdo pracují ještě déle. Pokud přijdou vrátit knížky v době, kdy bude otevřená vstupní hala v 15. budově, mohou je odevzdat prostřednictvím automatické vracečky.

V hale totiž bude fungovat kavárna, která by měla mít otevřeno i v pozdějších hodinách. Vracečka je pro čtenáře úplnou novinkou. Fungovat bude nepřetržitě a bude tak jednoduchá, že by ji měl bez potíží zvládnout každý.

Na odděleních navíc budou i automaty na půjčování knih. A další změna: dětské oddělení je nově v jednom prostoru s knihami pro dospělé. V klidnějším čtvrtém patře najdou zájemci naučnou literaturu, čtyři samostatné studovny a jednu společnou velkou.

Poslední páté patro už obsadili knihovníci v kancelářích. Úplně prázdná naopak zůstala bývalá knihovna v parku Komenského. Historický objekt z roku 1897, postavený podle návrhu architekta Dominika Feye, by měl sloužit místním kroužkům - folklorním či tanečním - dechovému orchestru, seniorům i dětem.

Radnice jej ale musí opravit. Stát to bude necelých 30 milionů korun a větší část by měla zaplatit dotace z evropských fondů. Opravy by měly být hotové za rok.

Autor:Nejčtenější

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Zlínští hokejisté překročili sezonní cíl, budoucnost je ale nejistá

Zklamaní hokejisté Zlína po vyřazení od Olomouce.

Účastí v předkole play off hokejisté Zlína překonali předsezonní očekávání. Vyhlídky ale nejsou optimistické. Klub...Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Zničili mi život, svědčil muž postřelený lupiči ve zlatnictví

Zničili mi život, říká napadený muž

Před soudem stanula dvojice lupičů, kteří v roce 2015 přepadli zlatnictví v Uherském Hradišti. Jejich akce skončila...

Nový trenér přinesl řád, každý si hrál, co chtěl, přiznává Jiráček

Momentka z úvodního utkání jarní sezony první fotbalové ligy mezi Zlínem a...

Petr Jiráček fandil v osmifinále Evropské ligy Plzni. Teď věří, že náročný program soupeře by mohl být pro Zlín v...

Další z rubriky

VIDEO: Průjezd Zlínem zmodral, na cestu se vylila tiskařská barva

Modrá tiskařská barva znečistila silnici na třídě Tomáše Bati u divadla v...

Několik desítek metrů silnice první třídy v centru Zlína mělo dopoledne modrou barvu. Vylila se z projíždějícího...

Svatba ve Znojmě se prodraží. Město za obřad vybírá deset tisíc korun

Svatba Jitky Čvančarové

Svatební obřad ve vybraný čas a na vysněném místě? V kraji za něj snoubenci zaplatí radnicím nejčastěji tisícovku....

Anonym urážel Židy a divadlo kvůli čtení hry o prostějovském hřbitově

Ovčáček čtveráček má u diváků velký úspěch (na snímku vpravo ředitel divadla...

Policie řeší anonymní dopis plný protižidovských nadávek a urážek ředitele Petra Michálka, který dorazil do zlínského...

Najdete na iDNES.cz